SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • YÖNETİM REFORMU MU? KÜLTÜR, BİLGİ, EĞİTİM REFORMU MU?

YÖNETİM REFORMU MU? KÜLTÜR, BİLGİ, EĞİTİM REFORMU MU?


Seçim startı liderler tarafından verildi. Kılıçdaroğlu, Bahçeli, Demirtaş, Davutoğlu ve ne ilginçtir ki Cumhurbaşkanı Erdoğan! 
 Birbirini bir kaşık suda boğacak, ama yüzyüze geldiklerinde tebessümler saçan siyasi portreler. Ne kadar ironik bir durum. Gülün gülebildiğiniz kadar diyorum. Politika latince çokyüzlülük demek. 
 Siyasetçilerimizi her gördüğümde bu sözün doğruluğu aklıma gelir. Latinlere bu güzel sözcük için teşekkür ediyoruz!
 Gelecek aylarda, basın açıklamaları, demeçler, televizyon söyleşileri ve artık mitingler hayatımızın günlük parçası olacak. Gazeteler dev puntolarla başlıklar atacak. Anahaber bültenleri çekilmez bir havaya bürünecek. Radyo dinlemeyi can bile istemeyecek. Zaman yaklaştıkça, afişler reklamlar havada uçuşacak.
 Allah Türk milletine gayret kuvvet, akıl sağlığı versin!
 En hızlı seçim yarışına başlayan lider tartışmasız Erdoğan. Cumhurbaşkanımız mevki ve makamının tüm kaidelerini yıkarak meydanlarda boy göstermeye başladı. Adeta bir siyasi parti başkanı gibi propaganda ve reklam kokan söylevlerini duymaya başladık.
 Cumhurbalkanımızın en büyük davası barış sürecinden öte başkanlık sistemi olmuş.
 Her fırsatta başkanlık sisteminin faydalarından behsediyor. Halktan bu sisteme geçmek için destek istiyor.
 Mevcut parlamenter sistemin hizmetleri yavaşlattığını idda ediyor. Prangalar ellerimizde, ayaklarımızda diyor.
 Peki neden başkanlık sistemi?
 Hepimiz aşikarız, Türkiye Cumhuriyeti, balonların, sahte haberlerin, gündem değiştirmelerin, propaganda ve provokasyonun ülkesidir.
 Toplum üzerinde oynanan her türlü algı operasyonunun, toplum mühendisliğinin başarılı olduğunu tarih bize göstermiştir.
 Ülke içinde gündem, basın yoluyla para oligarkları ve siyasi erk emriyle kısa sürede dğiştirilir.
 Bir bakarsınız bugün, Ortadoğuda bir savaş seyrederken; bir bakarsınız yarın trafik kazasında ölen bir çocuğun hikayesine kapılır memlektimiz.
 Bunca balon hikayeyi gerçekle örtüştüren halkımız için seçim dönemi icraat sözleri ne kadar gerçekçi olabilir?
 Mesela Başkanlık sistemi tartışılması gereken, geçiş yapılması olası bir sistem midir? Yoksa sadece tartışılması ile akılları meşgul etmesi gerken bir yem midir?
 Biz başkanlık sistemini gündemin  en üstü seviyesine oturtarak; bu sistem hakkında bilgi edinerek; akıllarımızı aydınlatacak mıyız? Yoksa gözlerimiz her zaman ki gibi kör mü olacak? Gözlerimiz kör iken birileri bu ülkede ameliyat mı yapacak?
 Başkanlık sistemi çok mu önemlidir? Mecliste oy çoğunluğunu ve Cumhurbaşkanlığı makamını elinde bulunduran bir iktidar için hangi prangalar söz konusu olabilir? 
 Pranga, Anayasa Mahkemesi midir? 
 Anayasa Mahkemesi pranga olsaydı; seçim barajını kaldırması gerekmez miydi?
 Soruyorum!!! Başkanlık sistemi geldiğinde, Türkiye`nin batı bölgelerinde yaşayan halkın ödediği kaçak elektrik bedeli ortadan kalkacak mı? 
 Şayet başkanlık sistemi gelecekse; eyalet sistemi de gelecektir. Eyalet sistemi gelirse, gelir vergisi ve birçok vergi eyalet içinde kalacaktır. Çalışan eyaletler ekonomik varlık kazanacak; çalışmayanlar ise kaybetmeyece mahkum olacaktır.
 Soruyorum!!! Başkanlık sistemi geldiğinde; taşeron işçi sistemi ortadan kalkacak mı? Ya da devlet memur ve işçiliği kaldırılarak tüm çalışan sınıfların hakları eşit mi olacak? Asgari ücret yükselecek mi?
Soruyorum!!! Devlet adalette revizasyona gidecek mi? İnsanlar haklı veya haksız yıllarca mahkeme kapılarında sürünecek mi?
Soruyorum!!! Ülkemizde yine terör olayları olacak mı? İç ve dış mihraklar ile mücedele edilecek mi?
Soruyorum!!! Kadın cinayetleri ve çocuk istismarı duracak mı?
Soruyorum! Soruyorum! Soruyorum!
Evet bu ve benzeri kronik problemler çözülecek ise başkanlık sistemi gelsin.
Evet Türkiye insana ve doğaya saygılı bir ülke olacak ise başkanlık sistemi gelsin.
Evet ülkemiz diğer ülkeler önünde başı dik duracak ise başkanlık sistenmi gelsin.

Başkanlık sistemi sağlık, eğitim, işsizlik sorunlarını çözecek mi?
Mesela eğitim. Eğitim için neden kapsamlı bir reform yapılmıyor?
Bizim ülkemizde neden eğitim reformu deyince okulların ders yıllarının arttırılması veya azaltılması akla geliyor. Yok efendim ilkokul le orta okul birleşsin.
Yok efendim lise 4 yıl yetmez beş yıl olsun gibi saçma göstermelik reformların işe yaramadığı çok açık.
 Neden din derslerinin seçmeli olması ile ilgili değişikliğe gidilmiyor? Neden beden eğitimi dersleri hafta içinde her güne yayılmıyor? Neden ilk ve orta öğretimlerde çevre ve sürdrülebilir Dünya ile ilgili ders verilmiyor? Neden Öğrenciler sadece Türk İslam kültrü ile yoğruluyor? Neden Avrupa, Amerika ve Uzak Doğu ülkelerini çocuklarımız tanımıyor?
 Neden özel okullar kapatılıp eğitim eşitliği sağlanmıyor? Neden Açok Öğretim fakltesi kapatılmıyor? Neden niteliksiz üniversite öğrencileri yetiştirilmekte ısrar ediliyor?
Neden? Neden? Neden?
 Başkanlık sisteminden önce ülkemizde reform uygulanması gereken birçok husus, kurum ve sistem mevcut. Avrupa reform hareketinin başlamasından yüzyıllar sonra Büyük Atatürk`ün başlattığı Türk reformu tatmamlanmış değil.
 Önce Kültür ve bilim reformu yapılmalıdır. Aksi halde hangi idare sistemi ile yönetilirsek yönetilelim; Türkiye olduğu yerde patinaj yapmaya devaö edecektir.
 Tek başına değiştirilecek Başkanlık sistemi hiç bir işe yaramaz. 
 Tabi amaç, Türkiyeyi eyaletlere bölüp Kürtlere özerklik için sistemin önünü açmak değilse???
 Saygılarımla...

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 854