SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 15.10.2018

Texas, Bandırma, TÜRKİYE


Toplumun var olması için devletin var olması gerekir. Devlet eşittir, adalet ve düzen demektir. Tabi bu sözlere kanarsanız?
Devlet düzeni totaliter yönetim, diktatorya ya da sınıf egemenliği anlamına gelmemelidir. Devlet yönetimi anayasa ve kanunlarca düzenlenmiş yaşam biçimidir. Bu sistem yine birey tarafından ortaya çıkartılmış ve ilk çağlardan beri gelişerek bugünlere ulaşmıştır.
Medeniyetin gelişebilmesi, kişinin yaşamını devam ettirebilmesi, düzenin korunabilmesi için devletin eşitlikçi anlayış ile ülkeyi yönetmesi gerekmektedir. Bu düzen, adalet ve hak kavramlarının hükümet veya lider tarafından tarafsızca kanunların uygulanması ile mümkün olur. Aksi durumda, eşitsizlik kaos ve terörü doğurur.
Her zaman yaptığımı, yapıyorum. Soruyu soruyorum...
Türkiye Cumhuriyeti adil, eşitlikçi ve özgür bir ülke midir?
Tabi ki hayır!!! Türkiye Cumhuriyeti, bireyin haklarını ve toplumun menfaatini arka planda bırakan; devletin ve onu yöneten hükümetlerin menfaatlerini önde tutan yarı totaliter bir rejimdir.
Kurulduğu günden itibaren bürokratik ve askeri gücün elinde bulunan canım memleketim, bugün ise diktatörya hükümetin güdümünde varlığını sürdürmektedir. Şimdi bazılarınız kızabilir.
Neden hükümete diktatörya sıfatını yakıştırdığımı anlayamayabilirler.
Hemen açıklamak boynumun borcudur.
Ak Perti hükümeti Avrupa Birliği sevdasını Ülke üzerine basın yolu ile empoze ederek, ülke içinde toplumsal bir dinamik yaşanmasına sebep oldu.
Bu hedefe varmak için Kıbrıs Adası sorununu çözmeye çalıştı. Mevcut BM`nin Annan planını kabul etti. Sonuç ne oldu? Adada işgalci durumuna düştük. Bu süreç içinde birçok yasa değişikliğine gidildi. Mevcut ceza  yasaları zayıfladı. Ne kadının ne de çocuğun hakkı kaldı. Sokakta elini kolunu sallayarak cinayet işlenmeye başlandı.
Bu süreçte Ak Parti ne yaptı? Ben bilirim ben yasarım ve yönetirim dedi.
Ama Avrupa birliği sürecinden elle tutulur bir gelişme sağlanamadı.
Başka bir diktatörya örneği verelim. Yıllardır süren Terör sorunu ortadan kaldırılmak istendi. Niyet güzeldi Ama Ak Parti niyetin sadece ibadette işe yarar bir kavram olduğunu anlayamadı.
Bugüne bakacak olursak pratikte çatışmalar durduruldu. Ama Terör örgütü yok edilemedi. Zayıflatılamadı. Tasviye edilemedi. Tam tersine Kürt milliyetçiliği daha çok yükseldi. Bebek katilleri Kürt halk kahramanları oldu. Bugün Kazlıçeşmede ki Nevruz kutlamasını çıplak gözle görseydiniz; ülkenin çoktan bölündüğünü ve emperyalizmin kazandığını anlayabilirdiniz. Ak Parti yine kendi bildiğini düşündü. Ama kaybeden Türkiye oldu.
Devlet kendini savunmak acizdir. Yoldaki askerini koruyamaz durumdadır.
Kaçırılan askerleri Kürt millet vekilleri gövde gösterisi ile Terör örgütünden geri alıp yetkililere teslim etmektedir. Buradan parantezaçarak kaçırılan iki TSK mensubuna da beddua etmek istiyorum. Korkudan teröristlere teslim olmak yerine devletin size emanet ettiği silahı çekip çatışarak ölmeniz onurluca olurdu. Bizden kesilerek size verilen maaşlar hem size hem de ailenize haram zıkkım olsun. Ben o askerlerin yerinde olsam ve bu duruma düşsem; üç kuruşluk şerefim varsa istifa ederdim.
İşte AKP hükümeti ile geçen birkaç yıl sonra devletin ve ordunun düştüğü durum bu.
Devlet artık bireyin hakkını koruyamaz durumdadır. Elinde tabanca bıçak eşkiyalar çocuk kaçırmakta, tecavüz etmekte, öldürmektedir.
En acı örneklerden biri geçen hafta içinde Bandırma da yaşanmıştır.
Belediye Başkan yardımcısı Ozan Onur, bir şehir eşkıyasının kurşunları ile yaralanmıştır.
Bu nasıl bir cesaret örneğidir. Bir ilçenin Belediye başkan yardımcısı gündüz vakti nasıl kurşunlanabilir? Bir siyasiye bu cesareti gösteren eşkıya biz diğer apolitize vatandaşlara neler yapabilir?
Mevcut yasaların zayıflığı, adaletin geç teselli etmesi gibi problemler şu anki durumun yaratıcısıdır.
Başbakan kameralar önünde idam diyerek, halkın nefsinimi okşayarak terbiye etmektedir?
Lütfen rica ediyorum. Yapamayacağınız yemeğin soğanını doğramaya kalkmayın. Aynı taşeron işçilerin hayatı ile oynadığınız gibi.
Başkan Onur, Bandırma için yıllarca hiçbir kar ve rant amacı gütmeden çalışmıştır. Bandırmada herkes tarafından sevilir ve saygı gösterilir.
Ne kadar iyi ve adil olursanız olun, Kötü olan hak adalet tanımıyor.
Bu ülkenin acilen çok sert ve keskin bir adalet anlayışına ihtiyacı vardır.Bu yasaları çıkartacak ve düzeni sağlayacak ise hükümettir.Daha adil bir ülkede yaşamak dileğiyle, Hoşçakalın...
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 983