SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 15.10.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • Kahraman Başkan, Yalancı Homosapienlere karşı

Kahraman Başkan, Yalancı Homosapienlere karşı


İktidar her gün sallandığınız bebek beşiğidir. Temeli olan ama hep yıkalısı sallanan; yatması keyifli, ayakta durması zor olan. 
Bu beşik etrafı üç kat surlarla çevrili Konstantinapolis değildir. Her yerden esen rüzgarlara karşı korumasızdır. Hep tetikte durmak şarttır. 
Az sayıda dost, azımsanmayacak kadar düşmanlarca kuşatılmış bir koltuğun adıdır iktidar. Çevrenizde binlerce insan vardır; hisleri yüzleri arkasında saklanan. 
İktidarın kudretine kavuşmak zordur. Önce hedef belirlemek gerekir. Sonra hedefe ulaşmak için plan yapmak şarttır. Planı gerçekleştirmek için imkan ve kaynaklar bulmak zordur. Zamanlama önemlidir. Tabi mekan da!
 Nerde ve ne zaman plan uygulanmaya konulmalıdır?
Hepsi iyi düşünülmelidir. 
Emek işidir İktidar. Zafere giden yollar acı ve sevinçlerle doludur. Birçoğu iz bırakır akıllarda, unutulmayan. 
Belediye başkanlığı bir kent yönetiminin iki iktidar noktasından biridir. Bir atanmış ve bir seçilmiş yönetir şehri. Atanmışlarda devletin gücü, seçilmişler halkın gücüdür. Atanmışlar pek sevilmez, çünkü atanmışlar yalakalık sevmez. Koltukları devlet baba tarafından verilmiştir. Ya hizmet ederler ya da ağam paşam diyerek bir daha ki tayin yerlerini beklerler. 
 Seçilmişler seçilmenin bedelini öderler. Avam seçilmişlerin yanı başındadır. Oylarının karşılığını beklerler.
Seçmen oyunuda unutturmaz. Unutturmamak için elinden ne gelirse; yapar.
İşte o beşiği seçmenler sallar. Salladıkça iktidar seçmeni hatırlar.
Seçimler biteli haftalar oldu. Belediye başkanı görevi eski başkandan devir aldı. Hizmet etme zamanı geldi çattı. Başkanlık makamının çalışabilmesi için, önce resmi makamlar ve halk tabanınından gelen tebrikleri kabul etmesi ve iadeyi ziyarette bulunması gerekli.
 Tabi bu süreç kolay değil. Başkanın hizmete başlaması için yalaka homosapienlerin tacizlerinin bitmesi gerekiyor.
 Homosapien ahlaksız, aç gözlü ve sabırısızdır. Hayvanlar aleminin en acımasızıdır. AYrıca görgüsüzdür.
 Bu günlerde ziyaret furyası tam gaz devam ediyor. Başkanlık makamı insanoğlu ile dolup taşıyor. Sağ siyasetçisi, sol siyasetçisi, halkçısı, milliyetçisi, toplu gönüllüsü, sivil toplumcusu say say bitmez. 
 Ziyaret iyi niyeti aşıyor. Kendini göstermek isteyen, iş isteyen, reklam amacı güden, gün gelir lazım olur diyen, seçimlerde aleyhte konuşan, kuyu kazan, ana avrat küfür eden, hepsi orada.
Mesela yalakalığın boyutu, gönderilen çiçeklerle ölçülebiliyor.
Tropikaller, mevsimlikler, açanlar, uzunlar, genişler her türlü çiçek belediye başkanlığına yağıyor. Başkanlık makamı amazon ormanı gibi. Balta ile girilse yeridir. Oksijen zehirlenmesi için dikkat edilmeli.
Çiçeklerin üzerindeki isimlerin maddi ve manevi büyüklüğü, çiçeğin büyüklüğü ile eşit.
Örneğin kapıdan geçmeyen çiçekler geliyor. Benim gördüğm bir tanesini kapıdan geçirmek için yatay tutmak zorunda kaldılar. Abartmıyorum, iyi bir statik hesabı ile üstüne ağaç ev kurulur. Geniş olanlarıda mevcut. Etrafında üç kez dönseniz, yarı hacı olabilirsiniz.
Bu kadar çiçek ekonomiye can verebilir. Ama daha güzel amaçlar için çiçek paraları da toplanabilir. Bu fikir bir belediye çalışanına ait. 
Ama sıradışı fikirler, sıradışı insanlardan çıkar. Maalesef sıradışı bir iktidarı Türkiye de göremiyoruz.
 Başkanlık hizmet makamı iken, kabul makamına dönüyor. Bu her seçim sonu görülen bir paranoya. Bandırmalı kenttaşlar, hergün belediye basamaklarını aşındırıyor. Allah kabul etsin, iktidarda bu duruma ses çıkaramıyor. 
 Usul ve adetler bunu gerektiriyor. 
 Bu memlekettin ne fırıldağı ne yalakası biter. 
 Beşikteki el halkın eli. Ya sallanır keyfine bakarsın ya da tepetaklak düşer kalırsın. Allah iktidar sahiplerine sabır versin. Çünkü bu ülkede seçmen olmak kadar seçilmiş olmak da zor...

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 990