SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 17.10.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • ŞİMDİ BİZE KAYBETTİĞİMİZ YILLARIMIZI VERSELER

ŞİMDİ BİZE KAYBETTİĞİMİZ YILLARIMIZI VERSELER


Yeni yıl, yeni umut ve yeni heyacan sardı
herbirimizi. Eski en hızlı şekilde eskide kaldı. Güneş bir kez daha doğup battı. Biz ise 2013 yılına fiilen girmiş olduk.
Yeni yıla yemek yiyerek, içki içerek, aptal televizyon programlarını seyrederek giriş yaptık. Bir anlık sahte mutluluk hormonunu en yakın arkadaşımız sandık. Gülmeyi, gülmemeye yeğledik. Kendimize toz pembe hayaller satın aldık.
Bu hayallerin adı belkide umuttu. Umutlandık yeni çekilen milli piyangonun büyük ikramiyesi ile. Umutlandık görsel basında dillendirilen barış ve sevgi sözcükleriyle. Umutlandık, Dünya'nın Güneş çevresinde bir kez daha dönmesiyle. Bıyık altından sırıtarak baktık birbirimizin yüzüne. Bak, ben senden çok mutluyum gibi ifadelerle.
Aslında umuda umut etmenin, hatmini yaşadık her yıl gibi.
Dünya'ya sorsak ne söylerdi acaba bize?
Asıl ona sormak lazım hayatı. Ne de olsa en yaşlımız.
Dünya 6 Milyar yıldır dönüyor sevgilisi Güneşin kollarında.
Nice canlılar, nice medeniyetler yükselip
yıkılıyor, bağrında.
Bir aptal olarak mı
görüyor bizi? İnsanla alay mı
ediyor? Evreni kendi için yaratılmış bir gaflet kurbanı insana mı acıyor sanki?
Dünya konuşuyor bizimle. Ama ancak duyabilene. Haykırıyor kutuplar ve buzullar acı acı. Duyuramıyor sesini. Fırtınalar batlıyor bir Amerika bir Asya kıtasında. Yıkıyor geçiyor medeniyetin beşiği şehirleri, metropolleri. Her gökyüzü daha karanlık oluyor azot ve karbon bileşenlerinden. Topraklar verimsizleşiyor. Denizler atık ve çöpleri geri kusamaz
oluyor.
Biz ise kalkınma manyaklığı ile büyümeye ve genişlemeye devam ediyoruz. Dünya'nın sabit boyutları içinde. Dünya yetmiyor bize. Önce AY, sonra Jüpiter ve nicedir Mars'a gidiyor robotlar. İşe yarar bir değer bulabilmek için. Su, solunabilen atmosfer arayışları hızla devam ediyor. Ayrıca Helyum3 gibi süperenerji kaynakları.
Kendi gezegeninde ki buzları koruyamayan insan uzak gezegenlerde buz arıyor.
Milli gelirimizin yeni yılda artması ön görülüyor. Milli gelir milli devlet, milli inanç, milli değer, gelenek, görenek, kültür, ideoloji ve başka insanoğlunu ayrıştıran ve başkalaştıran tüm fikirler.
Yeni yıl eskisinden farksız ey benim saf iyi niyetli halkım. Dün senin dilin benim dilim sözleriyle insanın insandan ayıranlar, bugün de işbaşında. Ana dilde eğitim, yöresel renkler, bölgesel değerler. Suriye'de iç savaş durmadan en kanlı haliyle devam ediyor. Bir avuç çapulcudan korkan Türkiye Cumhuriyeti İmralı adasına çene çalmaya gidiyor.
İşine gelen geldiği gibi davranıyor. Bugün milletten, inançtan ideolojiden bahseden ve ayrımı körükleyen insanlar, para, güç ve ayrıcalık için aynı çatı altında birleşiyor. Aynı sofradan yemek yiyebiliyor.
Halkı sınıflandıranlar, insanları milletlere, ülkelere, kabilelere, aşiretlere bölenler; her yerden ve her ayrımcılıktan uzak, bir ve tek olarak böldükleri Dünyayı
yönetiyorlar.
İnsanoğlunun eline verdikleri oyuncakları her geçen gün daha da ilgi çekici hale getiriyorlar. Otomobiller beş vitesten sekiz vitese çıkıyor. Gökdelenler göğü gerçek anlamda delip geçiyor. Altın kaplama musluklu yatlar marinaları dolduruyor.
Bizler elimize tuturulan bu oyuncaklar ile oynayarak orgazmın doruklarına
varıyoruz.
Orgazm olmak insanoğluna yetmiyor. Sürekli birbirimizi gerçekte ve amaçta becerme hayalleri kuruyoruz. Kim kimi ne kadar öperse o kadar mutlu oluyor. Oysa ki gecenin karanlığında kar altında aç ve açıkta kalan isimsizleri kim hatırlıyor?
Bizler yeni yılda bize çıkacağına inandığımız piyango ikramiyesinin hayali ile bile orgazm oluyoruz. Bir bakış açısına göre masturbasyon yapıyoruz. İnsan kendi kendini kandıran canlıların en başarılısıdır. Bu yüzdendir, kendi kendini kandırmanın sonsuz tecrübesi ile birbirimizi de
kandırabiliyoruz.
Evet 2013 yılında olmayan zenginliğin hayalini kurarak ve kendi kendimizi kandırmayı başararak nefes almaya, yaşamaya devam edicez. Birçok kez toplumsal barıştan, en temel insani değerlerden, demokrasiden, özgürlükten dem vurucaz.
Gerçekleşmeyecek bir ütopyanın arkasından
koşacağız.
Biz gazateciler köşelerimizde sizleri uyandırmaya devam edeceğiz bıkmadan. Yine kan ile hesaplar görülecek; dolar ile bedeller peşin veya vadeli ödenecek. Biz ise cebimize giren üç kuruş parayı beş kuruşa çevirmenin derdinde olacağız.
Bu hafta yılın ilk yazısı ile selamlıyorum her insan olanı.

Saygılarımla...
  • PAYLAŞ