SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018

BANDIRMA VE SPOR


Bandırma, kendimde bir spor sevdalısı olarak biliyorum ki, beterin beteri anti sosyal kenttaşların yaşadığı bir garip şehir. 
 Bandırma sporun ve sporcunun Allaha emanet olduğu sahipsiz bir kent. 
 Bandırma sporcu yetiştiremeyen, hatta sporun futbol ve basketboldan ibaret olduğunu zennedenlerin yaşadığı, bir ucube ilçe.
 Şehirde mevcut spor kulüpleri var olmasına vardır. Ama etkisiz ve yetersizdir. Bandırmaspor, Bandırmalıların oynadığı bir spor kulübü değildir. Sorulmalıdır! Futbolcu yetiştirebilmiş midir? Bandırmaya katkısı nedir? Tartışılmalıdır.
 Mevcut basketbol kulüpleri ise seyirci eğlendirmekten öteye gidememiştir.
 Yetiştirilmiş birkaç basketbol oyuncusu, en azından şehir adına tatmin sebebidir.
 Bandırma spor sahası yoksunudur. Bir kapalı yüzme havuzu hazırda yoktur. Bir tartan pist mevcut değildir. Atletizm eğitimi ara ki bulasınız. Halk spora yönlendirilmemektedir. 
 Birey amaçsız ve hedefsiz kalıyor. Gençler, gereksiz sosyal medyanın, uyuşturucu ve alkolün esiri. Orta yaşlılar, hayatı dizi seyretmekten ibaret zannediyor. Yaşlılar ölüm günü hesaplama derdinde.
 Amaçsız gençler nitelikli serseri olmaya çalışıyor. Evde boş zamanı olan erkek, eşini dövüyor. Yaşam felsefesi olmayan kadın, erkek olmanın raconu olan içki içmeyi, alem yapmayı, kahfe köşesinde tavla oynamayı öğreniyor. Hedef olmayınca beden bireye karşı üstünlük kurmaya çabalıyor. Yakıyor, yıkıyor, dövüyor. Taciz ediyor. Tecavüz ediyor. Olan zayıf olan kadına ve çocuğa oluyor. Bu da var olan durumun vahim sonucu. 
 Sonucun değiştirilmesi için spor kullanılmalıdır. Toplumu düzenleyecek itici güçlerden biri spordur. Hem kadın hem de erkek spor yapmak için genç yaştan itibaren teşfik edilmelidir.
 Neden kış sporlarında ülkemizin temsilcisi yoktur? Neden tüm sporlarda, voleybol hariç, başarısız oluyoruz?
 Spor kent içinde gelişir. Amatör spor tüm Dünya ülkelerinde bu sebepten desteklenir. Bandırma da neden amatör sporlar desteklenmemektedir. Oysa spor desteklenebilse; başarı sağlanabileceğinin örnekleri kentimizde mevcuttur.
 Bandırma da atletizm ile ilgilenen birçok isim var. 
 Bandırma, Bandırmalının haberi olmasa da, yıllarca ultramaraton şampiyonu sporcuyu misafir etti. Adı Mustafa Kızıltaş`tı. Kaç kişi onu tanıdı? Ben şanslı olanlardanım. Çünkü  Mustafa Kızıltaş sayesinde koşmayı sevdim. Sporu tanıdım. Sporun amacını ve gücünü gördüm.
 Kendisi şu an Fethiye ilçesinde ikamet ediyor. Bandırmanın ona vermediği değeri başka bir şehir veriyor. Orada yeni sporcular yetiştiriyor. 
 Kent sakinlerinin haberi olmasa da bu şehirde sporcu beslenmesi ile ilgili kitap yazmış bir sporcu yazar var. 
 Adı Önder Akgün. Kaçınızın Önder Bey`den haberi var?
 Yakından tanıdığım değerli bir isimdir. Yazdığı kitap ile tüm ulusal sporculara ışık tutuyor. 
 Mevcut coğrafya bisiklet ve su sporu yapmaya oldukça müsait. Neden Bandırma`nın önde gelen sanayicileri bu alanlarda spor faliyeti yürütecek kulüpler kurmuyor? Neden atletizm sporunun gelişmesi için gerekli adımlar atılmıyor? Devlet ve sivil toplum ne işe yarıyor. Kent konseyi fasulyeden midir? Sormak gerekir.
  Bir de başa bela fitness var. Her Allahın kulu fitness, bodybuilding salonu açıyor. Benim saf halkımda bu salonlarda ter atınca spor yaptığını, sporcu olduğunu zannediyor. Evet buda bir spor çeşididir. Ancak doğru yapıldığı zaman. 
 Spor kuralları ve çeşitliliği olan bir bilimdir. Spor kas yığını içinde yaşayarak, kadınlara hoş görünme sanatı değildir. Bu lafım erkeklere!
 Spor günlük yapılan plansız bir hareket bütünü değildir. Devamlılık gerektirir. Bu sözüm bugün altınlı günde pasta böreği yedikten sonra, ertesi gün sabah kuşluk vakti limanda yürüyüş yapan kadınlara! 
 Boş zamanı olmayan birey, şiddeten uzak duracaktır. Spor ile zaman geçiren erkek, mantığını daha çok kullanmayı öğrenecektir.
 Spor yapan kadın bedenine ve ruhuna saygı göstermeyi öğrenecektir. Hakkını savunacaktır. Korkmayacaktır.
 Spor yapın. Spor yapmak için birlik olun. Kulüp kurmak için organize olun. Yardım almak için Kaymakamın, Belediye Başkanının, İstihdam sağlayan sanayicinin boğazına yapışın.
 Kadın ve erkek beraber spor yapın. Haremlik selamlık spor olmaz. 
 Yüzme, koşu, bisiklet en bilinen ortak icra edilebilecek sporlardır.  Kadın ve erkek ne kadar yanyana olursa o kadar birbirini iyi tanır.
 Birbirini iyi tanıyan insanoğlu şiddetten uzak, saygılı bireyler haline gelir. Şiddet suçları azalır. Kötü alışkanlıklar biter. Beden terbiye edilir. 
 Bandırmalı malesef sporu tanımıyor. Kavramsal olarak içerikten yoksun, bilgisiz.
 Bandırmalı popülist politikalar ile kandırılıyor. Şimdiya kadar başa gelen siyasetçiler spora önem vermedi. Seçim yaklaşırken; aday adaylıkları açıklanıyor. Birçok aday adayı spor ile ilgili söylevlerini yüzeysel sözlerle geçiştirecek. Bireysel şiddetin engellenmesi için bol keseden atacak. Somut çözümlerden bahsetmeyecek.
 Biz artık gelişmiş medeni bir toplum istiyoruz. Biz sanat ve spor ile yoğrulmuş sağlam bir ülke bekliyoruz. Biz artık şiddetin olmadığı kadının ezilmediği, çocuğun hor görülmediği bir vatan görmek istiyoruz.
  Biz herşeyden önce Medeni bir Bandırma görmek istiyoruz. Vekil adayları doğru vaatlerde bulunmalıdır. Kulaklarına şimdiden küpe ediyoruz.
 Saygılarımla...

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 807