SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 16.08.2018

KILIÇDAROĞLU VE EKİBİ SON NOKTAYI KOYDU

KILIÇDAROĞLU VE EKİBİ SON NOKTAYI KOYDU
CHP genel merkezinden, olağanüstü kurultay için toplanan imzalara ilişkin bir açıklama yapıldı...06.08.2018 17:31

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) içerisindeki kurultay tartışmaları sürüyor. CHP'de, "Değişim ve Umut Kurultayı" için toplanan imzalara ilişkin belgelerin tamamlanması için tanınan süre bugün 17.00'de doldu. CHP genel merkezinden imza süreci ve kurultay ile ilgili bir açıklama yapıldı.

Genel merkezden yapılan açıklamada, 569 imzanın toplandığı ve yeterli sayıya ulaşılamadığı belirtildi...

CHP'nin toplam 1242 kurultay delegesi bulunuyor. Seçimli olağanüstü kurultay toplanabilmesi için salt çoğunluk olan 622 delegenin imzası gerekiyor.

Muhalif kanat, kurultay için gerekli olan 622 sayısına ulaştıklarını ileri sürmüştü.

OTURMA EYLEMİ BAŞLATILDI

CHP'nin olağanüstü kurultaya gitmesi için imza veren delegeler, "yeterli imza toplanamadı" iddialarına karşı, parti genel merkezi önünde saat 10.30 itibariyle oturma eylemi başlattı. Çeşitli illerden gelen yaklaşık 15 delege, kurultay için verdikleri imzalara sahip çıkmak için oturma eylemi başlattıklarını bildirdi.

Ankara delegeleri Mahmut Celal Ünsal, Selçuk Karadag, Bitlis delegesi Veysi Uyanık, Samsun delegesi Necile Çokay da CHP Genel Merkezi önündeki oturma eylemine katılan isimler arasında...

"KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK"

Genel merkez önünde açıklama yapan CHP Bitlis Kurultay Delegesi Veysi Uyanık, şunları söyledi:

"İYİ Parti'ye grup kurmaları için 15 milletvekili veren Genel Başkanımız, burada 3-5-10 delegenin lafını yaparsa takdirini kamuoyuna ve bu partiye gönül veren yoldaşlarımıza bırakıyoruz. Korkunun ecele faydası yok. Genel Başkanımıza kalmış olsa, Genel Başkanımız sağduyulu, kurultaya giderdi. Ama Genel Başkanımızın etrafını saran bazı koltuk sevdalısı arkadaşların, Genel Başkanımızın bu kararı vermekte direttiğini görüyoruz."

CHP Ankara Kurultay Delegesi Mahmut Celal Ünsal ise oturma eyleminin demokratik bir tepki olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 70 yıl önce çok partili hayata geçen İsmet İnönü, kaybettiği seçimlerden sonra 'Ben kaybettim ama demokrasi kazandı' diyebilen bir liderimizdi. Bugün de 'hak, hukuk adalet' diyerek 450 kilometre yürüyen Genel Başkanımızın kurultaydan kaçabileceğine veya türlü bahanelerle kurultayı yapmayacağını tahmin etmiyorum. Demokrasiye inanan CHP'nin genel başkan ve yönetim kurulu üyeleri, kurultay kararını bugün verecektir."

Öte yandan Kılıçardoğlu'nun, muhaliflerin açlık grevine başlamasından sonra, farklı illerden onlarca kişiyi greve karşı harekete geçirdiği iddia edildi.

Portatif çadırlar kuruldu

AÇLIK GREVİ

Öte yandan Bursa'dan gelen bir partili de açlık grevine başladı. 

Açlık grevine başlayan CHP'li vatandaş, “Yaşamayı, yaşatmayı çok seviyorum. Ama çaresizim. Ya öleceğim ya da kurultayı göreceğim. Karar sizin” diye belirtti.

CHP’DE HANGİ İMZA NE ZAMAN VERİLDİ

Bu arada CHP’de olağanüstü kurultay için imza savaşları devam ediyor.

Hatırlanacağı gibi, 16 Temmuz Pazartesi günü başlayan imza toplama sürecinde, muhalifler adına açıklama yapan Gaye Usluer ile Yaşar Tüzün çeşitli zamanlarda basın toplantısı ya da sosyal medya aracılığıyla açıklamalarda bulunmuş, verilen imza sayılarını belirtmişlerdi.

Gaye Usluer imzaların toplanmaya başlandığı ilk gün olan 16 Temmuz Pazartesi için toplam 353 imza topladıklarını belirtmişti.

Odatv’nin Genel Merkez kaynaklarından edindiği bilgilere göre; Genel Merkeze sunulan imzalarda ilk gün sadece 278 imzanın toplandığı belirtildi.

Muhalifler, 19 Temmuz günü ise imza sayısının 526 olduğunu belirtmişti. Aynı kaynaklar bu sayının 477 olduğunu söyledi.

Genel Merkez’den elde ettiğimiz verilere göre; gün gün toplanan imzaların dağılımı şöyle:

16 Temmuz     278

17 Temmuz     94

18 Temmuz     52

19 Temmuz     53

20 Temmuz     47

23 Temmuz     21

24 Temmuz     21

25 Temmuz     15

26 Temmuz     12

27 Temmuz     11

30 Temmuz     6

Odatv.com


Etiketler: CHP

Diğer TÜRKİYE haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.