SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.08.2018

Boş İşler Müdürlüğü..


 Hiç haber seyrederken, kendinize şu soruyu sordunuz mu? Ben gerçeği mi görüyorum?
 Hiçbirimiz bu soruyu kendimize sormuyoruz. İyi ya da kötü, birçoğumuz sabah gazete okuruz. Bazılarımız hayatı internet üzerinden takip eder. Hepimiz mutlaka akşam ana haber bülteni seyrederiz. Yaşadığımız Dünyadan bir haber almak kişinin temel hakkıdır. 
 Bu hakkın yerine gelmesini sağlayan basın ve medya ile bu hakkı koruyan devlet babadır. Bir bilgi arzını sağlamakta, diğeri bu bilginin güvenirliliğini denetlemektedir.
 Hoş bu denetim çoğu zaman kontrol halini almaktadır ama olsun.
 Devletimizin canı sağolsun.
 Medya zaman zaman deli saçması olay ve olguları, ilginç olması gerekçesiyle gündem denilen fenomene taşır. Bu fenomen bir aptal müzik klibi veya bir garip insan modeli olabilir.
 Bu yılın ve ayın en önemli fenomeni Maya takviminin sona yaklaşması. 
 Şimdi durum şudur. Anadolu'da Allahın adamı tabiri kullanılır. Ben bu tabiri çok severim.
 Maya kültüründe bundan bilmem kaç yıl önce Allah'ın adamının biri yaptığı takvimi, 21 Aralık 2012 de sonlandırmış.
 Belki matematik bilgisi bu kadar hesaplamaya yetti. Ya da takvimi hesaplarken canı sıkıldı. Kim öle kim kala dedi. Takvimi hesapladığı palmiye kulübesinden kalkıp, evine akşam yemeği yemeye gitti. Ne yaptıysa yaptı. Bu kimsenin umurunda değil. İşte bu Allah'ın adamının bütün kabahatini biz saf homosapienler çekiyoruz. Peki neden? Bir insanın takvimi hesabını 2012 yılında bitirmesi yüzünden mi?
 
 Hayır. Suç ne Maya takviminin ne de Mayalı vatandaşın.
 Kabahat bizim. Ne seyredeceğimizi, ne dinleyeceğimizi, nereden bilgi alacağımızı, hangi fenomene değer vereceğimizi bilmiyoruz.
 Aynı deli saçması Gangnam style şarkısı gibi. Günlerdir dinlenen ve konuşulan şarkıyı bir defa merak edip dinlemedim. 
 Sadece tv ekranından 5 saniye tahammül edip kanal değiştirdim. Müzisyen Park Jee-sang bu parçayla ironi yaptığını iddaa etmiştir. Bir bakıma da doğrudur. Ancak ironi bu deli saçması müziği tanımlamakta kullanılabilir.
 
 Peki neden insanoğlu deli saçması ve gereksiz işlere merak sarmaktadır.
 Gerçek, kalıcı olanı ötelemek ve gerçek olmayan geçici olana ilgi göstermek nedendir? Bu bireysel refleksin ortaya çıkmasında medyanın rolü nedir?
 
 Medya bir araç mıdır? Bir amaç mıdır? Medya bir araçtır. Tüm Dünya üstünde kitleleri yönlendiren ve hatta provake eden en büyük silah medyadır. 
 Biz birey olarak geldiğimiz noktada, sorgulamadan bilgi almaya ve bu bilgiyi işlemeye başladık. Enformasyon kaabiliyeti olmadan enforme eden tek düşünen canlı insandır.
 Başka bir tanımla yapacak olursak insan bilmeden bildiğini sanmaktadır. Sanmak ise hataların en büyüğüdür.
 Belkide ironi insanın kendisidir. Kim bilir?
 İster Maya takvimi ister Gangnam style olsun, iki olayda bağımsız insan bilincini köleleştirmeye yaramaktadır.
 İnsan özgürlük, bağımsızlık, hak, hukuk, mutluluk, başarı, sevgi vb önemli duygu ve düşünceler ile ilgilenmesi gerekirken; gereksiz yere düşünerek akıl israfına yol açmaktadır.
 Evet akıl israf edilenlerin, en israf edilmemesi gerekenidir. 
 Akıl en verimli çalışması gereken varlıktır. Yine de insan merak kavramı ile başına birçok belaya sokmaktadır. Merak, akıl ile sınırlandırılması ve denetlenmesi gerekn bir içgüdüdür.
 
 Meraklı olmanın fazlası insanı boş işler müdürlüğüne müdür olarak tayin eder.
 
 İşte gerçeği görebilmenin bedeli önce gerçeği görüp, görmediğini sorgulamaktır. Medyanın gazabına uğramamak için sorgulamak ve düşünmek şarttır. 21 Aralıkta kıyamet kopacak mı? Kopmazsa hatrım kalır. Berbat halde olan sosya-ekonomik düzen, çevre kirliliği, artan dünya nüfusu gibi sorunlar varken, kıyametin ne zaman kopacağı sorusuna yanıt aramak, ahmaklıktan öte gitmez. Savaş, açlık ve zulüm gibi konulara girmiyorum bile. 
 
 Artan işsizlik ile işi gücü olmayan bireyin boş zamanını boşa harcaması kadar normal bir durum yoktur. Anti sosyal toplum düzenine sahip bilmemkaçıncı dünya ülkeleri insanları olmayan sosyal hayatlarının yerine sosyal medyayı inşa ettiler. Bu boş işler müdürlüğünün boş olan kısmıdır sosyal medya.
 
 Devletin denetlemesine gerek yoktur. Medya zaten kendi kendini denetlemektedir. Medya göstermek istediğini göstererek; amaç uğruna araç olduğunu kanıtlamaktadır.
 
 Kıyamet kopar mı bilemeyiz. Zaten ben, şahsen bilmek istemiyorum. Hayatı miladi takvim ile yaşıyorum. Emin olun çokta memnunum. Hepinize tavsiye ederim. 
 
 Saygılarımla...  
  • PAYLAŞ