SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 17.10.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • Siyaset oldu, mendil kapmaca...

Siyaset oldu, mendil kapmaca...

DÖNENCE
Bandırma yıllardır alternatifsiz siyasilerden yakınmakta. İndir Öztaylan, bindir Pekel benzetmelerini birçok basın meslektaşım köşelerine taşımıştır. İki ucu tatterevalli oyunu şimdiye kadar devam etti. İki siyasetçi Kent gündemini belirledi. 
 Yönetti...

 Bu durumdan sıkılan Bandırma halkı son yıllarda isyanını kendi kendisine dile getirir oldu. Sokak başı tartışmaları, kahve muhabbetleri, hep yeni bir yüzün ihtiyaç olduğunu anlatır oldu.

 Önceki seçim arefelerinde, aday adaylığı bereketsizliği yaşanırken; şimdi aday adaylığı patlaması yaşanmakta. 
 Balıkçıların dediği gibi: derya kuzusu mu bunlar?

 Sözde herkes aday, resmiyette aday adayları birbirini kovalamakta. En çok aday da CHP`den çıkmakta. Selim Panç, Ozan Onur, Dursun Mirza, Sedat Pekel, Ahmet Göçmez ve Metin Ok ilk akla gelenler arasında. 

 Ak Parti büyük bir gizlilik ile aday adaylarını korumaya çalışıyor. MHP`de sessizliğe bürünmüş durumda.
 CHP`nin bu aday adaylığı çılgınlığı nereden gelmekte?

 Kendine güvenen ve hizmet vermek isteyen aday adaylarının bir partiye toplanmış olması ihtimal midir? Yoksa seçim hiçkimsenin umurunda değil mi? Amaç siyaseti bir araç olarak kullanıp, kişisel reklam rantı gütmek mi?

 Hiç sanmıyorum. CHP içinde oluşması beklenen iç uzlaşı ortalıkta görünmüyor. Her aday kendi sosyakültürel ilişkilerinin kenisine getireceği oy potansiyeline güvenerek paçaları sıvamış durumda. Kimi Bandırmada ki siyasi geçmişine, kimi halkın kendisine olan sempatisine güveniyor. Birçok parti yandaşı bu kadar fazla adayın, partiye güç kaybettirmesinden korkuyor. Üstelik aday destekçileri, eşit güçte değil. 

 Her adayın sempazitanları olduğu gibi, her adayı destekleyen sempazitanlarda var. Aynı parti üyesi oldukları için birbirlerini eleştirmek istemedikleri açıkca gözleniyor siyasetçilerin. Ben mevcut yönetimi hem pozitif hem de negatif eleştirebilecek cesaretli adaylar bekliyorum. Evet bu hizmet olmadı. Partimiz bu konuda duyarsızdı. Yönetim şu problemi çözemedi eleştirilerini duymak güzel olabilir demokrasi adına. 

 Bandırma yeni bir yüz istiyor. Bu durumda oyu CHP`ye olacak vatandaşlarımız şanslılar. Çünkü çok aday adaylı bir partide, aday daha demokratik şartlarda seçilecektir. Merkez baskısını bir tarafa koymayı unutmuyoruz.

 Yeni siyasi yüzlerin ortaya çıkması güzel. Metin Ok, Selim Panç ve başka adaylar gibi.

 Ancak nicelikten çok niteliğe bakmak önemli. Adaylar arasından, aday olan ve seçilen kişi olursa; BANDIRMA için ne kadar iyi hizmet verecek? Tecrübeli siyasetçi iyidir. Ancak Belediye başkanımız Sedat Pekel siyaset yaşı doldurmuş durumda. Biz gençler, halk ve Bandırmalılar, yeni yüzler, dinamik bedenler görmek istiyoruz. Bu durumda sokaktan aday toplanacağı anlamına da gelmiyor. Aday adayları tecrübeli olmayabilir. Ama nitelikli olmak zorunda.  

 Şimdi birçok soru akılarda. Acaba adaylardan çekilen olacak mı?
 Adaylar kendi aralarında uzlaşıp, aday sayısını azaltırlar mı?
 Merkez baskısı devreye girer mi?
 
 Hepsini zaman içinde öğrenicez. 

 Benim için şu sorular önemli değil. Bandırmaya hangi projeleri sunacaksınız? Merkezi yönetim ile yerel yönetimi eş güdümlü hizmet için uzlaştırabilecek misiniz? Vs vs...

 Her siyasetçinin ağzına pelesenk olmuş sözler mevcut. Genç, dinamik, güçlü, kararlı ve benzeri sözler artık eski etkiyi yaratmıyor. Daha somut fenomenler gerekli Bandırma`ya.

 Örneğin Bandırma`nın körfez kirliliği sorununu şu proje ile çözeceğim gibi. 

 CHP zngin aday adayı reyonuyla, yerel seçim arefesine hızlı başladı. İktidar partisinin vereceği aday cevaplarını hasretle beklemekteyiz. 

 İktidar partisi, merkezi yönetim avantajını, yerel seçimi almak için kullabilir. 

 Siyaset şimdiden ısınıyor ve Yerel seçimler çok zevkli geçeceğe benziyor.

 Saygılarımla...
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1371