SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.09.2018

AK PARTİ'DEN CESARETLİ BİR KARAR..!

AK PARTİ'DEN CESARETLİ BİR KARAR..!
AK Parti’de kongre süreci bugün belde kongreleri ile başlıyor. Seçilecek delegenin yönetimle akrabalık ve hemşehrilik gibi mensubiyeti ön plana çıkmayacak. İş, ihale, taşeron ilişkisinde bulunanlar yönetimlerde görev alamayacak.05.08.2017 13:17

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Metal yorgunluğu ve profesyonel deformasyon diye bir hastalık var, uzun süre görevde kalanlar bu hastalığa yakalanabiliyor. Yorulan varsa kenara çekilsin” uyarısının ardından parti yönetimi hem FETÖ sızmalarını önlemek hem de 2019 hedeflerinin yakalanması için yoğun tempoya ayak uyduracak en doğru adayı belirlemek için işi sıkı tutuyor. 

İllerde kurulan komisyonlarda değerlendirmeye alınan il ve ilçe başkanı adayları daha sonra AK Parti Genel Merkezi’ne çağrılarak Teşkilat İşleri Başkanı Mustafa Ataş tarafından bizzat mülakata alınıyor. Mülakat sırasında adaylarla ilgili illerden gelen değerlendirmeler de dikkate alınırken son karar MKYK’da verilecek.

Teşkilat Başkanlığı tarafından hazırlanan kongre rehberinde, kongre sürecinde adaylarla ilgili kriterler de tek tek belirledi. Buna göre, il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, belediyeler ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmayanlar adaylar arasından seçilecek. Aynı şekilde özel veya tüzel ticari kişilikler aracılığıyla kamu ile iş, ihale, taşeron ilişkisinde bulunanlar yönetimlerde görev alamayacak.

Delegelerin dağılımı ilçenin demografik, bölgesel ve coğrafi yapısını uygun olacak. Delegelerin ilçe başkanı ve yönetimiyle akrabalık, yandaşlık ve hemşerilik gibi mensubiyeti ön plana çıkmayacak.

AK Parti’de kongre süreci bugün belde kongreleri ile başlayacak. 970 ilçe kongresi ise 19 Ağustos’ta başlayıp 12 Kasım’da sona erecek. 18 Kasım’da başlayacak il kongreleri de 25 Şubat’ta tamamlanacak. AK Parti 6. Büyük Olağan Kongresi’ni 2018 bahar aylarında yapmayı planlıyor.

 

TÜRKİYE

Teşkilatları gençleştirmeye yönelik 3 Temmuz 2017 yılında başlayan kongre süreci 25 Şubat 2018'e kadar belde, ilçe ve il kongreleriyle tamamlanacak. AK Parti 2018 yılının Eylül ayında ise 6.'ıncı Olağan Kongresi'ni gerçekleştirecek.

Ancak, kulislerde 2019 yılının Mart ayında yapılacak yerel seçimler dikkate alınarak olağan kongre tarihinin Mayıs'a çekilebileceği ifade ediliyor. AK Parti'nin hazırladığı ve teşkilatlara gönderdiği 6.'ıncı Olağan Kongre rehberinde reçetenin detayları yer aldı.

Önsözünü AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yazdığı teşkilatlara gönderilen 6.Olağan Kongre Rehberinde detayları yer aldı. rehberde, teşkilat yöneticilerinin hangi kriterlere göre belirleneceği tek tek sıralandı.

AK Parti'yi 2019 yılında yerel yönetimler, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve milletvekilliği seçimleri olmak üzere 3 önemli seçimde başarıya ulaştıracak yeni teşkilat yöneticileri şöyle belirlenecek:

İl ve ilçe yönetimlerinin yüzde 30'u kadın, yüzde 30'u gençlerden oluşacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarıyla iştiraklerinde çalışanlardan parti yönetimine üye seçilmeyecek.

Kamu ile iş, ihale, taşeron ilişkisi bulunanlar yönetimlerde görev almayacak

Akrabalık, hemşeri grubu ya da herhangi bir mensubiyet ön plana çıkarılmayacak

Şaibeye, dedikoduya fırsat verilmeyecek

Partinin temel ilkelerine uygun kişiler belirlenecek

Coğrafi ve demografik yapıya uygun yönetimler oluşturulacak

Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi üyeleri parti organlarına üye olamayacak.

Yönetim kurullarında görev alacak üyeler eğitimli olmalarına önem verilecek. Yönetim Kurulu'nun en az yüzde 30'u yüksekokul mezunu olacak.

İl ve İlçe yönetimleri demografik yapıya uygun şekilde oluşturulacak.

Yönetim Kurulu üyelerinin seçiminde ekonomik ve sosyal durumu, temsil kabiliyeti dikkate alınacak.

AK PARTİ'DE KONGRE TAKVİMİ

3 Temmuz'da başlayan AK Parti'nin 6.'ıncı Olağan Kongre takvimine göre delege seçimleri tamamlandı.30 Temmuz 2017 tarihinde başlayan belde kongreleri ise 8 Ağustos 2017 tarihinde sona erecek. Belde kongrelerinin ardından 19 Ağustos 2017 tarihinde ilçe kongreleri başlayacak. İlçe kongrelerinin tamamlanma tarihi ise 12 Kasım 2017.

AK Parti ilçe kongrelerinin ardından 18 Kasım 2017 tarihinde ise il kongrelerini yapmaya başlayacak. İl kongrelerinin tamamlanma takvimi ise 25 Şubat 2018. Belde, ilçe ve il kongrelerini tamamlayacak olan AK Parti 2018 yılının Mayıs veya Eylül ayında 6.'ıncı Olağan Kongresi'ni gerçekleştirecek.

 

SABAH


Etiketler: AK PARTİ

Diğer TÜRKİYE haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.