SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 15.10.2018

Dikkat Porsche Çıkabilir !


Bir garip Dünya düzeni içinde, bir garip memleket olup çıktı bizim Türkiye.
 
Her geçen gün bu kadar da olmaz dediğim olaylar ile karşılaşıyoruz.
 
Bilindiğiniz üzere arz namus kavramımız öleli çok oldu. Üstüne genç yaşta terbiye ve edebi de kara toprağa verdik. Çok değil, kısa süre önce onur, gurur, haysiyettin de ince hastalığa yakalandığını öğrendik. Doktorlar nugün yarın bu değerlerimizin vafatını açıklarlar.
 
Elimiz kulağımızda insanı insan yapan değerlerimizin selasını bekliyoruz.
 
Ben hiçbir zaman insanların eşit olduğuna inanamadım. Benim inandığım günün birinde insanların eşit olabileceği bir Dünya'nın var olma olasılığıydı. Bu ütopik hayali ömrüm yettiği kadar kurmaya devam edeceğim.
 
Ancak eşitlik göreceli bir kavramdır. Homosapien insan yaşadığı habitatda dışsal faktörlerin belirlediği kadar etkin ve faal olabilir. Kısaca insan kendisini yönetmekte yetersizdir.
 
Yaşadığı çevre kişinin hayatının nasıl bir değişken olacağını belirler. Bu sebeptendir ki, toplum değerler bakımında farklı kategorilerde var olan bireyleri barındırır. Basit anlatmak gerekirse insan insandan, sosyaekonomik olarak ileride ya da geridedir. Bu genel eşitliği bozan durumun özetidir.
 
Öyleyse insanlar tüm değişkenlerde eşit midir?
 
Hayır, hayır, kesinlikle hayır.
 
İnsanın eşit olduğu tek bir sabit vardır. Anayasa, yasa ve yönetmelik ile belirlenen kuralların uygulayıcısı olarak insan, bu yazılı emirlerin karşısında sorumlu olarak birbirine eşittir.
 
Bu eşitlik bile zaman zaman göreceli olabilir. Anayasaca beirlenmiş basitlik ilkesi, durum ve şartlar ile esneyebilir ve bozulabilir.
 
Bu bozunmanın ana tetikleyicisi ise para, altın, menkul kıymetler, mülk gibi ekonomik değerlerin kendisidir.
 
Mesela bir bankaya havale veya fatura bedeli yatırmaya girdiğinizi düşünün. Yapacağınız ilk iş sıra veren makineden sıra numarası almaktır. Bu sistem banka şubesindeki gişelerin günlük çalışma işlevini düzenleyen yegane elektronik sistemdir.
 
Bakıldığında faydacı gibi görünebilir. Ancak işlevselliği içinde var olan bazı özellikler, bu makinaları anayasayanın eşitlik ilkesine aykırı çalışan bir sistem olarak çalışmasını sağlamaktadır. Nedir bu özellik?
 
Mevcut bankanın kendi kredi kartı sahibi müşterileri ile, kredi kartı sahibi olmayan müşterilerini dijital sistemde kategorize etme özelliğidir. Örneğin siz her ay yatırdığınız kira bedeliniz için bilmeme kaç yüz sıra numarasını beklemek zorundayken; kredi kartı olan banka müşterisi sizden yarım saat sonra gelip sizden yarım saat önce işini bitirip banka şubesinden ayrılabilir. Çünkü sizin sıra numaranızdan önce ayrıcalıklı müşteri olarak kabul edilen kredi kartı sahibi müşterinin sıra numarası sizden önce gelmektedir.
 
Şimdi kira ödemek için beklemek istemiyoranız; kredi kartı mı alacaksınız? Tabi ki hayır. Mevcut bankanın logosunu karşınıza alıp bir güzel beddua edeceksiniz. Böylece sizden çalınıp ayracılıklı müşteriye verilen zamanı Allah huzurunda haram etmiş olacaksınız. Bu bir yöntem. Veya aranızdan bir sivri zekalı vatandaş çıkıp, mevcut kanunlar nezninde bu aptal sisteme dava açacak.
 
Görüldüğü üzere ülkemizde yer alan Anayasa ile desteklenmiş eşitlik anlayışı, kıytırık banka gişesinde bile geçerli değil.
 
Şimdi geçtiğimiz cumartesi başıma gelen ilginç bir olayı size aktarıcam.
 
Bandırma bildiğiniz gibi çok sosyal bir medeni kenttir. İnsanlar sanatla ve sporla iç içe yaşarlar. Sosyal sorumluluk adına derneklerde çalışırlar. Çevreyi korumak için gece gündüz emek sarf ederler. Bu sebeptendir ki malum şehrimizin AVM'si hafta sonları insan seli ile dolar taşar. Otoparkında aracınızı koymaya yer. İçinde para ödemeye boş kasa bulamazsınız. Erdek, Gönen ve yakın köyler AVM içine göç eder. AVM'de nüfus patlaması yaşanır. Ben de cumartesi günü malum AVM'de malum mutfak alışverişi yapmak için harakete geçtim. Aracımı kapalı otoparka park etmek niyetindeydim ki, bir de ne göreyim? Benim minik A sınıfı arabam kirlenmiş. Bende aracımın içi dış yıkamasını yaptırmak için malum AVM içindeki malum oto yıkamacısına aracımı bıraktım. Tesli alan kişi bana önümde tek araç olduğunu ve aracımı 45 dk içinde geri alabileceğimi söyledi. Bende güvenle aracımı bırakıp gelecek olan başka bir arkadaşımı garajın içinde beklemeye başladım.
 
Bulunduğum konum hem otoparkın girişini hem de otoyıkamada ki aracımı görmek için idealdi. Sonra istanbul plakalı beyaz renkteki Porsche Cayenne marka araç giriş yaptı. Yanımdan geçtiği için göz ucuyla araca baktım. Ve arkadışımı beklemeye devam ettim. Bizim ünlü Porsche oto yıkamanın önüne yanaştı, camı açtı ve birkaç laf etti. Tahminimce yolum uzun bizim yıkamayı çabuk bitir gibi şeylerdir. Yıkamada çalışan  şahsiyet yıkama yağlama geleneğine uyarak; sırada ki araçları bir çırpıda def ederek; hatırlı kişinin aracını öne geçirdi ve yıkamaya başladı. Benim araçta ömründe sınıf farkını ilk defa bu acı tecrübeyle yaşamış oldu. İçimden vay be. Araç yıkamanın da sınıf farkı mı olur? gibilerinden düşündüm. İlk aklıma geleni yaparak aracı gidip geri aldım. Zaten Porsche Cayenne yıkarken orgazm olan çalışan arkadaş benim aracımı neden geri aldığımla hiç ilgilenmedi. Daha sonra yanıma gelen kız arkadaşıma olayı anlattım. Tepki olarakta aracını bir daha oraya bırakmaması gerektiğini söyledim. Önüme gelen her kişiye de bu gözlemlediğim Porsche fetişişizmini anlatıyorum.
 
Böylece malum AVM içindeki malum oto yıkamanın ne kadar iyi bir yıkama ve yağlamacı olduğunu da görmüş olduk.
 
Hey gidi Dünya insanoğlu çiğ olur da, hani bu kadar olmaz.
 
Gördüğünüz üzere sınıf farkı her yerde var. Şimdi bu durumda Porsche sahibinin suçu yok. Ona bu yalakalığı yapanın suçu var.
 
İşte hep konuşulup tartışılıyor ya, neden Süleyman Çakır karakterinin ardından cenaze namazı kılındı; neden Pargalı İbrahim'i Sultan Süleymandan çok sevdik. İşte biz Türkiye de yaşayan insanlar olarak, en basit adaletin tahsis edilemediği noktada kendi adaletini yaratan mafya babasını bağrımıza basabilmemiz, bu anlattıklarım yüzündendir.
 
Kendi çocuğunu bir şüphe yüzünden boğduran Padişah eksik kalsın ama benim atam değildir.
 
İşte mevcut durum yüzünden, yeni Osmanlı imajının kestane gibi çizilmemesini isteyenler, bu basit televizyon dizisini muhattap almaktadırlar.
 
Garip değil mi?
 
İşte size yeni adil Türkiye manzaraları.
 
Saygılarımla... 

 

 

  • PAYLAŞ