SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • 15 TEMMUZ KALKIŞMASI, BALIKESİR, BANDIRMA VE ERDEK!

15 TEMMUZ KALKIŞMASI, BALIKESİR, BANDIRMA VE ERDEK!


15 Temmuz darbe kalkışmasının bastırılmasının üzerinden iki hafta geçti. Ülke de, devlet,siyasal iktidar ve millet ayakta.Öyle ki, kalkışmanın millet nezdinde espiritüel sloganı bile belli oldu: ‘GÜNDÜZ İŞE GECE NÖBETE!’


15 Temmuz kalkışmasının ilk dakikaları ilk üç-dört gün Bandırma’da ‘Demokrasi Nöbeti’ni katılım inişli-çıkışlı idi. Ancak,yavaş yavaş ‘Demokrasi Nöbeti’ni toplumsal ilgi arttı ve  gün geçtikçe katılım arttı.


 

KALKIŞMA SÜRECİNDE YAYGIN VE YEREL MEDYANIN ÖNEMİ


Bunda, yaygın yazılı ve görsel medyanın  başından bugüne darbe karşıtı bir söylem ve duruş sergilemesinin, demokrasiye sahip çıkmasının rolü büyük. Yerel basın da bulunduğu her kentte kalkışma vakası karşısında onurlu bir duruş sergiledi ve yayınlarıyla  demokrasiye sahiplenme konusunda nemli görevler üstlendi.


Hiç ayak,dil sürçmesi yaşanmadı mı!? Tabii ki yaşandı.  15 Temmuz kalkışmasında darbecilerin doğrudan TBMM’ni ve milleti hedef olarak alması ve canice saldırması  siyasal ve toplumsal yaşamımızda yosun tutmuş taşları ,dolaylı ya da dolaysız darbeseverlik yapanları harekete geçmeye mecbur kıldı. Bu alanda çözülmenin özellikle  ‘demokrasi nöbeti’nin 9.gününde cumhurbaşkanı Erdoğan ve siyasal iktidarın,başbakanın  muhalefete yönelik attığı adımların büyük rolü olduğu görüldü.


Başbakan Yıldırım’ın ana muhalefet lideri CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Bahçeli ile bir araya gelerek görüşmesini cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile Beştepe’de gerçekleştirdiği görüşme izledi. İstanbul Taksim mitingi ile  darbeciler karşısındaki  demokrasi lehine konumlanış taçlandırıldı. Siyasal uzlaşma, alanlara taşındı.


DEVLET VE İKTİDARIN ,TBMM’NİN ÜSTLENDİĞİ ROL!


Ve Bandırma da 11.gün  Belediye Meclisi toplanarak, 15 Temmuz kalkışmasına karşı  Meclis’de grubu bulunan CHP, AK Parti ve MHP ile ortak bildiriye imza atıldı.Aynı günün akşamı, Meclis toplantısından çıkan meclis üyeleri ve Başkan Mirza ile buluşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı a.Edip Uğur, Cumhuriyet Alanına kadar birlikte yürüyerek, meydanda ‘demokrasi Nöbeti’ne katılındı.


Söyleyince ve yazınca CHP’li Mirza ve yönetimi ile CHP İlçe Başkanı kızıyor! Darbe kalkışması 15 Temmuz akşamı gerçekleşti ve ülkede, Balıkesir’de ,bölgemizde ve kentimizde yaşananları, kimin ne tepki verdiğini tüm vatandaşlar görüyor, biliyor.


15 TEMMUZ KALKIŞMASINDAN BUGÜNE MİLLET KİMİN NE YAPTIĞI GÖRÜYOR, BİLİYOR!


Örneğin, 15 Temmuz kalkışmasının başladığı saatlerde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur ve yönetimi kalkışmanın bastırılabilmesi için seferber olup, büyükşehir belediyesinin tüm iş araçlarıyla Hava Üssü  ve garnizonları kuşatırken; Balıkesir’in çevre ile karayolu ilişkisini aynı şekilde keserken Bandırma  ve Erdek Belediyesi ne yaptı?


Hiç bir şey!


Aynı şekilde, kalkışmanın ilk saatlerinde cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı yanı sıra AK Parti Genel Merkezinin, il ve ilçe teşkilatlarını sokaklara, meydanlara çıkmaları konusunda çağrı yaparken, vazgeçtik CHP genel merkezi ve diğer iller ve ilçelerden, Bandırma ve Erdek’te CHP ilçe başkanları ve yöneticileri ne yaptı?


Hiç bir şey!

 

15 Temmuz ve 16 Temmuz günleri kalkışmanın en zorlu ve sıcak günleriydi ve kalkışmanın bastırılabilmesi için devletin ,iktidarın ve milletin verdiği dişe deş mücadele  milyonlarca kişi tarafından dakika dakika TV’lerden izlendi. Bandırma da, o meydan bigün boş kalmadı! Evlerinde anaları-babaladı, eşleri ve çocuklarıyla, komşularıyla helalleşerek sokaklara ve meydana çıkılırken, Bandırma ve Erdek Belediyesi ve parti örgütleri neredeydi? Bandırma CHP, meydana nazır bir binada olmasına karşın  11.güne kadar havanın kararmasıyla ışıklarını söndürüp, kapısını kitledi.


Ne zamana kadar 11.güne kadar!


Partililer, Bandırma’lılar, gazeteciler bu yaşananları görmeyecek, bilmeyecek, konuşmayacaklar ve yazmayacaklar! Böyle bir dünya da ,Türkiye de,Balıkesir de, Bandırma da, Erdek de yok!


Daha kötüleri yaşandı.


CHP milletvekilleri(Ahmet Akın hariç) ve CHP’li Erdek belediye Başkanı Hüseyin Sarı’nın  15 Temmuz kalkışması sürecinde sosyal paylaşım sitelerinde paylaştığı mesajlar ortada,biliniyor. Kalkışmanın ilk akşamı, ‘bu iş bitti’ diye paylaşımlarda bulunanların, kalkışmanın bastırılması sonrası ‘tiyatro bu…böyle darbe mi olur…Tayyip’in oyunu bu’ diye  yaptıkları paylaşımları bu millet görmüyor, bilmiyor mu?


Burada sorun Ahmet veya Mehmet değildir! Derdimiz ve davamız, sergilenen bir anlayıştır ve bu anlayış ciddiyetsiz olduğunu her fırsatta dışa vurmuştur!


SENDİKALAR VE STÖ’LERİN DARBE KARŞISINDA KONUMLANIŞI!


Kuşkusuz, sözümüz sadece CHP’ye değil. Kentimiz de ve Erdek de bir çok sivil toplum kuruluşu, sendika olmasına karşın kalkışma anı ve sonrasında hepsinin basiretlerinin nasıl bağlandığını yine herkes gördü ve yaşadı. Her fırsatta meydana inen, tepki gören sendikaların mahcup suskunluğunu en başta işçiler ve kamu çalışanları gördü ve yaşadı.


Ne zamana kadar?


İstanbul Taksim mitingine kadar!


Kalkışmaya karşı dişe diş mücadele veren 260 sivil insanımız öldürülmüş ve bini aşkın yaralı var! Kiminin bacağı kopmuş kiminin kolu!


AK PARTİLİ VE CHP’Lİ BELEDİYELER ARASINDAKİ FARK!


Kalkışma sonrası bir haber dikkatimizi çekti. Garnizon Komutanının Bandırma Belediye Başkanı Mirza’yı ziyaret etmesi. Sadece bizim mi dikkatini çekmiş,hayır! Eski bir ilçe yöneticisi ve meclis üyesinin de dikkatini  çekmiş, (demek ki başına gelecekleri de önceden görmüş,isimini vermemiş) bir açıklama yaparak,tepkisini dile getirdi.


Vay sen misin konuşan! Kabak benim başımda patladı!


Güldüm ve muhatabına da layık olduğu şekilde yanıtını da verdim.Çok geçmedi, benzer ziyaretlerin kalkışma öncesi hemen her il ve ilçede gerçekleştirildiğini ve amacın önceden keşif ve istihbari çalışma olduğu ortaya çıktı.Bunu da yazdım!


DERS ÇIKARTACAĞIZ. ARDIMIZI ÖNÜMÜZÜ ,YANIMIZDAKİNİ GÖRECEĞİZ!


Neymiş, demek ki, AK Partili belediyeler de ziyaret edilmiş ama önemli bir fark  var .AK partili belediyeler kalkışmayı ışıklarını söndürüp sessizliğe gömülerek, araçlarını garajlarında tutarak, üstüne üstlük darbe şak şakçılığı yaparak karşılamamış! Her şeyleriyle onurluca direnmişler ve hala da meydanlara yeni çıkmanın heyecanını değil, her gün sokaklarda ve meydanlarda olmanın, sabahlamanın yorgunluğunu ve uykusuzluğunu yaşıyorlar.


Sonuç olarak; 15 Temmuz kalkışmasından bugüne ne yaşandıysa yaşandı ve kalkışma bastırıldı.Ne yaşandığını sorgulayacağız ve bileceğiz. Ancak, bugün darbecilere karşı demokratik uzlaşı ve beraberlik ortamında, dünü unutmadan, bugünün keyfine de varmasını bileceğiz. Çünkü, bu ülke, bu millet, Balıkesir, Bandırma ve Erdek bunu fazlasıyla hak ediyor.


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 687