SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 16.10.2018

TÜRK AKIMI


Ülkemizin Rusya`yla imzaladığı yeni enerji anlaşması;rn"Türk Akımı". Rusya`nın karadeniz altından Ukrayna`ya uzanan GüneyrnAkımı`nda, ABD`nin çıkardığı prüzler ve Rusya-Türkiye arasındaki ikilirnilişkilerin gün geçtikçe iyiye gitmesi Güney Akımı`nın ömrünü yitirdi.

rnrn

Türk Akımı; Rusya Anapa`dan Karadeniz`in altındanrnKırklareli Kıyıköy`e gelip, oradan karaya çıkarılacak.Lüleburgaz`danrnTürkiye`ye, İpsala`dan Avrupaya gidecek.

rnrn

Bu projenin Türkiye açısından önemi nedir?

rnrn

Öncelikle Türkiye enerji konusunda dünyada önemli birnkonuma sahip olacak.Rusya`dan doğalgazı direkt olarak alacağımız için,rndoğalgazı daha ucuza ithaalat etmiş olacağız.Böylelikle ülkenin iç ekonomisirnkalkınacak.Dövizin tavan yaptğı şu zamanlarda bu proje ülkemizin adına bulunmazrnhint kumaşı desek yerinde olur sanırım.

rnrn

Lakin ABD bu durumdan huzursuz.Çünkü, Güney Akımrnprojesinde Ukrayna üzerinden enerji kanallarını rahat bir biçimde kullanıyorken,rnRusya`nın yeni dost ülkesiyle yeni enerji kanalı kurması işine gelmeyecektirnelbette.Fakat bu proje ile lodos tersten esecek!

rnrn

Yıllardır yüksek maliyete enerji ithaalatına mahkumrnedilen Türkiye artık gözlerini ardına kadar açtı.Yıllardır yağmalanan enerjirnkaynaklarının kullanım sırası bize gelecek!

rnrn

Bu proje ile dünyada kendini tanıtan Türkiye, enerjirnbakımında söz sahibi olacak.Bir bakıma Rusya kanalın bir altın anahtarını darnTürkiye`ye verecek.Rusya-Türkiye ilişkisi ikili ittifak yolunda büyük yol katrnediyor.Bu proje ile de iyice gelişecek.

rnrn

Peki Rusya-Türkiye ilişkisi en dipteyken en zirveyernnasıl çıktı?

rnrn

Türkiye`nin Rus uçağını vurması sonucu ilişkiler iyicerndibi görmüştü.Bunun üzerine Türkiye`nin özür dileği ve Rusya`nın 15 Temmuzrngünü, Türkiye`ye yakından destek olması söylenebilir.Ancak asıl temel nedenler;rniki ülkenin çıkar politikası izlemesi ve iki ülkeninde çıkarlarının ortakrnnoktalarının olması, iyi ilişkiler kurmaya yöneltti.Türkiye`nin ucuza doğalgazrnalması, Rusya`nın ise daha az masrafla doğalgaz ihracaatı, çıkarlar arasındarngösterilerbilir.Projede doğalgaz hattının kısa oluşu ve iki ülkenin aracı birrnülke olmadan direkt olarak bağlantısı da önemlidir.Bu çıkarlar ülkeler arasırnbağlantıyı kuvvetleştirdi ve ilişkileri şuan ki konuma getirdi.

rnrn

ABD neden projeye karşı?

rnrn

ABD yıllardır çeşit türlü oyunlarla Türkiye`yi enerjirnbakımından kısıtlıyor.Bu proje ile Avrupa`nın Türkiye hattına ihtiyaç duyması,rnoyunların bozulacağını işaret ediyor.Yani ABD şekeri yere düşmüş çocuk gibirnbakakalacak!

rnrn

Türkiye`nin NATO`ya karşı olan Rusya`nın yanında iyirnilişkiler kurması, gelecekte yapacaklarının teminatı

rnrn

olarak ön görüyor olabilir.Türkiye`nin bu projedernjoker oyuncu olması ABD`nin hazmedemediği bir konu.Çünkü, Türkiye yıllardırrnenerjide pek söz sahibi olmayışı ve bu proje ile alışıla gelmişin dışınarnçıkmasını kabullenemeyecektir.

rnrn

Türkiye bu projeyi en iyi şekilde nasılrndeğerlendirmelidir?

rnrn

Türkiye bu konuda yalnızca kendi çıkarlarırndoğrultusunda hareket etmelidir.Yani, I.Dünya Savaşı gibi taraf tutucu politikarnasla izlememelidir.Bu cennet vatanın, her köşesi en verimli ve en sağlıklırnbiçimde değerlenlendirilmelidir.En az enerji ile en fazla verim hedeflenmelidir.Ülkernekonomisi bu proje ile kalkınmaya uğrayacağı gibi, bu kalkınmayı kendirntopraklarımızdaki enerji kaynaklarına dönüştürmelidir.Dış ülkelerdekirnkışkırtmaları kaale almayıp, belirlenen rotanın dışına çıkmadan halkın menfaatirnher daim göz önünde bulundurulmalıdır.Bu şekilde devam edilirse hiç kuşkusuzrnTürkiye dünyanın kilit noktasıdır.

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 527