SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 23.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • ‘YENİ CHP’Lİ VEKİLLER TÜM,AKIN,HAVUTÇA İLE BAŞKANLARININ ROTTERDAM İNCİLERİ!

‘YENİ CHP’Lİ VEKİLLER TÜM,AKIN,HAVUTÇA İLE BAŞKANLARININ ROTTERDAM İNCİLERİ!


CHP’li Balıkesir Milletvekilleri Ahmet Akın ve Namık Havutça, Ramazan Bayramında Bandırma CHP ilçe merkezinde gerçekleştirdikleri basın toplantısında Rotterdam ziyaretleriyle ilgili görüşlerini kamuoyuyla paylaştılar.


Rotterdam dönüşü, ortak  açıklamayla, görüşlerini ve izlenimlerini kamuoyuyla paylaşan milletvekilleri Mehmet Tüm, Ahmet Akın ve Namık Havutça’nın beyanları Balıkesir için de Güney Marmara nezdinde Bandırma, Erdek ve Gönen için de önemli ve üzerinde durmaya değer. Ben, kamuoyu  yanı sıra  özellikle CHP’lilerin  milletvekilleri ve belediye başkanlarının siyaset, yerel yönetim ve milletvekilliği anlayışlarını daha iyi anlayabilmeleri açısından  Rotterdam konusunda yaptıkları tüm açıklamaları titizlikle incelemeleri ve sorgulamaları gerektiğine inanıyorum.


YENİ CHP’LİLER AMA NE ATATÜRK’TEN NE DE CHP’DEN HABERLERİ YOK!


1.si, 9 Eylül 1923’te Atatürk tarafından kurulan CHP’nin izlediği ekonomi-politikanın yatırımcı, üretken kimliği bilinmemektedir.(İnönü dönemi konumuzun dışında)Bu politikada ana unsur, ‘milli egemenliğin mali egemenlik’le  perçinlenmesidir. Bu, ‘istemezük’ temelli bir sınai ve kalkınma modeli değil, tem tersi, öncelikle ülkenin ve toplumun ihtiyaçlarının  karşılanmasına dönük, mevcut yeraltı ve yer üstü kaynaklarının en rasyonel biçimde kullanılmasına yönelik kapitalist  karma ekonomik politikadır.


2.si, CHP’li vekiller Tüm-Akın ve Havutça yanı sıra  belediye başkanları Mirza ve Sarı, tarihsel olarak yatırımcı ve üretici bir ekonomik politikayı kendine ilke edinmiş bir partinin milletvekilleri ve belediye başkanları olmalarına karşın, bugün  ‘Yeni CHP’de farklı bir ekonomik-politikanın mazeretçi ve istemezükçü  temsilcileri konumuna düşmüşlerdir.


POLİTİK  ŞHOVLA BÖLGENİN  KADERİYLE  OYNANMAK  İSTENİYOR!


3.sü,üç vekilinde ortak açıklaması, bölgesel topografik ve ekolojik gerçeklikten uzak, politik ön yargıların ve mesnetsiz kanaatlerin  ön planda tutulduğu komik gerekçeler bütünüdür.Örneğin,1/100 binlik çevre düzen planı hazırlanırken ve Bakanlıkça onaylanma sürecinde planlarda sanayi bölgesi olarak işlenmiş alanlarda zaten sanayi yatırımı amaçlı yerler alınmış ve yatırım için gün sayılmasına karşın ‘biz bu bölgede ağır sanayi istemiyoruz’ demek havanda su dövmek ile eş anlamlı, politik şhov amaçlı  suni bir karşı çıkış olmanın da ötesinde yatırım sürecinin yine politik nedenlerle provoke edilip, çevre ve insan sağlığı üzerinden farklı kesimleri harekete geçirme çabasının bir ürünüdür.


4.sü,’Yeni CHP’,ne kent olarak Bandırma’yı ne de bölgeyi bilmekte ve tanımamaktadır. Bandırma, bir sanayi, ticaret ve hizmet kentidir. Doğal olarak kentsel gelişmesi de kentsel  tercihine ve kimliğine uygun olacaktır. Kentin tarihini, kültürünü, bölgesel potansiyalini, sosyo-ekonomik gelişme trendini bilmeden hayali ve zorlama yakıştırmalarla Bandırma’ya elbise biçmeye çalışmak, kente ve insanlarına yapılabilecek en büyük kötülüktür. Bandırma’da turistik bir tane kumu ya da özel işletme yoktur. Tarım ve hayvancılık konusunda ise üç vekil Gönen de tarım ve hayvancılığın gelişen kapitalizme göre üretim ilişkilerinin ve üretim güçlerinin nasıl evrildiğini, yapı değiştirdiğini gidip, görüp, öğrenebilir.


ASIL SORUN ROTTERDAM  LİMANI  MODELİ  DEĞİL!


5.si,Rotterdam limanı konusu Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur tarafından dillendirildiği günden bugüne, bilinçli ya da bilinçsiz tam bir kavram karmaşası yaratıldı. Başkan Uğur, sanki Rotterdam ve Bandırma arasında coğrafi bir eşleşme kurmuşçasına, eline atlas alan, ‘ne alakası var?’ diye hayıflandı. Oysa ki, Bandırma gerçeğine göre temel sorun, bölgede gerçekleşmesi öngörülen sanayi yatırımlarının plansız, düzensiz ve her yatırımcının kendi limanına sahip olması yerine Rotterdam limanında olduğu gibi, limanla komplike ,planlı ve düzenli bir sanayi yatırım bölgesinin yaratılmasıydı. Diyelim ki, olmadı ve Başkan Uğur’un öngördüğünün dışında bir sanayi bölgesi oluşturuldu. Bu, dünyanın sonu da değildir. Ancak, bunun faturasını, işte o zaman, Bandırma ve bölge çekecektir. Asıl felaket budur! Onun için bu konu siyasi şhov yapılacak bir konu olarak görülmemeli.


AŞ VE EKMEK YENİ CHP’NİN  DERDİ DEĞİL!


6.sı, ülkemiz gibi kentimiz de, bölgemizde genç bir nüfusu barındırıyor. Yetişmiş ve okumuş nüfusumuz toplam nüfusumuz içinde önemli bir oranda. Sadece Türkiye’nin değil, hemen her ülkenin temel sorunlarının başında işsizlik ve istihdam sorunu geliyor. Bu nedenle Bandırma gibi kentler sürekli metropollere veya yurt dışına göç veriyor. Türkiye’nin ve bölgemizin, Bandırma’nın, Erdek’in bu sorunu çözmesinin tek yolu istihdamı arttıracak yatırımların teşvik edilmesidir. ’Yeni CHP’li vekiller de, belediye başkanları da bu gerçeği ve toplumsal sorunu yadsıyamadıkları için bir yandan  ‘biz sanayi yatırımlarına karşı değiliz’ derken diğer yandan üstlendikleri siyasal rol gereği  hemen her türlü sanayi yatırımını engelleyebilmek için hemen her yolu denemekten de geri durmuyor.


7.si,sosyal demokratların ve sol liberallerin bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde üstlendikleri siyasi bir rol vardır.Batıcı ve AB’cidirler. Ülkenin gelişmiş kapitalist ve emperyalist ülkelerden ulusal egemenliği yanı sıra ulusal ekonomilerini yaratma yönündeki hemen her adımı başta çevre ve insan sağlığını kullanarak, engellemeye, dumura uğratmaya çalışırlar. Bir Alman, bir Fransız, bir ABD kapitalist ekonomisinin tarihsel evrimini ve neden olduğu toplumsal sorunları, olayları gözlerden saklamaya ve bu ülkeleri bugünkü halleriyle idealize etmeye çalışırlar. Örneğin, ‘ Limanlara sadece ticaret odaklı bakmamak gerek.’ diyen üç ‘Yeni CHP’li vekil ve başkanları, bu beyanlarını bir açsalar da dahiyane düş dünyalarını bir anlasak!


İNSANIMIZA ÖMÜR BİÇME YARIŞI!


8.si,üç ‘Yeni CHP’li vekil ile başkanları, artık,sanayileşme ve limanı da bir yana bırakıp, ‘olursa’ diye öcü yaratma mantığıyla insanlarımıza ömür biçme derdine de düştüler. Ortak beyanlarına göre, ‘…bölge insanının yaşamının 6 ay ile 2 sene kadar azalmış olması bizleri korkutan önemli bir ayrıntı’ymış! Bunu kim söylemiş, Rotterdam’daki STK temsilcileri… Bandırma’lıları ve bölge insanını aptal yerine koymak  olan bu tip ‘öcü’yorumlarını siz ‘netekim’lere saklayın! Rotterdam’lılar liman ve sanayi yatırımları hizmete girdiğinden bugüne  ömürlerinden ömür gitmiş  de ‘aman ha Bandırma’lılar siz aynı hatayı yapmayın’ da eminim demişlerdir.


YENİ CHP’NİN DERDİ HİÇ BİR ZAMAN HİZMET VE YATIRIM OLMADI!


Oysa ki şu olmalıydı: CHP’li vekiller ve belediye başkanları Mirza ve Sarı, ‘biz sanayi ve liman yatırımlarına karşı değiliz ama yeri bize göre uygun değil. Oraya değil ama şuraya yapılmalıdır’ diyebilirlerdi.


Demediler!


Çünkü, başından bugüne ne sanayi ne de liman diye hiç bir kaygıları veya dertleri olmadı! Oysa ki, ülkenin de, bölgenin de, Bandırma’nın da böyle bir derdi ve kaygısı var. Rotterdam konusunda kim ne düşünüyor diye kafa yoranlar, olayın işte bu yönüne bakmalı!


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 861