SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 17.10.2018

Bir Başkan portresi

Suriye, pkk, ABD üçgeninde Türkiye`nin gündemi belirleniyor bu günlerde. Haber yapmanın kolay yolunu seçen kanallar, bu üçgeni çok sömürüyor. Yerel haberler daha zengin ve ilgi çekici.
Büyük şehir olma yolunda gün sayan Balıkesir. Balıkesir`e gözünü dikmiş kurbanlık koyun Bandırma. Bir tarafta emektar siyasetçiler, diğer tarafta kafası karışmış renk vermeyen  kenttaşlar.
 
Bandırma seçim havasına bir yıl önce girdi. Siyasi partiler birbirlerini yıpratmak için türlü manevralardan yararlandılar.
En büyük silahları basın toplantıları. Bandırmanın bir Sedat Pekel`e çıkar; diğer ucu Cemal Öztaylan`a. Ortada halk.
Peki yerel seçim döneminde halk nasıl provake edilecek. Kim hangi konuda birbirini halka şikayet edecek. Vatandaşın vicdanı nasıl sızlatılacak. Facebook ve benzeri sosyal medya araçları siyasetçinin modern silahlar listesinde yer alıyor. Fotoğraflar çekiliyor. Altına yorumlar yapılıyor. Mangalda kül bırakılmıyor.
 
Herkes şerefsiz, mesnetsiz, akılsız, duyarsız ve başka nler neler?
Her siyaset adamı ak kaşık durumnda. Karşı taraf ise ne olduğu belirsiz.
Şimdi sormak lazım. Yerel seçim döneminde doğru eleştiri nasıl yapılmalıdır?
 
Akıl ile eleştiri yapılmalı. Sağduyulu olmalı. Yıkıcı değil yapıcı bir bakış açısı kullanılmalı. Kullanılmalı ki, karşı tarafı yıpratırken, eleştiriyi yapan art niyetli görülmemeli.
 
Örneğin Başkan Sedat Pekel, politikaya yıllarını vermiş. Bu coğrafyada doğmuş, büyümüş ve yaşayan bir fenomen. Adı yolsuzluğa karışmamamış. Mahkemelerde suçlu bulunmamış. Görev yaptığı Başkanlık süresi sonunda Bandırma`yı borç içinde bırakmamış bir lider. İnsan vicdanı ile eleştrirken, insan olur.
Bugün ana alterler üzerinde ki park problemini çözen bugün görev yapan Pekel ve ekibi değil midir? Çok eleştrilen paralı park sistemi yüzde yüz verimli olmayabilir. Ama sistem çalışmakta ve görevini yapmaktadır.
 
Bandırma`nın dör birt yanında çevre düzenlemeleri, trafik düzenlemeleri, alt yapı çalışmaları, yol çalışmaları devam etmektedir.
Şimdi durup dururken bunları görmezden gelmek hak mıdır?
Beğenip beğenmemek önemli değildir. Hizmetin eksiği ya da yanlışı olabilir. Önemli hizmeti halkın ayağına getirmektir.
 
Peki son dönemde kent insanın sanat ve kültürle buluşmasına ne demek lazım? Bandırma Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan bu yana en büyük kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Her hafta farklı bir sanat sergisi, belediye sergi salonunda vatandaşlara sunulmakta. Birçok tiyatro ve gösteri Bandırma Belediyesi tarafından desteklenmektedir.
 
Eğitim ve medeniyetin vazgeçilmezi sanattır. Sanatsız toplumlar medeniyetten kopmuş demektir. Bandırma gibi KDV ve ÖTV deposu antisosyal ve az gelişmiş her şehire bir Sedat Pekel ve ekibi gerekmektedir.
 
Bandırmanın yolları asfaltlanmakta, kaldırımları yenilenmektedir.
Bunca hizmet yanında yakın zamanda gerçekleşmesi beklenen hizmetlerde mevcuttur. Yeni çok katlı pazar yerinin planlanması bir taraftan devam ederken; mevcut projeler bir bir sonlanmaktadır. Bugün Bandırma Pekel sayesinede yeni bir otele kavuşmak üzeredir.
 
Bandırma belediyesi Pekel döneminde halka duyarlı, çalışkan, insan odaklı hizmetler vermektedir. Başkan Pekel belediyeye gelen her vatandaşla gerektiğinde özel olarak ilgilenmektedir.
 
Başkan Pekel döneminde eğitime verilen destek takdire şayandır. Eğitim destek evi profesyonel eğitimcileri ile özel eğitim almak için ekonomik gücü olmayan vatandaşlarımızın hizmetindedir.
Bandırma`nın geleceği gençler için belediye imkanları seferber edilmektedir.
 
Bu durumda sadece yıpratma amaçlı eleştiri politikası yürütmek, etik değildir. Sonuç itibari ile belediyenin ekonomik kaynakları ortadadır.
 
Bugün seçim tarihi gelmeden yerel yönetim acımasızca eleştrilmektedir. Süresi bitmemiş bir yönetimin eleştirilmesi zaten doğru değildir. Her yönetim hizmet süresinin sonuna kadar izlenmeli ve beklenmelidir. Daha sonra halk takdirini göstermelidir.
 
Sayın Pekel yaşı ve tecrübesi ile demokrasinin savunucusu partisinin gözbebeği, halkın yıllarca takdir ile yönetimi emanat ettiği bir siyasetçidir. Böyle bir değer bir kalemde silinemez.
Hataları yok mudur? Tabi ki vardır. Ancak ahlaki olarak sorgulanması mümkün değildir. Bu Dünya`da kimse kimseyi ahlakı ile sorgulayamaz. İnsan olmak, eleştri dozunu kaçırmak anlamına gelmemektedir.
 
Seçimler yaklaşırken tarafların birbirlerine karşı yaptıkları propaganda savaşlarından uzak durmak Bandırmalıların lehine olacaktır. Böylece daha objektif olabilirler. Bizden uyarması!
 
Saygılarımla...  

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1247