SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • ‘BİRİLERİ’ NEDEN HEP MUTSUZ!?

‘BİRİLERİ’ NEDEN HEP MUTSUZ!?


Balıkesir’de  30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında CHP İl Başkanlığı’nın organize ettiği ‘Fener Alayı’na  AK Parti ve MHP de katıldı. Milli İrade Meydanı’nda gerçekleşen etkinlikte  CHP İl Başkanı Ender Biçki, AK Parti İl Başkanı  Dinçer Orkan ve MHP İl Başkanı  Argun Atıcı, vatandaşlara hep birlikte seslendi.


Türkiye, 15 Temmuz darbe kalkışması sonrasında  Mecliste grubu bulunan, iktidar ve muhalefet partilerinin  meydanlarda buluşmasına gün geçtikçe daha fazla aşina oluyor ve bu siyasi birliktelikten, beraberlik ve dayanışmadan mutluluk duyuyor.


Ancak, bu tablodan mutluluk duymayan, ciddi anlamda sıkıntı ve rahatsızlık duyanların olduğunu da unutmayalım!


Kuşkusuz, 15 Temmuz kalkışması, iktidar ve muhalefet partileri, liderleri arasında yıllardır yaşanan gerilimin, kutuplaşmanın ve ayrışmanın sonlandırılmasında, siyasi tansiyonun düşmesinde önemli bir rol oynadı.


Anımsayın..!


ÜLKE VE MİLLETİN ERDOĞAN GERÇEĞİ!


15 Temmuz darbe kalkışmasının ilk anlarında, cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın darbe karşıtı duruşları ve vatandaşları darbecilere karşı sokaklara çıkıp, demokrasiye sahip çıkarak, direnmeleri yönündeki çağrıda bulunmuş olmaları, demokrasi adına tarihsel bir davetti!


Yüzbinlerce yurttaş bir an da sokaklara boşaldı ve darbecilerle, işgalcilerle ölümüne bir mücadelenin içerisine girdi. Muhafazakar demokratı, sosyal demokratı, Kemalisti, ülkücüsü, devrimcisi, liberali her görüşten  insanımız darbecilerin önünde canlı bir siper, kalkan oldu ve darbecilerin püskürtülmesinde, kalkışmanın bastırılmasında  demokrasi adına tarihsel bir misyon üstlendi.


Keza, Erdoğan ve Yıldırım’ın yurttaşlara yönelik çağrılarından hemen sonra önce MHP lideri Bahçeli’nin ve sonrasında CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun darbeye karşı tutumlarını ve tepkilerini  kamuoyuna deklare  etmiş olmaları, meydanlara inmiş milyonların birlikteliğini demokratik siyaset açısından ete kemiğe büründüren  tarihsel bir duruştu ve önemliydi.


Anımsayın…!


15 Temmuz akşamı, darbe kalkışmasına Erdoğan ve Yıldırım’ın karşı duruşu ve halkı demokrasiye sahip çıkmaya davet etmesi sonrası, ilk siyasal örgütlü tepki, AK Parti’den geldi. Parti Genel Merkezi, il ve ilçe teşkilatlarına gönderdiği mesajlarla sokağa çıkma ve direnme çağrısında bulundu.


Örneğin, tüm yurtta olduğu gibi, kalkışmanın ilk saatlerinde parti önlerinde toplaşan ve direnişi ve  darbecilerle hesaplaşmayı dalga dalga  her alana taşıyanlar AK Parti’liler idi. Kalkışmanın bastırılmasıyla birlikte  meydanlarda başlayan Demokrasi Nöbetleri’ni  de günlerce siyasi olarak organize eden tek parti, yine AK Parti idi.


Bunu,  AK Parti’nin yıldızını parlatmak için değil, bir gerçeği sahibine teslim etmek için yazıyor, vurguluyorum. Diğer siyasi partiler, örgütlü  güçlerini çok sonrasında meydanlara yansıtmaya çalıştı.


Bu da doğaldır!


‘VATAN’ KAVRAMI, TÜM SUNİ FARKLILIKLARI SİLDİ, SÜPÜRDÜ!


Çünkü, siyasi parti liderlerinin ve yöneticilerinin yıllardır Erdoğan ve Beştepe, AK Parti karşıtlığı temelinde  inşa ettikleri siyaset anlayışlarının teşkilatlar, parti tabanları nezdinde yarattığı  buzların, ne yaşanırsa yaşansın, bir anda eriyip, çözülebilmesi zaten mümkün değildi.


15 Temmuz, politik ön yargıları, gerilim siyasetlerini, suni kutuplaşmaları en büyük çözücünün  bizlere millet olduğunu bir kez daha gösterdi. Zaten  ilk andan itibaren sokaklarda ve meydanlarda demokrasiye sahip çıkan ve zorbalıkla hesaplaşan milyonlar, kendi içinde  particilik olayını çoktan aşmış, siyasi liderlere  gerekli mesajı somut olarak vermişti.


Evet, anımsayın!


Cumhuriyet Türkiyesi’nde ilk kez  milli egemenliğin tecelli ettiği TBMM, iktidar ve muhalefet partileri milletvekilleriyle, darbecilere karşı, tarihsel bir duruş sergiledi, teslim olmadı, direndi.


Yine Cumhuriyet Türkiyesi’nde ilk kez, Balıkesir büyükşehir belediyesinde yaşadığımız ve tanık olduğumuz gibi, tüm AK Partili yerel yönetimler, başkanları, meclis üyeleri ve  personeli ile  tüm iş araçlarını seferber ederek, darbecilere karşı barikat oluşturdu.


MİLLET,DEVLETİ DE, SİYASETİ DE YENİDEN DİZAYN EDİYOR!


Dikkat edin, bu tarihsel ve toplumsal süreç de, kalkışmanın bastırılmasına müteakip eden günlerde cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın muhalefet liderleri Bahçeli ve Kılıçdaroğlu ile gerçekleştirdikleri diyaloglar, sergiledikleri birlik ve beraberliğin toplumumuzda yarattığı olumlu hava ve Yenikapı mitingiyle bu sürecin taçlandırılmış olması, aynı zamanda Türkiye için, milad olarak görülmeli!


Yazımızın başında dikkat çektiğimiz gibi, 15 Temmuz darbe kalkışmasının bastırılmasından başlayarak, bugüne kadar gelişen bu sürecin  toplumumuzda herkesi mutlu ettiğini söyleyebilmek zor. Ya  da dedik ya, süreci yaşamış ve tanıklık etmiş bir gazeteci ve yazar olarak, gerçekleri dile getirmenin ‘birilerini’ fazlasıyla rahatsız ettiğini görmemek için kör olmak gerekiyor.


15 TEMMUZ VE MİLLET, HERKESİN EZBERİNİ BOZDU!


Tek kelimeyle şunu söyleyebilmek mümkün: 15 Temmuz  darbe kalkışması ve sonuçları, Türkiye’de  iktidar ve muhalefet partilerinin de, siyasetin  de, medyanın  da yani hemen herkesin, EZBERİNİ BOZDU!


Tarih boyunca, toplumun üretim güçlerinde görülen değişme ve gelişmeye uygun olarak, .... "Zor, yeni bir topluma gebe olan her eski toplumun ebesidir.” deyişini  bir kez daha doğrularcasına,  15 Temmuz darbe kalkışması ve kalkışmanın bastırılmış olması, Türkiye için  geleceğe yönelik yeni  ufuklar ve yeni kapıların açılması anlamını taşıyor.


Yaşamları boyunca  burunlarının ötesini görememiş olanların, önündeki kapıyı bile açmaktan farklı kaygılar ve korkular yaşayanların, habis ruhluların, fitne ve fesatla beslenmeyi alışkanlık haline getirmiş olanların sahip oldukları önyargıları parçalayabilmek, Einstein’ın dediği gibi, atomu parçalamaktan zor ise, ‘birileri’nin müzmin memnuniyetsizliğini Allah’a havale etmekten başka ne yol olabilir ki!?


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 693