SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 15.10.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • 1/100.000 PLAN İÇİN GEÇMİŞ OLSUNLAR

1/100.000 PLAN İÇİN GEÇMİŞ OLSUNLAR


Bandırma gündemini uzun süredir işgal eden 1/100.000 plan ve bu plana yönelik tartışmalar devam ediyor.
 Plan için yapılan çalıştay, STK`ların bilgilendirme toplantıları ve özellikle Erdek eksenli çevreci grubun plana itiraz refleksi, anlamsız ve amaçsız bir keşmekeşliği doğuruyor. 
 Ortada mevcut varlığını sürdüren tek kavram kaos. 
 Bandırma, Erdek ve diğer yerleşim bölgelerinde ikamet eden bireyler durumdan bir haberler. Toplum bilgisizliğin pençesinde, siyasetçiler ise üç maymunu canlandırma peşinde. 
 Plan ölçüleri teknik olarak ortada. Bu teknik bilgiler gelecekte bölgede nelerin değişeceğini açıkca ortaya koyuyor. Ancak planın oluşum süreci ve bu sürecin yönetimi amatör ruhu barındırıyor.
 Plan şimdiki hali ile uygulanır mı? Uygulanırsa ne olur?
 Mevcut itirazlar, plan üzerinde bir değişikliğe yol açar mı? 
 Plana itirazlar kabul görüp, değişikliğe gidilerek bölge halkı adına kazanç elde edilir mi? 
 Bunları zaman gösterecek.
 BAÇEP platformu olarak durumun farkındalığını arttırmak amacıyla toplantılar yaparak öncelikle realiteyi anlamaya çalıştık.
 Gerçeğe ulaşmak için Kaf Dağının arkasına gitmeye gerek yok. İyi bir şehir plancısının rehberliğinde her ayrıntı zihinlerde beliriyor.
 Baçep yönetim kurulu üyesi  şehir plancısı Harun Algül, geçtiğimiz hafta sonunda planın öncesi, şimdisi ve sonrasını bize ayrıntıları ile açıkladı.
 Ortada son derece şaşırılacak ayrıntılar var. Bir kısmını sizinle paylaşmakta fayda görüyorum. 
 Öncelikle tüm itiraz sahiplerine geçmiş olsun diyorum. 
 Plan hazırlandı ve ugulanacak. Sırada plan kapsamında yapılacak 1/25000`lik ve alt planlar var. Bu tasarım tamamlandığında Bandırma ve Güney Marmara baştan aşağıya şekillenmiş olacak.
 Şehirlerin fiziki durumu değişecek. Nüfus kat ve kat artacak. Tarım alanlarında, kıyı şeridinde ve tüm ekili dikili arazide değişiklikler olacak. Yeni çevre yolu, yeni tren yolu, yeni sanayi bölgesi oluşacak. Askeri hava alanı, yarı sivilleşecek ve sivil uçuşlara açılacak. Bunların hepsi gerçekleşecek!
  Dolayısı ile Edincik altı olarak kabul edilen bölgeden başlayıp, Şirinçavuş`a kadar ilerleyen sanayi alanına yapılan itirazlar sonuçsuz kalacak. Bu sebepten şahsım adına, Erdek eksenli çevre odaklı eylemlerin, şovenist ve gerçek dışı durumuna düşmesini üzüntü verici buluyorum. 
 Ben her zaman verimlilikten yanayım. Doğru zamanda doğru eforu sarf etmeliyiz! 
 Peki sanayi tesisleri kurulacak ise ne yapılmalı? 
 Tüm Dünyada ağır sanayi mevcut. Doğal varlıklarını korumaya başaran ama aynı zamanda sanayi ürünü üreten ve bu ürünleri diğer ülkelere pazarlayan İsveç bu duruma en iyi örnektir. 
 Türkiye, doğasını koruyan; aynı zamanda üretime katkı sağlayan ülke olmayı başarması gerekiyor. Kalkınmanın sürdürülebilmesi buna bağlıdır. 
 Tüm sanayi tesislerinin yasalarca belirlenmiş işletme kuralları vardır. 
Doğru denetim ile sanayinin çevreye olan zararı en aza indirilebiliyor. 
 Altına çiziyorum; doğru denetim ile !!!
 Denetimin uygulanmsanın zor olduğunu; siyasetin her gücün üstünde olduğunu biliyoruz. Bu sebepten kapitalizm, kanunların açığını bize karşı kullanıyorsa; bizde ona karşı kanunların dolu tarafını kullanamalıyız diyorum. 
 Hedef OSB ile daha etkin arıtma ve denetim olmalıdır. 
 1/100.000 plan içinde ki sanayi bölgesi içinde OSB kurulmasına itirazlar olabilir. Bu itirazların haklılığı da mevcut olabilir. Ama gerçekler başkadır. OSB olmadan mevcut kurulacak sanayi kuruluşlarının, arıtmalarını aktif olarak kullanacaklarını var saymak ahmaklık olacaktır. 
 Oysa ki OSB sisteminde, arıtma sistem gereği inşa edilip işletilecektir. 
 Sadece OSB`nin arıtması değil, OSB içi kurulacak sanayi tesislernin de kendi arıtmaları olacaktır. Sonuçta çıkan atıklar için çift arıtma ve deşarj uygulanacaktır. Bu durumda doğaya verilecek olan zarar minimum düzeyde kalacaktır.
 Maalesef işin bu kısmı konuşulmuyor. Konuşulmasını bırakın; dillendirilmiyor bile. 
 Mevcut sanayi bölgesinin, planının planlanması esnasında kapitalizm boş durmadı elbette. Yatırım yapmak isteyen iş adamları biz bu planın farkında olmadan, farkındaydılar. 
 Yaklaşık 2008 yılından itibaren, Edincik altı ile Şirinçavuş arasında kalan bölgede satın alma yoluyla topraklar şirketler tarafından toplanmaya başlandı. Bugün ise rakam korkunç. Mevcut bölgenin yüzde yetmişi el değiştirmiş durumda.
 Yani irmik hazır. Süt hazır. Şeker hazır. Ocak hazır. Helva karılmak üzere. 
 Plan uygulanmaya başladığında bölge halkı olarak bizim görevimiz, planın uygulmasının içinde sivil toplum kuruluşları aracılığıyla var olarak, çevreye zararı en az seviyede tutmak olmalıdır.
 Yani denetimi denetlemeliyiz. Gerçekci olmalıyız. Yasaları kendi lehimize kullanmalıyız. Gerektiğinde itiraz etmeli. Gerektiğinde protesto etmeli. Gerektiğinde ise oluşacak değer için katkı sağlayan herkese teşekkür etmeliyiz. 
 Planın başka bir kötü tarafı, şehir plancılığı ilkeleri ile ilgilidir. Şehir plancılığında var olan sanayi ve konutlaşmanın birbirine ters yönde ilerlemesi kuramı bu plan ile bozuluyor.
 Daha önce Bandırma`nın büyümesinin Edincik tarafına doğru olacağını öngören teoriler mevcuttu. Şimdi ise kurulacak yeni sanayi bölgesi, bu olasılığı ortadan kaldırmış oluyor. 
 Büyüme batıya doğru değil, doğuya doğru olmalı. Ancak Doğuda kurulması planlanan birde lojistik merkezi var. Dutliman ile Bandırma arasında kurulacak bu yeni merkez Bandırma`nın doğuya doğru ilerlemesini de kısıtlamış oluyor. 
 Bandırmalılar bu durumdan da habersizler. Planın asıl itiraz edilmesi gereken tarafı kurulacak olan lojistik merkezinin yeridir.
 Lojistik merkezi ve olası liman, Dutliman tarafında değil; Edincik altında, sanayi bölgesinin yakınında inşa edilmelidir. 
 Böylece üretilen metalar, doğrudan deniz yolu ile sevk edilebilir.
 Planın bize götürüsü kadar getirisi de olacaktır. Bu plan hakkında bilgisiz olmak doğru değildir.
 Erdek içinde bilgisizlik söz konusu. Oluşturulan çevre odaklı halk hareketi eksik bilginin ışığında ilerliyor. Erdek`in sorunu sadece Edincik altı sanayi bölgesi de değil. Plan Erdek şehrini de kapsıyor.
 Bu bağlamda bir soru sormak gerekiyor. Erdeklilerin endişeleri yersiz değildir. Endişelerine hak veriyorum. Ancak planın kendi üzerlerinde ki etkisini hiç dillendirmeden, neden doğrudan sanayi alanı ile ilgili refleks oluşturmaktadırlar?
 Erdek`in büyümesi veya turizm potansiyeli ile ilgili, plan bana göre eksiktir. 
 Bu eksikliğe şehir plancıları da dikkat çekmektedir. 
 Her nedense Erdekliler bu durumdan habersizdir.
 Kısaca 1/100.000 plan çok yönlü ve kapsamlıdır. Sonuçları itibari ile yapıcı ve yıkıcı olacaktır. Plan ile ilgili gerçekler tam anlamıyla konuşulmamaktadır. 
 Önümüzde ki günlerde plan ile ilgili ayrıntıları bilgilendirme toplantısı ile vatandaşlarımıza, STK`lara ve parti temsilcilerine aktaracak olan yine BAÇEP olacak.
 Kendilerine teşekkür ediyorum.

 Tüm Bandırmalıları bu plana karşı duyarlı olmaya çağırıyorum.

 Saygılarımla...

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1169