SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.09.2018

ÇOK HAYAL, AZ BAŞARI!


Bandırma ben bildim bileli, pempe hayallerin peşinde koşmuş bir mazlum şehirdir. Örneğin, il olmak bir pembe hayaldi Bandırma için. Üniversite kurmak başka bir pembe hayal. Sivil havaalanı ve Hızlı tren yine hayaldi. Kapıdağ`ın milli park olması en güzel hayaldi. Bu hayaller inanan için umut. 
 İnanmayanlar için kötü bir masal gibiydi. Yıllar yılı birçok siyasetçi bu hayallerin körüklenmesinde etkili oldu. Bandırmalılar güzel sözlerle uyutuldu. Ancak hiçbiri Bandırmalıların ağzına bir parmak bal çalmaktan öteye gidemedi. 
 Sözler verildi. Atıldı; Tutuldu!
 Önemli coğrafi konumu, tarım ve hayvancılığı hatta balıkçılığı ve sanayi üretimi ile Bandırma, ülke ekonomisine önemli katma değer sağlamakta.
 Bandırma bölgede kurulu yüksek güç üreten, dinamik kentlerin başında geliyor.
 Ancak Bandırmanın ekonomik gelişmişliği yanında, bu ekonomik gücü işlevsiz bırakan olumsuzlukları da var. 
 Ulaşımda kara yoluna bağımlı kalınması. Mevcut tren yolu ulaşımı ve taşımacılığının gelişememesi. Deniz ulaşımının meteoroloji şartlarına mahkum olması. Sivil hava alanının olmaması. 
 Yüksek öğrenimin Balıkesire bağlı olması. Sanat ve spor gibi fenomenlerin yeterince kent yaşamında yer bulamaması. 
 Yıllardır Kötü siyasi ve bürokratik yönetim. 
 Bu şehrin gelişiminin önündeki en önemli engellerden bazıları.
 Para herşeyin çözümü değildir. Paranın vizyon ve emek ile beslenmesi gerekir. Aksi halde para kenti yer, yutar.
 Sonuçta çarpık kentleşme ile yoğrulmuş, kaos ile yaşayan düzensiz ve kuralsız bir şehir ortaya çıkar.
 Aynı Bandırma gibi!
 Şimdi Bandırma bir hedefini gerçekleştirmiş bulunmaktadır.
 Bandırma 17 Eylül Üniversitesi resmi olarak kurulmuştur. Pratikte yapılması gerekenler kısa sürede tamamlanacaktır.
 Bu defa hayal olarak kalmadı. Bir büyük başarı sağlandı.
 Peki Üniversite nedir? Kent yaşamına ne katacak? Bandırma için anlamı nedir? Sormak ve öğrenmek gerekir.
 Öncelikle Bir kentin kendi üniversitesi olması prestijdir. Üniversite kalkınma için gerekli dinamolardan biridir. Şehir hayatına canlılık getirir. Basit kapital kurallar daha çok işlemeye başlar.
 Ne kadar çok insan o kadar çok para! 
 Kendi Üniversitemizin olması yeni fakülte, yeni MYO ve bölümler demektir. Bu durum öğrenci sayısını arttırır. Sadece öğrenci değil, öğretim görevlisi ve idari personel sayısı da artacaktır. Şehir içinde piyasada ki para artacaktır. Kısaca, kısa vadede ilk etkisi ekonomik olacaktır. 
Şehir üniversite ile daha çabuk kalkınacaktır. Yer altı ve üstü kaynakları olmayan Japonya`nın kalkınmasında ki en önemli unsurlardan biri üniversiteler ve bu üniversitelerin bilime katkısı olarak gösterilir.
 Sadece ekonomik kalkınma mı sağlar? Üniversite bilgi üretir. Bazı üniversite bölümleri kuruldukları kente doğrudan teknik destek verir. Şehir için AR-GE sağlar. Mevcut sanayi kuruluşları ile işbirliği yapar. Şehir üretimini dolayısı ile Kapitali destekler.
 Öğretim görevlisi sayısının artması demek, donanımlı insan sayısının artması demektir. Şehir içinde çalışmalarını yürüten sivil toplum kuruluşları bu hazır donatılmış beyinlerden istifade edecektir.
 Ayrıca üniversite öğrencileri kent yaşamında daha fazla boy gösterecek ve sosyal yaşamı destekleyecektir. Spor ve sanat kente daha fazla hakim olacaktır. 
 Üniversite başlı başına bir fenomendir. Var oluşu bir kültür doğurur.
 Üniversite Bandırma için bir fırsattır. Kalkınmak için fırsattır. Modernleşmek için fırsattır. Sosyal alanda toplumun gelişmesi için fırsattır. Üniversite çeşitliliktir. 
 Ancak 17 Eylül Üniversitesi`nin kurulmuş olması yeterli değil. Bu değeri anlayacak, kabul edecek ve bu değerden yararlanacak zihniyet gerekir. 
 17 Eylül Üniversitesi Bandırma için zıplama basamağıdır. Gelecekte yapılacak her yatırım için öncü rol üstlenebilir. Bu fırsattır; kaçırılmamalıdır.
 Kıymetinin bilinmesi dileğiyle.
 Saygılarımla...

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 977