SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 17.10.2018

HAYATA BAŞTAN BAŞLAYIN!!!


Yılbaşı arefesine iki kala hazırlıklar tamamlanmak üzere.
İzinler alınıyor. Esnaf satışların artması için geç satlere kadar açık kalıyor.
 Televizyon kanalları en neşeli programları sihirli kutuya hazırlıyor. Evlere alkollü içecekler stoklanıyor. Tabi biraz bu durum abartılıyor. Eskiden savaş kıtlık olur diye tel dolaplarda depolanan bakliyatın yerini bira ve viskiler alıyor. Benim gibi zihni sinirler de anti yılbaşı propagandasına devam ediyor. 
 Şimdi yeni yıl başını bir kenara bırakalım. Nede olsa birkaç saatlik bir zaman dilimi sonunda yok olacak bir fenomen. Biz yeni yılın tamamına bakalım.
Önümüzde ümit ve mutluluk dolu bir koca yıl var. Yeni yıl ne demek? Efendim Dünya Güneşin etrafında tam tur atmışda; Hz İsa doğmuşda vs vs.
 Bu açıklamalar işin gereksiz ve önemsiz tarafı. Yeni yıl demek, yeni bir başlangıç demek. Hataların geride bırakılması demek. Kaybedilenlerin kazanılması demek. Kötü düşüncelerin iyi düşüncelerle yer değiştirmesi demek.
 Kendiniz için hedef koymak demek. Artık harakete geçmek demek.
 Evet her canlı kendini yeniler. Aynı bedenimizin yaptığı gibi.
 Bu yıl kendinizi yenileyin ve başkaları için bir fark yaratın. Mesela uzun süre görüşmediğiniz bir arkadaşınıza bir çiçek alın. Yeni yılını tam ve kusursuz bir samimiyetle kutlayın. Ben mi? Ben zaten yaptım. Yeni hayatına başlayan bir dostuma çiçekle yeni yıl tebriği sundum. Beklenmedik mutluluklar fark yaratır.
 Bencilliği bırakın. Şeytanla anlaşmayı bozun. Aynaya bakın. Sizi bekleyen sonu kabul edin. Ölümü! Evet ölüm çözemediğimiz yegane sorun. Her yeni yıl ona daha fazla yaklaşmak demek. Peki somurtup oturmak mıdır kadere yaklaşmak? 
 Yeni yıl ve her yeni yılda bir hedef seçin. Eksiklerinizi ortaya çıkarın ve farkına varın. Örnek mi? Sigara mı içiyorsunuz? Heinrich Himmler`in dediği gibi ``Sigara içmeden yaşayamıyorsun galiba! Hayli önemli bir zayıflık belirtisi.`` Kendi bedeninize hükmedin! O size hükmetmesin.
 Kilo verin! Aç gözlü olmayın! Yediğiniz her aynı yemek birbirinin aynısıdır. Sakın fark aramayın.
 Yıllık bir büyük amaç edinin. Mesela Rusça öğrenin. Bir dil bir kültürün anahtarıdır. Sıkıldınız mı? Tamam daha basit şeylerle uğraşın. Bir dönüm arazi kiralayın ve tüm yıl kendi organik sebzenizi yetiştirin. O da mı zor? 2015 de Avrasya maratonuna katılın. Vücudunuzun sınırları ile tanışın. Bana güvenin Türkiye Cumhuriyeti Halkının çok azı bu sınırı biliyor. Tanıştığınızda şaşıracaksınız!
 Sakın yaşam koçu tutmayın! Hem pahalı hem de gereksiz. Sakın spor salonuna gitmeyin! Hiç sağlıklı değil. Bir spor ayakkabı eşliğinde sahil kenarında, Ziraat parkında ya da Balcı çamlığında bir saat yürüyün. Çok daha faydalı olacaktır. Tabi zamanla diğer spor tekniklerini de eklemeniz şartı ile!
 Bir eviniz varsa; bir ev daha alın. Bir arabanız varsa; bir araba daha alın. Bunun için bankadan kredi çekin. Yıllarca onu ödemek için uğraşın. Sonrada yaşlanınca ölün. Bankaları daha çok zengin edin. Ömrünüzü heba edin. Sonra mallarınızı mezarınıza sokun. Bakın bakalım sığacaklar mı! Bence daha planlı ve optimum bir hayat seçin. Gücünüzün ötesini hayal etmeyin. Realist olun. 
 Bu yıl hedef seçip ilerlerken pozitif olun. Hedefe uzanan yol kısaldıkça; içinizdeki tatmin duygusunu hissedin. 
 Mentel güç en önemlisidir. Dirençli ve vazgeçmez olun. Olumsuzluklar sizi yıldırmasın! Unutmayın güneş her gün yeniden doğar.
 Paranız mı yok? Benim de yok! Yanlız değilsiniz. Paranızı yeni şeyler için harcayın. Yeni bir seyahat, bir keşif. Yeni bir yaşam tarzı. Kredi kartınızın limitini aptal akıllı telefonlara yatırmayın. Sanal dünyadan uzak durun. Sosyal medyayı umursamayın. Siz, siz olun, hayatı yakalayın yeni yılda. Hayat bir metro treni değildir. Her durakta sizi almak için durmaz. Hayat uysallaşmamış bir kısrak gibidir. Sahibini bekleyen ama kolay teslim olmayan. Kement kullanmak emin olun zor değil. Gidin ve hayatı yakalayın. 

 Yeni yıla girerken hem sorgulayın hem planlayın. Biraz bencil olun. Ama hain olmayın. Bu yıl bir dernek ya da yardım kuruluşunda çalışın. Akşam veya sabah mesaiden sonra birkaç saat. İnsanın tanımadığı bir birey için ya da bir topluluk için verdiği karşılıksız emekten daha büyük bir tatmin duygusu yoktur.

 Lütfen, bu sene televizyon karşısında çay çekirdek hayatı yaşamayın. Ebeveyn iseniz çocuğunuza kötü örnek olmayın. Yoksa çocuğunuzu kendiniz gibi hayatı seyredenlerden biri haline getirisiniz. Bir de iletişime önem verin. Çoluk çocuk, cümbür cemaat, konu komşu sohbet edin. Dert dinleyin çare bulun. Espri yapın karşılığında gülümseme alın. Bu yıl fark yaratın. Sizin için, komşunuz için, vatan millet için. Dünya için bir adım atın ve faydacı olun.
 Tüm yazı emir veren komutan gibi yazmamı mağzur görün. Aslında her emir bir rica ve öneri. Birde kendinize güvenin. 

 Hepinize iyi seneler. 

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 949