SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • ‘ASFALT BELEDİYECİLİĞİ!!!

‘ASFALT BELEDİYECİLİĞİ!!!

2009’da verilen sözler ve 2014 30 Mart’ı.!
Geçen sayımızda Bandırma Belediyesi tarafından hazırlanan ve kamuoyuna ücretsiz dağıtılan ‘5’te 5’ isimli broşür konusundaki düşüncelerimizi özetlemiş ve bu konuda yazmaya devam edeceğimizi belirtmiştik.
Evet, devam edelim..

GEÇEN 5 YILLIK DÖNEM VE ASFALT BELEDİYECİLİĞİ

‘5’te 5’in girişinde geçtiğimiz beş yıl içinde  yerel yönetimin öncelikli ve gözettiği en önemli çalışma ‘Asfalt ve Yol Çalışmaları’ ana başlığı altında ‘rekor duzeyde asfalt’ alt başlığıyla sunuluyor.
Yapılan çalışmalar resimler eşliğinde “5 yıllık sürede toplam 210 bin toh asfalt döküldü” denilerek özetleniyor..
Asfaltın hemen ardından “parke taşa” geçilerek, “5 yıllık sürede 590 bin m2 parke döşendi” denilerek,  Bandırma’nın 4/3’ünde cadde ve sokakların asfaltlanma ve parke taşı döşenme işleminin 5 yıl içinde tamamlandığı vurgulanıyor.
Burada duralım ve sorgulayalım..

2004-2009 ARASI TEMEL SORUN CADDE VE SOKAKLAR MI YOKSA ALT YAPI MIYDI!?

2009 Mart yerel seçimleri öncesinde Bandırma adeta bir şantiye görünümünde, cadde ve sokakları toza ve toprağa bulanmış durumdaydı.
Neden?
Öztaylan/Eraydın yönetimleri döneminde;
1.si,kentte yıllardır yaz-kış sorun olan ve sık sık elektrik kesintileriyle insanların mağdur olduğu havai elektrik hatlarının yer altına alınması,
2.si, doğalgaz hattının kente girişi, konut ve işyerlerine doğalgaz hattının çekilmesi,
3.sü,telefon-internet hatlarının yer altına alınması ve çekilmesi,
4.sü, artık artan nufusun yükünü kaldıramayan kanalizasyon şebekesi yanı sıra yağmur atık sularının, içme suyu şebekesinin yenilenmesi,gibi alt yapımızı ilgilendiren tüm konularda Bandırma adeta bir seferberlik yaşadı.

İKİ FARKLI YOL İKİ FARKLI YÖNTEM!

Bu alanda yapılacak ve yapılması gerekli işler konusunda genel de siyasi ve toplumsal mlutabakat vardı. Ancak, izlenecek yolve yöntem konusunda iki farklı födüş söz konusuydu.
1.si, kent merkezinden başlayarak, önce merkezi rahatlatmak ve halkayı kentin kenar semtlerine, varoşlarına taşımak..
2.si, kentin kenar semtlerinden ve varoşlarından başlayarak halkayı kent merkeziyle kapatmak, tamamlamak...
1.görüşü, Öztaylan/Eraydın savunurken, 2.görüşü rahmetli Mustafa Gönenlioğlu savunuyordu.
2009 Mart yerel seçimleri öncesinde  iktidar ile muhalefet, seçmen  ile Ak Partili yerel yönetim arasında ‘gittikçe ‘derinleşen kriz’in  ana nedenlerinden biri buydu ve muhalefet bu krizi çok iyi değerlendirdi.

ERAYDIN`IN YANLIŞLIĞI VE AN`A YENİLMEK!

O günleri anımsayın...
Öztaylan/Eraydın, bu konuda yaşanan mağduriyetin geçici olduğunu, kent merkezinde yoğunlaşmış çalışmanın kenar semtlere de taşınmasıyla sorunun biteceğini bir çok kez dile getirmelerine karşın, seçmen kapısının önünde bozuk, kazılmış yol, toz-toprak ve çamur konusunda mazeret dinlemedi.
Bu daha çok psikolojik bir olaydır ve sosyal psikologları ilgilendirir.
Muhalefet siyaseten her zaman ki işini yaptı ve bu sorunu iyi değerlendirerek, iktidarın adeta altını oydu!
Özellikle Eraydın, iktidarları döneminde yapılan hizmet ve yatırımların ‘iriliği’ne güvenerek, ‘nasıl olsa kazanırız’ düşüncesiyle, seçmenin rahatsızlığını önemsemedi ve 2009 Mart yerel seçimlerinde ummadığı bir hezimeti tattı!

CHP, 2009 DA EKSİK VE YANLIŞI İYİ DEĞERLENDİRDİ!
KENTİN CADDE VE SOKAKLARI 2014 30 MART`INDA YİNE DERT!

2009 Mart’ında iktidar olan CHP’li Sedat Pekel başkanlığındaki yerel yönetim, doğal olarak, 5 yıl boyunca asfalt dökme ve parke taşı döşeme işine dört elle sarıldı ve kentin bulduğu her boşluğuna asfalt dökmenin, parki döşemenin kolaycılığına alıştı..
Şunu hiçbir zaman kent olarak sormadık: Peki, Öztaylan/Eraydın yönetiminin boşluğunu kendince iyi değerlendiren CHP’li yerel yönetim, 2004-2009 arasında merkezden başlayarak kenar semtlere yönelen alt yapı çalışmalarını ne yaptı?
Unuttu ve üzerine  asfalt döküp,taş döşedi! 
Başlatılmış çalışmalar yarım ve havada kaldı!
Öyle ki, Öztaylan/Eraydın yerel yönetimi döneminde Ayyıldıztepe’de açılmış ve düzeni kurulmuş taş ocağı, mıcır sahası, hemen yanı  başındaki sıcak asfaltın teknik donanımı ilgisizlik,partizanlık, adam kayırmacılık,  beceriksizlik ve öngörüsüzlük nedeniyle ‘tarih’ oldu! 
Şaban Çiçek gibi, bu düzenin erbabı  bir insan küstürüldü...
Bandırma’da yeni bir belediyecilik anlayışının tartışılmasına vesile olundu: ASFALT VE PARKE TAŞ   BELEDİYECİLİĞİ..!

Bandırma, ‘ASFALT BELEDİYECİĞİ’ bugüne kadar layıkıyla sorgulayıp, tartışamadı.
Oysa ki, 2009-1014 arası Bandırma, bu belediyeciliği yaşadı ve ‘5’te 5’ ile de bu belediyecilik kutsanıp, karşımıza icraat olarak konuldu.
Önümüzdeki sayımızda ‘asfalt belediyeciliği’ farklı yönleriyle konu edineceğiz..

Esen kalın...
sonkursungazetesi.com
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2869