SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 16.10.2018

ÇÖP ENERJİ


Enerji, milli geliri etkileyen en büyük etkenlerin başında gelir. Günümüzde her an kullandığımız, “muhtaç” olduğumuz önemli bir yaşam kaynağıdır. Bizler ise böylesine ciddi bir gücü değerlendirmeden doğaya salıveriyoruz. Nasıl mı?

Çöplerimiz aslında organik bir enerji kaynağıdır ve yenilenebilirdir. Çünkü her hane günde ortalama 3,5 kg çöp üretiyor. Bu ortalamayı ülke genelinde hesaplarsak ciddi rakamlar ortaya çıkabiliyor. Bu rakamlar her gün yenileneceği için sonsuz bir enerji olarak düşünebiliriz. 

Çöpler, çöp gazlarını içerir. Çöp gazları; içerdikleri Metan ( CH4), Karbondioksit (CO2) ve Azot (N2) tan oluşan bir gaz karışımıdır. Bu karışım gazları bir çevrim uygulanmadan, bizim çöplük depolama tesislerimizdeki gibi direkt olarak doğaya salınırsa ciddi bir sorun arz eder. Metan, Karbondioksit ve Azot sera gazlarının türevleridir. Sera gazları ise günümüzde yaşadığımız çevre sorunu olan küresel iklimin yani iklim değişikliğinin temelini oluşturur. Sera gazları yerküreyi olması gerektiğinden fazla sıcak tutarak, buzulların erimesine ve ardından erimesine de neden olur. Ayrıca çöp gazları yanıcı-parlayıcı etkisi yüzünden de çevreye sorun teşkil eder. Bilindiği bir kötü yanı ise rahatsız edici kokusu ile kuş uçmaz kervan geçmez bir yer konumuna gelmek zorunda kalır ve yerleşik hayatın tabiatını daha fazla zarar vermemek için oldukça uzaklarda depo edilir.

Çöp gazları enerji dönüşümünde kullanılsaydı ne olurdu?

Çöpleri oksijensiz ortamda mikrobiyal yöntemlerle çürüterek çöp gazlarını elde ederiz. Bu gazları bir biyogaz tesisi kurarak oldukça temiz enerji elde edebiliriz. Biyogaz tesisleri doğalgaza kıyasla daha ucuz enerji olarak düşünülebilir. “Yenilenebilir” enerji kaynağıdır. Ucuz olması ise ithal olmayışı ve ülkemizde üretilen çöpleri kullanmasına dayanmasındandır. “Temizleyen” bir enerji kaynağıdır. Çünkü biyogaz üretilirken çöpteki ve diğer atıklarda oluşan çöp gazlarını kullanır. Böylelikle kullandığı zararlı gazlar doğaya salınmayacağı için sera etkisini önlemede oldukça önemli bir rol oynar. Oluşan kötü kokular da biyogaz üretimi sayesinde bertaraf edilir. Atıkları enerjiye dönüştürdüğü için, atıkların işgal ettiği yerler de değerlendirebilir kıvama gelir. En önemli ise sonucunda enerji çıkması ve insani ihtiyaçları karşılamasıdır.

Bandırma ne durumda?

Bilindiği üzere Bandırma’nın çöpleri Ayyıldız Tepe’de toplanıyor ve depo ediliyor. Buradaki çöpler Balıkesir’deki biyogaz tesislerine götürülüp enerjiye dönüştürülüyor. Ancak bütün çöpler enerjiye dönüşüyorsa, her yıl Ayyıldız Tepe’deki yangınlar neden oluyor? 

Demek oluyor ki birçok çöp halen Ayyıldız Tepe’de yanmaya hazır ve doğaya zarar verecek biçimde bekletiliyor. Yangınlar sonucu ise mahalle sakinleri tedirgin oluyor ve bu durumu sessiz kalmaktan başka bir şey yapamıyor. Bandırma Belediyesi ise bu duruma sessizliğini sürdürüyor. 
Ne yapılmalı? 

Bandırma Belediyesi gerekli ön çalışmayı yapıp üretilen çöp miktarı kadar biyogaz tesisi kurmalıdır. Bu biyogaz tesisi hem çevre halkı için istihdam yaratırken hem de ekonomide kalkınma yaratacaktır. Hem çevre temizliğini ve güvenliğini sağlar hem de çevredeki kokuyu azaltır. Tesisin amortisman süresi uzundur fakat üretim sürekli olacağı için ekonomik olarak bir zorluk çıkartmayacaktır. Enerji üretimine katkı sağladığı içinde dışa bağımlığı azaltacaktır. Belediye bahsi geçen bu konularda bir an önce çalışmalarına hız kazandırmalıdır…
caglar.kansu.34@gmail.com

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 994