SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 15.10.2018

Antalya Kemer de bir seyyah


  Yollar ilerlemekle biter mi demiş şair. Çok doğru söylemiş. Yollar bitmeyecek kadar uzun. Dünya karış karış gezilemez. Bir insanın ömrü bazen ülkesini gezip tanımaya yetmez.
 Zaten fırsatta olmaz seyahat için. Zaman ve ekonomik gelişmişliğin flörtü gerekir aylaklık yapmak için. Ancak seyahat etmek zor da değildir. İyi bir planlama ile devran baştan aşağı aktarılabilir.
 Uçak yoksa otomobil vardır. O yoksa, motor. Motorunuz yok mu? Bisiklete binin! 
Zaman mı gerek? Evlenmeyin efendim. Çoluğa çocuğa karışmayı verin. Ya da aklınızı kullanın şartları lehinize çevirin!
 Bol yıldızlı israf uzmanı, doğaya düşman endüstriyel turizm sizin neyinize. Yoksa motelde konaklayın veya benim gibi çadır ile en uçsuz bucaksız plajlarda ıssız koylarda kalın.
 Unutmayın maksat seyahat etmek gezmek görmek bilmek eğlenmekse; her yol mübahtır!
 Tekrar ediyorum, Unutmayalım! Bilmenin en güzel yolu okumak ile gezmektir.

 Yine gün geliyor bir geziye çıkıyoruz. Bu sefer aile ile beraber. Anne, baba ve aneanne!
 Aile seyahatlerini severim samimi ve sıcaktır. Huyu suyu ani olarak değişen arkadaş milletinin yanında, aile stabil ve güvenilirdir.
 Neden durduk denmez. Niye burada yemek yediğimiz sorgulanmaz.
İşine gelince mızıkcılık yapmaz. Aile ile seyahat demokratik bir uygulamadır.

 Hedef Antalya`nın obez kasabası; Kemer ilçesi...
 Kasaba dedim; statüsü tabi ki ilçe. Ancak Beydağları Sahil Milli Parkı ile içi içe geçmiş coğrafyası; Onu bir şehirden öte bir kasabaya hatta dev gibi bir tatil köyüne benzemesine yol açıyor... 
 Antalyadan sonra 40 km mesafede olan Kemer`e Beldibi ve Göynük geçildikten sonra ulaşılıyor. Bandırma ile mesafesi yaklaşık 650 km. Şehir deniz kıyısında köy olarak kurulmuş. Tarihi MÖ 690 yılına dayanıyor. 1980 ile beraber turizm sektörünün gelişmesiyle önce kasaba sonra da 1991 yılında ilçe olmuş.
 Türkiye`nin en hızlı gelişmiş ilçelerinden bir tanesi. Belki de en hızlı gelişmişi. 
 Şehre birden fazla kavşak ile Antalya Kaş karayolundan giriş yapılabiliyor. Kemer güneyinde Akdeniz Batısında Beydağları ile kuşatılmış. Gün doğumunu deniz üzerinden seyredebilirisiniz. Akşam ise güneş erken kayboluyor. Beydağları Güneş ile  Kemer arasına doğal bir set örüyor. Toros sıradağlarına bağlı bu dağlar sizi heybetleri ile etkiliyor. Hava açık ve nemsiz olduğu zamanlarda Tahtalı dağının zirvesini ve telefirik merkezini çıplak gözle görmek mümkün.

 Şehre Antalya tarafından gelerek, Atatürk bulvarından giriş yaparsanız; sizi sağlı sollu oteller karşılıyor. Bulvarı Bandırma içindeki Atatürk caddesi ile karıştırmayalım. Atatürk bulvarı oldukça geniş. Bölünmüş çift taraflı geliş gidişe sahip. Her iki tarafında da hurma ağaçları mevcut. Otel bahçe duvarlarından sarkan farklı renklerdeki begonviller var. Köşe başlarında muz ağaçları, düzenli çim ve çalılıklara sahip. Gözle görülen her nokta yeşil ya da mavi renk. 

 Mavi renk gök yüzü! 

Kemer de uygulanan imar planı muhteşem. İki kat ile inşa edilen binalar Tüm Kemer’den derin gökyüzünü gündüz ve gece izleme imkanı veriyor. Binalar üst üste patates çuvalı gibi yığılmamış. Tüm yapılarda genel olarak bir estetik görünüm sahip. Hemen hemen hepsi bakımlı. Boyasız veya yıkık dökük bir ev dükkan bulana aşkolsun.

 Portakal ve limon ağaçları caddelerin üzerinde, evlerin bahçelerinde!

 Şehrin merkezine yaklaşınca meydan ve saat kulesi ile karşılaşıyorsunuz. Şehir merkezi birden fazla cadde üzerinde dağılmış durumda. Geniş şehir merkezi trafik sıkışıklığını önlüyor. 
 Kemerde bir slogan hakkı verilerek kullanılıyor. 
``Önce Yayalar!``
Kemerde birçok taksi ve şehir içi otobüsün arkasında bu sloganı görürsünüz.
 Caddeler üzerinde çok sayıda yaya geçidi mevcut. Kemer ilçesinde trafik polisi ve çevrede Jandarma Trafik birimleri sıkı denetimlerde bulunuyor. Ekipler özellikle aşırı hız ve alkol kullanımına karşı hassasiyetle yaklaşıyor.
 Kemer ilçesinde elektrikli scooter, bisiklet kullanımı yaygın. Çevreye duyarlı olmak önemli. Ayrıca bisiklet kullanımı da son yıllarda büyük artış gösteriyor. Dörtyol bulvarı üzerinde bisiklet yolu mevcut. Motorlu taşıt sürücüleri bisikletlere sayı göstermeyi öğrenmiş. Bu durumun istinaları da var. Bazı sürücüler bisiklet yolu üzerine geçici park yapmış. Malesef bunu gördüm.

 Ne diyelim, Öküz her yerde Öküz!

 Kemer içinde her keseye uygun konaklama tesisi var. Dar gelirli için çadır kamping, bol keseli için kral daireli oteller. Hoş butik otellerde mevcut. Ben akraba ziyareti yaptığım için evde kalıyorum. 
 Kaldığım yer bahçe içinde, Antalya karayolunun hemen bitişiğinde.
 Karşımızda Kemer ilçe jandarma karakolu, karakol yanında ilçe devlet hastanesi, hastane yanında ilçe mezarlığı. Çok ironik öyle değil mi?
 Başınız belaya girerse asker yetişecek. Asker geç kaldı diyelim hastane doktor yanıbaşında. Tedavi ameliyat falan olmadı mı? Buyrun mezarlığa, üç kulhuvallah bir elham işlem tamam!
 Acaba devlet pratik ve rasyonalist bir düşünce ile mi yanyana kurdu; yoksa tesadüf mü? Açıkcası çok merak ediyorum...

 İlk gün hoş sohbet ile geçiyor. Akşamları Kemer çok renkli ve hareketli.
 Kaliteli gece kulüpleri, tematik bar ve restoranlar zaman geçirmek için sizleri bekliyor. Görsellik önemli değil diyorsanız; salaş eğlence mekanları mevcut. Hedefiniz Yalı caddesi üzerinden Deniz caddesi olmalı. Burada her istediğinizi bulabilirsiniz...
 Kemerde geceyi ben hep kaldığım evin terasında bitiririm. Gece Kemer otellerinin ışıkları manzarayı süsler. Yıldızlara doğrultulmuş lazer ve spotların dansı renk katar. Hiç bıkmadan yıldızları seyredebilirsiniz Kemerde. Ben sabaha kadar düşen gök taşlarını sayardım. Deniz üzerinden ufka bakarsanız karanlıkta göz kırpan onlarca yolcu uçağının uçuş ışıklarını görebilirsiniz.
 Dikkatli baktığınızda Antalya havalimanına inmek için yarım daire çizdiklerini fark edersiniz...

 İkinci gün, Kemer’de sabah bahçe kahvaltısı ile başlıyor. Bahçe içinde beyaz dut ağacının meyveleri ile kahvaltıdan önce damak tatlandırılıyor. 
 Serbest dolaşma izni olan yumurta tavukları selamlanıyor. Evin köpeği Alman kurdu Ares seviliyor. Organik kelimesi, geleneksel yöntemlerle beslenen tavuklardan alınan yumurta ile ayrı bir anlam kazanıyor. Yağda yumurta gözün ferini yerine getiriyor. Akla Bandırma’da yenen marka tavuk ve yumurtalar geliyor. İçten içe bin türlü bela okunuyor. Ama ağızda dağılan yörük tereyağı iç dinginliğinizi artırıyor.

 Durmak yok! Akşam üstü yola revan oluyoruz. Hedefimiz Uludere Köyü. 

Yaklaşık 28 km mesafede vadi içinde olan bu yörük köyünde evler betondan inşa edilmiş. Her birinin etrafında nar bahçeleri mevcut. Tahtalı dağının her yerinden erimiş kar suları küçük küçük dereler oluşturmuşlar. 
Bu derelerde köylünün kazları sürü halinde dolaşıyor. Akşam serinliği ile İsviçre Alplerine taş çıkartacak manzaralar sizi bekliyor. 
 Çeşit çeşit meyve ağacı istediğinizi istediğiniz kadar yemek serbest.
 Gittiğimiz yer Dayımın kayınpederinin köyü. Her ev tanıdık, eş dost akraba dolu. İzzet ikram anlatmıyorum. Aksi halde yazı bitmez. 
 En kötü şartlarda önünüze sofra kurmasalar elinize bagajınıza kilo kilo portakal nar sıkıştırıyorlar... 
 Köyün çıkışı Kumluca Kaş karayolu ile birleşiyor. Burada alabalık çiftlikleri mevcut. Çiftliklerin üzerine restoranlar inşa edilmiş. Bir tanesine akşam yemeği için giriyoruz. Restoran salonları vadi içine akdenize doğru bakıyor. Hafif hafif esen meltem ile serinliyorsunuz.
 Fiyatlar uygun, hatta ucuz desek yeridir. Yol üzeri olduğu için isimlerini tüm Türkiye’ye duyurmuşlar. Ne otoparkta ne de salonda yer bulunamıyor. Gece geç vakit eve dönülüyor. 

 Kemerde gün benim için hep erken başladı. Öten horozun azizliğimi bilinmez ama insan Kemer de dinç kalkıyor. Dikkat edin oksijen sizi çarpabilir...

 Bugün yine gezi var.
 Kemer merkeze 5 km uzaklıkta Beydağları Milli Parkı sınırlarına giriş yapıyorsunuz. Vadi içine araçla giriyoruz. Buz gibi akan Ağva Deresi bacaklarımızın yorgunluğunu alıyor. Çevremiz kızılçamlar ile dolu. Yükseldikçe çamlar yerini sedir ağacına bırakıyor.
 Çok sayıda endemik bitki ve koruma altında olan hayvan türü mevcut.
 Tabi bunları görmek için biraz doğaya karışmak gerekiyor.
 Doğaya karışmak derken; Kemer içinde Kuzdere köyüne kadar ulaşan farklı treking rotaları mevcut. Kısa mesafe olduğu için fazla malzeme gerkmeden doğa yürüyüşü yapılabiliyor.
 Jandarma arkasından başlayan yollardan biri sizi Selçuklu av köşküne götürüyor. Köşk denince İstanbul boğazında ki yalılar akla gelmesin. Çatısı yok duvarlarıda zarar görmüş ama görülmeyi hak ediyor.

 Kemer turizm ile çok değişiklik yaşamış. Göç ile nüfusu değişmiş.
Para ile geliri değişmiş. İnsanların kültürü ve dünyaya bakış açıları genişlemiş. Merkezde çok sayıda oturma izni olan Rus vatandaşı mevcut. Zaten Kemer deyince akla Ruslar geliyor. 

 Doksanların sonunda turist popülasyonunu Alman vatandaşları ile paylaşan Rus turistler zamanla Kemer’i ele geçirmişler. Şimdi birçok tur organizatörü Rusya ile çalışıyor. Kemer’e gelen yabancı turistin büyük kısmını Ruslar oluşturuyor. Adımınızı attığınız her sokakta kril alfabesi ile yazılmış reklam panosuna ratlıyorsunuz.
 Markette bile kasa beklerken bir Rus ile sohbet etmeniz mümkün.
 Kemer halkı Turizm ile yaşıyor. Hatırlıyorum buraya ilk geldiğimde doksanlı yılların ortasıydı. Kemer portakal bahçeleri ile kaplıydı. Şimdi ise şehir içinde bahçe bulmak biraz zor. 

 Sevilay Savan, 20 yılı aşkındır turizm sektöründe çalışıyor. Ön büro sorumlusu. Evli, çocuk sahibi. Almanca ve Rusça biliyor. Kemer’de yaşıyor. Soruyoruz Kemer de turizmden önce ne vardı, diyoruz. 
 Anlatıyor, ``Kemerde turizmden önce yokluk vardı. Ben çocuktum. ailem tarım ile uğraşırdı. Sonra turizm geldi. Eskiden ailemin bana sağlayamadığı imkanları ben çocuğum için sağlıyorum.`` Haksız da değil. İğneden ipliğe tüm ekonomik faktörler turizme göre şekillenmiş..
 İş olanağı fazla ama istihdamda yıl boyu devamlılık yok. Sezon bitiminde birçok otel kapanıyor. Kapanan otellerin çoğu yıllık tadilata giriyor. Eksikler yeni sezon için gideriliyor. Bu zaman zarfında çalışan personel içinden elit birkaç kişi haricinde kalan tüm personel işten çıkarılıyor. İşten çıkartılmayanlar ise ücretsiz izne gönderiliyor. Sezon başlarken aynı personel küçük değişikliklerle işe alınıyor. 

 Kemerde tek başına küçük işletme sahibi olmak da zor. Bazı sezonlarda iyi para kazanılırken bazı sezonlarda iflas bayrağı çekilebiliyor.
 Örneğin,bu yıl Rusya da yaşanan ekonomik kriz Kemer de deprem etkisi yaratmış. Rusya’da doların yükselmesi, turistin rubleyi dolarla değiştrememesine sebep olmuş. Eline dolar alamayan turist bu yıl tatile çıkmaktan vazgeçmiş. 
 Kemerde özel plaj işletmesine sahip Ayhan Beyle sohbet ediyoruz.
 `` Kemerde bu yıl birçok küçük işletme batma riski taşıyor.`` diyor.

 Turizmin cilvesi de bu!
 Ertesi gün Kuzdere pazarına gidiyoruz. Kuzdere, Kemer ile birleşmiş bir köy. Arada geçen Antalya karayolu ve Ağva deresi köyü ilçeden ayırıyor. Kuzdere tam anlamı ile bir köy düzenine sahip. Geniş bahçeler içinde modern çift katlı evler. Dar asfalt sokaklar içinde sessiz ve doğal bir yaşam. İkamet edenlerin büyük çoğunluğunu dışarıdan gelen yerleşimciler oluşturuyor. 
 Birçoğu iyi eğitim almış, yüksek devlet mevkilerinde kamu görevi yapmış veya özel sektörde çalışmış üst sınıf yöneticiler.
 Bunlarla beraber Ruslar ve farklı ülkelerden gelenyabancı yerleşimciler.
 Tam bir huzur vahası. 
 Küçük bir pazarı mevcut Kuzdere`nin. Fiyatlar biraz pahalı. Ama taze ve lezzetli ürünler var. Alışveriş kısa sürüyor. Aslanbucak mahallesi üzerinden merkeze dönüyoruz. 
 Tam merkezde Kemer yat limanı var. Yaklaşık 400 yat kapasiteli limanın hemen yanında ay ışığı parkı var. Şehir parkı olarak tasarlanmış parkın içinde denize girilebiliyor. Ayrıca kafelerde soğuk içecek ile serinleyebilirsiniz.
 Kemer bölgesinin şehir dışı habitatı çok geniş. 
 Yaklaşık 40 km mesafede Olympos antik kentine gidebilirsiniz. Büyüleyici olduğunu söylemeliyim. Hem antik kent hemde kentin kenarındaki plaj mükemmel. konaklayabileceğiniz birden fazla butik otel ve ağaç ev var. 
 Yine 20 km mesafedeki Phaselis antik kenti ve kentin yanındaki iki ayrı plaj bence Türkiyenin görülmesi gereken ilk yeri.
 Kumluca, Tekirova, Çıralı gibi görülmesi gereken yerler var.
 Göynük kanyonunda rafting yapabilir. Mavi tur ile koyları dolaşabilirsiniz.
 Mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri Tahtalı Dağı zirvesi. Düzenli telefirik seferi ile ulaşılan zirvede restoran ve bakı alanı mevcut. Yoğunluktan dolayı telefirik için rezervasyon ile bilet almak gerekli. Dikkatli olmak gerek.
 Ben daha önce de birçok defa bölgeyi ziyaret etmiş bir seyyah olarak günün kalanında dinlenmeyi seçiyorum. 
 Akşam bir süpriz daha yaşıyoruz. Kemer karnavalının ilk günü kortej bizi selamlıyor. Kortejde otellerin animatör ekipleri en iyi animatör ekibi olabilmek için birbirileriyle yarışıyorlar. 
 Süslenmiş taşıyıcı araçların üzerinde farklı temaları işleyen gruplar, danslar eşliğinde turistleri ve halkı selamlıyor. 
 Rio karnavalına gidenler hayal kırıklığına uğrayabilir. Ama oldukça beğeni toplayan bir gösteri olduğunu itiraf etmeliyim.
 Akşamları Kemer sokaklarında dolaşırken alışveriş yapmanız mümkün. Hediyelik eşya satan dükkanları gezebilirsiniz. Eve dönüyoruz gece sona eriyor. Kemer ilçesi için sayfalar dolusu yazı çıkabilir ama ben ilçe merkeziyle ilgili bilgi vermeyi uygun buldum.
 Eğer tatil yapmak istiyorsanız, tavsiyem mutlaka ömrünüzde bir defa gelin. Pişman olmazsınız.
 Gezimiz birkaç gün gibi kısa süre ile sınırlı. Gerekli ziyaretleri yaptıktan sonra geri dönüyoruz. Yolculuğumuz Balıkesir, Akhisar, Gölmarmara, Denizli üzerinden Antalya ve Kemerdi.
 Aynı yoldan geri dönüyoruz. Süre 10 saat. Daha kısa sürede de gidilir. 
 Ama şanslı olmanız ve sürat yapmanız gerekiyor. Araç kullanıyorsanız mutlaka dinlenin. Tek başına iseniz mutlaka yemek molası verin.
 Bir de trafik kurallarına uyun.

 Görüşmek üzere...

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2220