SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 16.10.2018

İSRAFIN DORUKLARI!


06.03.2017 10:22

Ülkemizde vurdumduymazlıktan dolayı bazı israflar yapılıyor. Bunlardan bir tanesine bizzat şahit oldum. Geçtiğimiz günlerde hastaneye kontrole gitmiştim ve doktorum bana kontrol sonrası fazlasıyla ağrı kesici kullandığımı söyledi. Halbuki ben ağrı kesici çok kullanmam. Meğerse bana her tedavi sonrası sistemde ağrı kesici yazıldığını gördükleri halde ağrı kesici yazıyorlarmış. İşte bu vurdumduymazlıktır ve görmezden gelmektir. Doktorlarımız tedavi sonrası vatandaşlarımıza ilaç yazarken, sistemden önceki aldıkları ilaca bakıp ona göre ilaç yazmaları gerek. Lakin bunu uygulayan çok az doktor var.

Peki söylediğim gibi olursa ne olur?

Öncelikle söylediğim gibi olursa eczanelerden ilaç alırken insanlarımızın cebinden fazladan para çıkmaz ve parasını başka sektörlerde harcayabilir. Diğer bir husus ise ilaçları fazladan almayıp, gerektiği yerde kullanacağımız için ülkemizin ilaç sanayisi için harcadığı para da ciddi bir azalma söz konusu olur. Bu da ülkemize ve milletimize ekonomik yönden refah getirir.

İsraftan söz ediyorken, kendi alanımda yani enerjide canımı en çok yakan konulara değinmek istiyorum.

Günümüzde bilinçsizce hem bireysel hem de toplumsal olarak göz ardı ettiğimiz enerji yönünden israflar var. Mesela evlerin, dükkanların ve fabrikaların aydınlatmalarından söz edecek olursam:

Bir evi ele alacak olursak, evdeki bir ampul gereksiz yere bir saat kadar yanmış olursa; 0,0016 KiloWatt/Saat elektrik tüketmiş olur. Elektrik fiyatının 44 kuruştan hesaplarsak, saatte 0,0704 TL yapar. Bunu saatte bir milyon ev için düşünürsek, yaklaşık 70.000 TL para yapar ve biz bu parayı milletçe boşu boşuna harcamış olduk. Bunu dükkanlar ve fabrikalar ve dükkanlar için düşünecek olursak daha ürpertici rakamlar ortaya çıkacaktır. Oysaki lambalarımızı gereksiz yere kapatsaydık bu para ülkemizin kasasında olacaktı.

Değineceğim diğer değineceğim konu ise; merkezi ısınma sistemlerinde özellikle TOKİ’lerde standart ısınma bedeli ödendiği için doğalgaz, har vurup harman savruluyor. Yani burada da bir israf söz konusu. Doğalgaz için de bir hesaplama yapacak olursam;

Oda sıcaklığı 25 0C evde satte yaklaşık 0.375 metreküp doğalgaz tüketiliyor. Doğalgazın metreküpü 1.10 TL’den hesaplarsak saatte 0,4125 TL yapar. Bir milyon merkezi sistemli ev için düşünürsek; saatte 412,500 TL para yapar. Biz merkezi sistemde ne de olsa aynı para diyerek tükettiğimiz doğalgazı bu denli hırçın kullanırsak ülke ekonomisi yaralar alır. Kış ayında evde atletle gezmek yerine, mevsim şartlarına göre evde otursaydık bu paralar yine ülkemizin kasasında olacaktı.

İsraf etmeseydik ne olacaktı?

İsraf edilen enerji ülke ve dünya ekonomisinde büyük yer kaplıyor. Biz bu denli israf etmeseydik doların yüksek olduğu bu günlerde pahalıya ithal ettiğimiz enerjiyi daha az ithal ederek dışa bağlılığı azaltacak ve israf edilen para ülke kasasında olacağı için, küresel ekonomide biraz daha güç kazanacaktık. Boşuna harcanan para ülkemizin kasasında kalsaydı, farklı yerlere yatırımlar artardı. Belki de bilime verilen teşvik paraları artar ve daha etkili buluşlara imza atabilirdik. Ya da sanayi anlamında daha fazla yerli ürün üretebilirdik. Yaptığım bu basit hesaplamalar doğrultusunda böylesine uçsuz bucaksız parametreler çıkabiliyor. Daha derin araştırmalar sonucunda daha fazla bulguların ortaya çıkacağına inanıyorum.

 

Ne yapılmalı?

İsraf yönünden vurdumduymaz hareketlerden uzaklaşmalıyız. Bireysel olarak israf etmemeye ve ettirmemeye dikkat etmeliyiz. Kullandığımız ampullerin tasarruflu, aldığımız beyaz eşyaların A sınıfı olmasına özen göstermeliyiz. Fabrikalardaki ve inşaatlardaki elektrik kaçaklarını ve elektrik bağlı olan kabloları düzenli olarak kontrol etmeliyiz. Merkezi sistemlerde ve normal ısıtma sistemli binalarda doğalgazı ve diğer yakıtları gerektiğinden fazla kullanmamalıyız. Bilinçsizce yapılan israfları göz ardı etmeyip, bundan sonra “DUR!” demeliyiz. Şu unutulmamalıdır milletimizi yukarıya taşıyacak olan yine milletimizdir.

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 640