SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.08.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • Bir alışveriş bin musubetten iyidir...

Bir alışveriş bin musubetten iyidir...


 Hayatımız paranın eksen eğikliğinde dönüyor. Yazımız kışımız sermaye olmuş. Gelsin KDV. Gitsin ÖTV. Harca harca bitsin, uçup sermayeye gitsin. Geçtiğimiz haftalarda bir alışveriş çılgınlığına girdim. Gözüm dönmüş, kulaklarım dikilmiş, üç kuruş paramı nasıl tüketebilirim telaşına düştüm.

 Para bu kazanılınca harcanması gerekiyor. İnsan cebinde para olunca rahatsız oluyor. Para demişken; öyle milyonlarım yok.
 Evim yok. Arabam hiç yok. İçgüveysinden halliceyim kısacası.
 Bir kuru maaşım, asgari ücreti üstten biraz teğet geçiyor.
 Teğet geçmeyen tek şey, ay sonu düzenli gelen kredi kartı ekstreleri oluyor. Bankalar tanrısal bir kesinlikle ve düzen içinde işlerini yürütüyor. Bir ay beni unuttuklarına şahit olmadım.
 Allah bankalara zaval vermesin. Onlar olmasa, olmazdı elimizdeki cep telefonu, evimizdeki pvc pencere büyüklüğünde ki LED televizyonlar.
 Alışverişten devam edelim. Birkaç spor malzemesi ve kıyafet almak istedim. İstemekle iş bitmiyor. İnsanın ne istediğini bilmesi gerekiyor. İşimize yarayan ve yaramayanı ayırt etmemiz en önemlisi.
 Bir mont almak için yola çıktık. Sonuçları ise facia oldu. Üç yıllık kıyafet alıp oturduk. Çoğul konuşuyorum; çünkü kız arkadaşım ile bütün bunları yaptık.
 İnsanın nefsi durmuyor. Mont dedik. Ayakkabı aldık. Onun üstüne sıcak bir polar getirttik. Polar yetmez oldu. Polara kombine bir nanoteknolojik ceket aldık. Bu da olmadı dedik. İçi boş mu kalacak ceketin. Girdik spor mağazasına aldık ne varsa eşofman yelek ve başka.
 Birincisi şunu bilin alışveriş yaparken ucuz ürün almayın sakın.
 Paranız yettiğince iyi kaliteli ürün satın alın. Sebebi aldığınız ucuz ürünler kısa sürede kullanılmaz duruma geliyor. Fiyattan tasarruf yaparken; kullanım ömründen zarar ediyorsunuz. Piyasada ki birçok marka vasat altında kaliteyle mal satıyor.
 
 Alışveriş yaparken dikkat ediyorum. Yokluk görmüş Türk insanının alışkanlığıdır. Aldığı tüm kıyafetleri bol alır. Özellikle dış giysileri. Bu kış mevsimi adına bir hatadır. Vücudu tam saran giysiler daha kolay bedeni ısıtır. Ayrıca giyinirken boynu açıkta bırakmayı seviyoruz. Sakın diyorum. İnsan bedeni ilk olarak boyun ve baş bölümünden ısı kaybetmeye başlar.
 Yeni bir moda çıktı. Kaz tüyü mont almak ve kullanmayı bilmemek modası. Sevgili okurlar kaz tüyü dolgulu kullanılabilir bir montun fiyatı en düşük 600 tl dir. Bu fiyattan aşağı mont görürseniz aldanmayın. Olsa olsa karga tüyündendir. Ayrıca kesimlerinin anatomik olmasına dikkat edin. Hem daha sağlıklı hem de daha rahat olacaktır.
 Alışveriş cehaletinde de birbirimizle yarış halindeyiz. Ayakkabı alırken altı lastik, üstü amerikan bezinden yapılmış renkli renkli modelleri tercih ediyoruz. Marka vermiyeceğim ama 10 tl değeri olan ayakkabıya 150 lira veriyoruz. Özellikle gençler bu hatayı çok yapıyor. Ortalık ayak hastalıklarına maruz kalmış erkek ve kadınlarla dolu. Lütfen ayakkabı seçerken tabanının yastıklanma özelliği olmasına dikkat edin.
 Sağlıklı bir kış ayakkabısının deri veya kumaş kalınlığı en az 1 cm olmalıdır. Aksi durumda ayak ısınmaz. Ayakkabıyı paranız yetiyorsa nefes alabilen bir astar ile satın alın. Örneğin tex sınıfı astarları olan ayakkabıları tercih edin. Sağlık çok önemlidir. Benden uyarması.
 Alışveriş yaparken seçici olamıyoruz. Ne önümüze gelirse alıyoruz.
 Sonra pişman olup gardolapta çürümeye bırakıyoruz.
 Birde alışverişte kazıklanma meselesi var. Yılbaşı öncesi aldığınız ürünü yarı fiyatına on beş gün sonra alıyoruz. İnsan içten içe küfür ediyor. Madem bu fiyata kurtarıyor; neden önceden de bu fiyata satmıyorsunuz?
 Şehrimizde AVM kültürü yerleşiyor. Mağazalar marka ürün sattıkları için bu tür kampanyaları yapıyorlar. Bu sömürünün önünü olabildiğince sezon sonu alışverişi yaparak alabiliriz.
 Lütfen biraz daha dikkat.

 Alışveriş yaparken ne kadar kötü bir cendere içinde yer aldığımızı fark ettim. Önümde yeni yıl var hediye. Sonrasında doğum günü hediyesi. Sevgililer günü hediyesi. Karne hediyesi. Anneler günü, babalar dünü, öğretmenler yarını ve sonuçta kazandığın kadar harca Dünyası.
 Bu Dünya tehlikeli ve karanlık. Bakalım Dünya'nın öz kaynaklarını ne kadar sürede tüketeceğiz? Haydi hayırlısı.

 En çok dikkat edilmesi gereken kuralı hatırlatıyorum. Ayağınızı yorganınıza göre uzatın. Çünkü kredi kartı sizin yorgan uzunluğunuzu ölçemiyor.

Benden uyarması, sizden uygulaması. 
  • PAYLAŞ