SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • “KENT ARŞİVİ” VE MÜZELERİMİZ

“KENT ARŞİVİ” VE MÜZELERİMİZ


Balıkesir büyükşehirin Havran ilçesinde Kent Müzesi düzenlenen tören ile hizmete açıldı. ”Kent Müzesi” kavramı yıllardır Balıkesir merkezde ve ilçelerinde kamu idarecilerinden, yerel yöneticilerden, siyasilerden, üniversitelerden ve akademik çevrelerden, meslek odaları gibi sivil toplum örgütlerinden ve basın ve yayın kuruluşlarından öte toplumda dar bir çevrede sürekli bir ihtiyaç olarak konuşulur, ama bu konuşmaların elle tutulur bir projeye dönüştürülüp, yaşama geçirilmesi hep zamana kalır ve unutulur gider.


Kuşkusuz, kent müzeleri ve kent arşivleri konusunda ülke ve toplum olarak en tepeden en alta kadar ayağımızı sürçen şey, sosyo-ekonomik ve kültürel anlamda yıllardır yaşadığımız çok yönlü gelişme sorunları ve sıkıntılarını sıralayabiliriz. Kıta Avrupası’nda şehirleşme, kırdan kente göç sorunları ve sıkıntıları, kentlilik bilinci ve kültürünün yaratılması 18. Ve 19. Yüzyıllarda kapitalist üretim ilişkilerinin gelişmesiyle doğrudan ilişkilidir.


Ne Paris, ne Londra, ne Viyana nede Berlin ya da Roma bir anlamda ülkelerinden bağımsız olarak birer dünya kenti olarak anılmaya bir günde ya da kısa bir sürede kavuşmadı. Kent olarak markalaşmanın bir tarihsel ve sosyal evrimi ve muazzam bir insan emeği ile yoğrulmuş emek, planlama ve ortak aklın en rasyonel şekilde gözetilmesi var.


BALIKESİR KUVA-YI MİLLİYE MÜZESİ


Kuva-yı Milliye kenti olarak tarihsel ve toplumsal açıdan namlanmış ve markalaşmış Balıkesir’de Kuva-yı Milliye Müzesi olarak hizmete sunulmuş binanın tarihini inceleyenler, işgal ve kurtuluş yıllarında karargâhlık etmiş eski belediye binasının bile restore edilerek kente kazandırılmasının, ancak 1985-86-87 yıllarında gerçekleştiğini görürler. 18 Mayıs 1998`de "Milli Mücadele Tarihimiz Kitaplığı" olarak hizmete giren bina, 6 Şubat 1923 tarihinde Balıkesir`e ilk gelişlerinde Atatürk’e de kalması için tahsis edilmiş ve kalınmış bir binadan söz ediyoruz.


Kaç Balıkesir evladı, kentimizin, tarih ve kültürümüzün canlı tanığı olan bu binanın “canlı” tarihini bilir ve gezip, içerisindeki havayı solumuştur.(Ki, son günlerde Balıkesir’i ziyaretlerim de meslektaşlarım bana müzenin “çok kötü” kullanıldığını hep anlatmıştır.)


Evet! Balıkesir bir Kuva-yı Milliye kentidir ama  Anıtın tarih olarak ne zaman açıldığı ve yıllardır kutlanan Kuva-yı Milliye günü ve haftasını hepimiz biliyoruz.


Asla küçümsemiyorum, bu haddime de düşmez. Tam tersi ülkemiz tarihinin ve sosyal yaşamının ayrılmaz bir parçası olan kentimizin tarihsel ve toplumsal, kültürel zenginliğimize nasıl yabancılaştırılmaya çalışıldığına dikkat çekiyorum.


BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE “KENT ARŞİVİ”


Bir başka canımızı yakan örnek ise “Balıkesir Kent Arşivi”’nin oluşması ve kurularak, hizmete girme tarihidir.

Balıkesir Kent Arşivi Tarihçesi’nde şöyle yazıyor: “Kentimizde öteden beri eksikliği hissedilen “Balıkesir Kent Arşivi” fikri, bazı yerel basın organlarında dile getirilmişse de, bu fikrin hayata geçmesi, Belediye Meclisi`nin 5 Eylül 2006 tarihinde aldığı kararla gerçekleştirilmiştir.”


Evet, yerel basın önemli ve şimdilerde küçümsenerek, aşağılanması iş kabul  edilmiş yerel basın organlarına, gazeteci ve yazarlarına, çizerlerine gerçekten samimiyetle sahip çıkılması, önemsenmeleri ve çalışmalarının, üretkenliklerinin teşvik edilmesi gerekiyor.


Balıkesir Kent Arşivi ve çalışanları  ile Balıkesir belediye başkanları Ziya Tan ve İsmail Ok döneminde tanıştım. Belediye tarafından kuruluş çalışmaları döneminde sorumluluk almış Kent Arşivi Danışmanlığı`nı üstlenmiş   sevgili Yrd. Doç. Dr. Abdülmecit MUTAF ile bu yıllarda tanıştım ve kimi etkinliklerde bir araya gelme fırsatı buldum. Bandırmalı bir gazeteci-yazar olarak kitaplarımla ben de Balıkesir Kent Arşivi’nin bir üyesiyim ve bundan onur duyuyorum. Bugün de büyükşehir belediyesine ve belediyenin Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığına bağlı olarak uyumlu bir  ve tüm büyükşehiri kapsayıcı bir çalışma yürütülüyor.


İLÇELER DE HAREKETE GEÇMELİ


Yıllar önce CHP’li belediye başkanı Sedat Pekel’in başkanlığı döneminde başkan  yardımcılığı görevini yürüten sevgili arkadaşım Ozan Onur ile “Kent Müzesi” ve “Kent Arşivi” konularını içeren uzun konuşmalar yaptığımızı ve “Kent Arşivi”’nin kurulması yönündeki bürokratik yazışmalarla ilgili Balıkesir Kent Arşivi’nden hazır, bir çok çalışmayı getirdiğimi anımsıyorum.


Kaldı öyle…


Oysa ki, Bandırma’yı  konu alan kitap, gazete, tez, makale, fotoğraf, film, belge, yazılı ve görsel dokümanların toplanıp bir araya getirilerek kalıcı bir ortak değer olarak ortaya konulmasında “Bandırma Kent Arşivi” belediye yönetimi olarak, kentsel açıdan tarihi ve kültürel önemli bir görevi yerine getirmiş olacaktı. Konu, ”Etnografya Müzesi” tartışmaları içinde yitip, gitti.


“Kent Müzeleri” ise, bir kentin geleceğine ışık tutan tarihsel  ve kültürel belleğidir. Geçmişi bizlere anlatır ve sunarken, bugünü belgeler ve gelecek için hayal etmemizi kolaylaştırır. Kentin geleceğine dair senaryolar sunar. Geçmişinde yaşanmışlıkları, ihanetleri ve başarıları, güçlük ve zorlukları, farklılıkları sindirmeyi ve farklılıkları, farklı yaşam tarzlarını bir zenginlik olarak yaşamların harmanlandığı, bunun kültürel ve sanatsal örneklerini, gelenek ve göreneklerini, folklorik özelliklerini ve zenginliklerini, toplumsal alışkanlıklarını  ve yaşam tarzlarını bilmeyen insanlarımızın bugünleri anlayabilmeleri  ve gelecekle ilgili bir şey  hayal edebilmeleri mümkün mü?


Bir olmak, diri olmak ve büyük Türkiye olabilmek idealinin toplumsal bir ortak hedef haline dönüşmesi ve milletin bu hedefe kitlenmesi lafla olabilecek bir şey değildir.


Dönelim konumuza…


UYUM, HİZMETİ VE YATIRIMI BERABERİNDE GETİRİYOR


Ne yapmış Balıkesir Valiliği ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı..?


Öncelikle, Havran Kaymakamlığı ve ilçe belediye başkanlığı ile koordinasyon içerisinde, Müze yapılacak mekanı belirlemiş ve Hocazade Abdurrahim Efendi tarafından 1912 yılında yaptırılan üç katlı tarihi konağın, kaymakamlık ile belediye başkanlığı tarafından restore  edilmesini tamamlamış. Sonrasında da 600 eserin sergilendiği Havran Kent Müzesi olarak vatandaşların hizmetine sunmuş. Burada Sn. valiye de ilçe  kaymakamımıza da, Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur ve Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy’a  ve müzenin açılışına katkıda bulanan herkese  sonsuz saygı ve sevgilerimi sunuyorum.


Büyükşehir’de nüfusu 27,641 olan ve sürekli dışarıya göç veren, tarihi antik döneme kadar uzanan, ”Altın ülkesi” Havran’dan söz ediyoruz. Çanakkale kahramanı Koca Seyit  Onbaşı ile destanlaşan mücadelesiyle Ömer Çavuş’un memleketinden…


Tarihi konağı restore etmeye ve müzemizi açmaya geç bile kalmışız. Kutlu olsun…


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 331