SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.09.2018

BALIKESİRSPOR'DA OLAĞANÜSTÜ KONGRE KARARI

BALIKESİRSPOR'DA OLAĞANÜSTÜ KONGRE KARARI
Bir süredir olağanüstü kongreye gideceği konuşulan Balıkesirspor’da Feyaz Çiftçi ve ekibi kongre kararı aldıklarını açıkladı. Bugüne kadar en büyük desteği aldığı Büyükşehir Belediyesi’ni ve Başkan Edip Uğur’la iletişimsizliği bahane eden ve eleştiren Çiftçi, yönetimsel başarısızlığın faturasını da yine Büyükşehir’e kesmeye çalıştı.08.06.2017 11:51

Büyükşehir Belediyesi’ni hedef alan Çiftçi, Başkanlığı süresince kulübe kalıcı gelir sağlayacak bir planlama içine girmek yerine yönetim olarak sırtlarını Büyükşehir ve Edip Uğur’a dayadıklarını itiraf etti. Mali politikayı iyi yönetemeyen Çiftçi ve ekibi çareyi Balıkesirspor’u kaderine terk etmekte buldu.

Balıkesirspor Başkanı Feyyaz Çiftçi bazı şeyleri net olarak ifade etmek için kronolojik bir sırayla toplantıya başlarken Balıkesirspor’un borcunun % 60’ının Euro bazında olduğunu belirtti.

Çiftçi; “ Başlangıcı kronolojik olarak yapmak istiyorum. Çünkü son dönemde yönetim kurulumuzu zedeleyici bir takım haberler yapılıyor. Bazı şeyleri net belirtmek için tarihsel olarak gitmek gerekiyor. 2014 Mart yerel seçimlerinde Sakarya mahallesinde Edip bey Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak yaptığı konuşmada benim ismimi Balıkesirspor Başkan adayı olarak göstererek bir vaatte bulundu. Bu 2014’te oldu. O zaman Balıkesirspor Süper lige çıkma mücadelesi veriyordu ve 37 milyon borcu yoktu. Ben 2009’dan beri bu kulübün yönetimindeyim. 2013 Ekim’de istifa ettim. 2014 Mayıs ayında yapılacak olan olağan kongrede yönetimden daha önce ayrılmış arkadaşlarımızla aday olacağımızı o günkü belediye başkanı kim olursa olsun gidip desteğini isteyeceğimizi söylemiştik. Kongrede yaşananları herkes biliyor. Mevcut yönetimde süper lig gelirlerine güvenerek yönetimi bırakmadılar.  Tabi ortada siyasi sürtüşme oldu.  O sürtüşmelerden Balıkesirspor zarar gördü. Süper ligdeyken Balıkesirspor’un kasasına 57 milyon para girmiştir. Balıkesirspor küme düştü düşmekle de kalmadı. Siyasi sürtüşmelerden dolayı Balıkesirspor’un otopark gelirlerine hal gelirlerine el konuldu. 57 milyon gelire rağmen 27 milyon borçla bu takım küme düştü. Biz yönetime geldiğimizde bu rakamları açıklamıştık zaten. O dönemde Euro 2.9 TL’di. Balıkesirspor kulübünün borcunun % 60’ı Euro bazındadır”

 

“EDİP UĞUR’UN DESTEĞİYLE AYAKTA KALDIK"

Başkan Çiftçi takımı devraldıklarında otobüste mazot dahi olmadığını belirtirken bu süreçte Edip Uğur’un desteğiyle ayakta kaldıklarını söyledi.

Çiftçi açıklamasını şu şekilde devam ettirdi; “Takımı devraldığımızda ligin 9.haftasındaydık. Hocası ve yönetimi takımı bırakmıştı. Tesisler de elektrik ve telefon kesikti. Otobüsünde mazot yoktu. Deplasmana gidecek parası yoktu. 10 tane oyuncusu federasyona başvurmuştu. FİFA’daki bütün dosyalar sonuçlanmış ve transfer yasağı gelmek üzereydi.  Bunları bilirsek bugün burada ne konuştuğumuzun anlamı olur. Bununla ilgili sayın Büyükşehir Belediye başkanımızın yanına gittik. Yönetime talip olduğumuzu söyledik. Kendisi de geçen bir basın organında bahsettiği gibi bu borçla kulüp mü devir alınır dedi. Bunu sadece Edip bey söylemedi. Bunu şehrin tüm ileri gelenleri söyledi. Biz kendisini ikna ederek desteklerin aldık ve yola çıktık.

Bu süreçte de Allah var desteğini aldık. Büyükşehir Belediye Başkanımız bugüne kadar sponsorlar yoluyla reklam yoluyla bağışlar yoluyla bir çok firmaya ön ayak olarak Balıkesirspor’a destek olmasını sağladı ve kulübe nakit para girişi oldu. Biz tüm bu şartlarla yola çıktık. Yaptığımız tüm transferle düşük bütçeli ama iyi oyunculardan oluşan transferlerdi. Sadece Burak Çalık ve Bekamenga transferleri hedef gösterme,  şampiyonluk iddiasını koymak için yapılan transferlerdi. Getirdiğimiz tüm oyuncular giden oyunculardan daha az bütçelere gelmiş oyunculardır. Geçen sene ki takımın maliyeti 15 milyonluk bu sene 10 milyon. Ve bütün ümitler bitmek üzereyken bu takımla play-off oynadık. Biz FİFA’da sonuçlanan Karikari, Vitor Gomes, Yago, Vargas dosyalarını kapatarak o dönem transfer yasağının gelmesi engellenmiştir. Bugünde yine transfer yasağı gündemde olup bununla ilgili gerekli itirazlar yapılmış ve bir ödeme planı yapılarak bu yasağın da kısa süre içinde kalkmasını bekliyoruz. Balıkesirspor’un önünde transfer yasağı gibi karanlık bir tablo yoktur”

 

“15 TEMMUZ SÜRECİ EN ÇOK  BALIKESİRSPOR’U ETKİLEDİ”

Sezon sonunda kongre öncesinde belediye başkanıyla gelecek sezonun bütçesini konuştuklarını ve olumlu yanıt alarak yanında ayrıldıklarını söyleyen başkan Çiftçi 15 Temmuz darbe girişiminin Balıkesirspor’u ciddi bir şekilde etkilediğini belirtti.

Çiftçi; “Geçen sezon sonu olağan kongremiz vardı. Kongre öncesinde yeniden Belediye Başkanımızla görüştük. Önümüzdeki sezon için olası bütçeyi konuştuk. O da belirli planlar dahilinde destek olacağını söyledi ve bu yılın takımını yaptık. Bu ligin ortalama standardında bir takım kurduk. Bizim 30 milyon borcumuz var.  Bu ligde birçok takım bu miktarı her sezon harcıyor. Balıkesirspor bunun üstesinden gelecektir yeter ki bu konuda gerekli girişimler yapılsın. Tabi bir 15 temmuz darbe süreci yaşandı Türkiye’de. Herkesi etkiledi ama Balıkesirspor’u çok fazla etkiledi. Bakın 2016 Nisan ayından 2016 Aralık ayına kadar Balıkesirspor’a reklam anlamında 1 TL para girmemiştir. Bakın bu süreçte bir transfer dönemi geçirdik. Bir de play-off oynadık. Yöneticilerimiz kredi kullanmasıyla oyuncuların lisans paraları yatırıldı” dedi.

 

“KULÜBE 20 MİLYON GİBİ BİR PARA GELMEDİ”

 Kamuoyunda 20 milyon TL gibi bir rakamın kulübe geldiğinin konuşulduğunu söyleyen Feyyaz Çiftçi böyle bir şeyin olmadığını kulübe bugüne kadar gelen paranın 11 milyon 250 bin TL olduğunu açıkladı.

 Çiftçi; “Ortada gezen bir 20 milyon lafı var. Bu öyle bir dillendirildi ki Büyükşehir Belediye Başkanızda buna inandı. Bizim bütün rakamlarımız resmi rakamlardır. Biz denetlenen bir kulübüz. Bize böyle bir para gelmedi. Bizim kulübümüze Kasım 2015’den bugüne kadar forma ve stat reklamları dahil gelen para 11 milyon 250 bin TL’dir. Bunun üzerine 20 milyon geldi diyenler bunun ne şekilde geldiğini ispatlamakla yükümlüdürler. Biz burada kendimize laf söyletmeyiz. Burada nasıl bir amaç güdüldü bilemiyoruz. Biz başkanımıza yapılan yer yardımda teşekkür ettik. Kapısın aşındırdığımız oldu. Kapısında 4-5 saat beklediğim olmuştur bundan hiç gocunmadım. Biz belediye gittiğimizde dilenciler geldi diye gülenler oldu. Biz naptıysak Balıkesirspor için yaptık”

 

“1.LİG KULÜBÜNE YETECEK GÜCÜM  YOK”

 Başkan Feyyaz Çiftçi bir grup insanların Balıkesirspor ile Büyükşehir Belediyesinin arasını açmak istediğini ve bunda başarılı olmaya başladıklarını söyledi. Son dönemde telefonların dahi açılmadığını ifade eden Çiftçi 1.lig kulübüne yetecek mali güce sahip olmadığını belirtti.

Çiftçi; “Büyükşehir Belediye başkanımızı Balıkesirspor’a ısındırmaya çalışırken bir grup insanlar var bunlar bir şeylerden rahatsız oldukları için Büyükşehir Belediye ile Balıkesirspor arasında soğukluk oluşturmak için çabalıyorlar ve son 15-20 gündür başarılı olmaya başladıklarını görüyorum. Başkanımızla 1 ay önce son görüştüğümüzle takımın korunması için gerekli olan miktarın 4-5 milyon civarında bir para olduğunu ifade ettim. Bu para sağlanırsa Balıkesirspor’un önünün açık olduğunu görüştük. O da bize bu kaynağın sağlanabileceğini söyledi. Ama bu süreçte ne olduysa kimseye ulaşamıyoruz. Kapılar açılmıyor telefonlar ulaşılmıyor. Biz sadece net olunmasını istiyoruz. Ben bir 1.lig kulübüne yetecek kadar maddi güce sahip değilim”

 

“BALIKESİRSPOR 1.3 MİLYON TL’Yİ BULAMADI”

Şanlıurfaspor’un 36, Elazığspor’un 60 milyon TL borcu 1 yılda kapattığı bir dönemde Balıkesirspor devre arasında 1.3 milyon TL’yi yatıramadığı için transfer tahtasını açamadığını söyleyen Feyyaz Çiftçi şehir olarak Balıkesirspor’u hak edip etmediklerini sordu.

 Çiftçi; “Burada fedakârlıkla çalışan bir yönetim varken bu şehir artık şunun tercihini yapmak durumunda. Bu şehri yönetenler şu tercihi yapmak durumundalar.  Biz 1.ligde mücadele eden bir takımı hak ediyor muyuz? Bunun bir maliyeti var. Biz bu takımı aldığımızda 27 milyon borç vardı ve hala borcu 30 milyonun altındadır. 2 sezon ve 2 transfer dönemi geçirdik. Gelirimiz yok ve borç hala 30 milyonun altındadır. Ve Euro 2.9’dan 4 liraya çıkmıştır. Real anlamda borç azalmıştır ve kulübün bankalara 1 lira borcu yoktur. Devraldığımızda 11 milyon bankalara borç vardı. Gelecek sezon 10 milyon gelecek para var borç 30 milyon liradır. Utanarak söylüyorum bu sezon Şanlıurfaspor’un kapattığı borç 36 milyon liradır. Elazığ Belediye Başkanı açıklama yaptı Elazığspor’a 60 milyon girdi sağlandı. Biz 1.3 milyonu yatırarak transfer tahtasını açamadık. Bu şehrin ayıbıdır. Bu gün 3 milyon lira bulsak bu takımı koruyabiliriz. Ve iddia ediyorum bu kadro şampiyonluğa oynayabilir. Biz 3 milyonu bulamıyorsak şehir olarak bu takımı hak ediyor muyuz düşünmeliyiz.”

 

“TÜM OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN LİGDE KALDIK”

Şanlıurfaspor’un 60 milyon TL harcayarak küme düştüğü bir sezonda Balıkesirspor’un tüm bu olumsuzlara rağmen ligde kalmasını başarı olarak nitelendiren Feyyaz Çiftçi Balıkesirspor için sadece kalıcı gelir elde edecek şeyler istediklerini söyledi.

Çiftç; “Biz sürekli Balıkesirspor’a kalıcı gelir sağlayacak şeyler üretmek istedik. Ama siyasi sürtüşme yaşamamamıza rağmen hiçbir şey elde edemedik. Balıkesirspor Kulübünün 1 lira geliri yok. Şanlıurfaspor’un Elazsığspor’un neyi varsa Balıkesirspor için aynısın istiyoruz. Ancak kalıcı gelir kaynağı sağlanırsa Balıkesirspor kendi ayakları üzerinde durabilir.  Ve son zamanlarda görüyoruz ki biz burada olduğumuz sürece artık bize destekte olmayacak. Bunu hissediyoruz. Biz size destek olunacak denildiği için biz buraya geldik. Destekte oldular fakat son zamanlarda Balıkesirspor’la şehri yönetenlerin arasına soğukluk getirmeyi başardılar. Biz buradayız diye bazı destekler yapıldı. Ligde kaldıysak biz bu destekler sayesinde kaldık. Ama Şanlıurfaspor’un 60 milyon harcayarak küme düştüğü bir ligde. Balıkesirspor bu rakamlarla ligde kalıyorsa gerçekten başarıdır”

 

“BU LİGİN KIYMETİNİ BİLMELİYİZ”

Şehri yönetenlerin Balıkesirspor’u bir nimet mi yoksa külfet olarak mı gördüklerini söylemeleri gerektiğini ifade eden Çiftçi bu ligin kıymetinin bilinmesi gerektiğini belirtti.

Çiftçi; “Bu ligde kalmak çok önemli. Biz şehir olarak öyle bir havaya girdik ki sanki yıllardır süper ligdeydik te küme düştük. Çok değil 12-13 yıl önce bu takım amatördeydi. Buranın kıymetini bilmeliyiz. Bu ligde Eskişehirspor, Çaykur Rizespor, Adanaspor, Gaziantepspor gibi takımlar var. Bizimle beraber düşen takımların durumlarına bakın. Nereden Kayseri Erciyes 3.ligde. Borçla yürütülen bir kulübün bu ligde kalmasının başarı olduğunun bir delilidir bu. Biz muhteşem işler yaptık demiyorum. Ama bu imkânlarla iyi yönettiğimizi düşünüyorum. Bir örnek daha vereyim. Bizimle beraber çıkanlar nerede. Başakşehir bu sene şampiyonlar liginde oynayacak. Osmanlı bir yıl sonra çıktı. UEFA’da mücadele etti. Bizimle çıkanlar nerede düşenler nerede. Bu takımın 1.ligde nasıl yönetildiğinin süper ligde nasıl yönetildiğinin bence en büyük delili budur. Ben kimseyi suçlamıyorum. Borç Balıkesirspor’un borcudur. Balıkesirspor bir külfet mi yoksa bir nimet mi. Şehri yönetenler bunun kararını verecekler. Taraftarın önünde ayrı, kapalı kapılar ardında ayrı konuşmayacaklar. Balıkesirspor bizim için değerse bunun altından kalkmalıyız”

 

“KONGREDE ADAY OLMAYACAĞIZ”

Yönetim kurulu olarak kongre kararı aldıklarını söyleyen Başkan Feyyaz Çiftçi kongrede de aday olmayı düşünmediklerini ifade etti.

Çiftçi; “ Biz yönetim kurulu olarak kongre kararı aldık. Olağanüstü kongre kararı aldık. Bundan sonra ki süreçte de açıkçası devam etmeyi düşünmüyoruz. Devam etmeyi düşünmememizin sebebi ilerisi için ışık göremememizdir. Bundan dolayı Balıkesirspor’un zarar görmesini istemiyorum. Balıkesirspor insanların düşündüğü gibi çok kötü bir noktada değil. Kongrenin tarihini ilerleyen günlerde açıklayacağız. Kulübün yönetimine talip olan varsa kongreyi beklemelerine gerek yok. Buradan açık çağrıda bulunuyorum. Fiili olarak biz devredebiliriz. Sadece resmi prosedürler var. Araya bayram girecek. Balıkesirspor’un burada bir yönetim zaafiyeti yaşamaması adına şu an tarihi açıklamıyorum. Muhtemelen bayramdan sonra kongreyi yaparız. Ortada talip olan birileri varsa hemen yapabiliriz. Ama gördüğümüz kadarıyla şehirde öyle birşeyde yok.  Biz bir kongre yapacağız. Tekrar aday olmayı da düşünmüyoruz. Şehrin ileri gelenlerini de bu konuda adım atmaya çağırıyoruz”

 

“EN BÜYÜK DESTEĞİ YIRCALI VERDİ”

Karesispor ile ilgili haberler çıktığını ifade eden Çiftçi Karesispor’un Kaysüt’le nasıl bir anlaşma yaptıklarını bilmediklerini Balıkesirspor’un sezonu sonuna kadar 500 bin TL’ye anlaştıklarını söyledi. Ayrıca en büyük desteği Yırcalı’dan aldıklarını da belirtti.

Çiftçi; “Son 10-15 gün içerisinde bize karşı olan tavırlarla ilgili bir takım değişiklikler oldu. Karesispor ile ilgili bir haberler çıktı basında. Bu olayın bir gündeme gelmesinden sonra bizim yönetimimiz üzerinde bir algı operasyonu yapıldığını düşünüyoruz. Karesispor’un Kaysütle nasıl bir anlaşma yaptığını biz bilemeyiz. Biz kaysütle bir sponsorluk anlaşması yaptık. Bizim değerlerimiz bellidir. Biz kaysütle bir reklam anlaşması yaptık ve bu rakam 500 bin TL’dir bunu da göğüs reklamı olarak formamızda yer verdik. Bunun karşılığında da biz 3 parça olmak üzere çekler aldık. 2018 sonuna kadar vadesi devam eden bir anlaşmadır.  Bu sezon sponsorluk anlamında en büyük desteği Yırcalı’dan aldık” dedi.

 

“KASAYA GİREN 11 MİLYON HEP KÜÇÜK MİKTARLAR HALİNDE GELDİ”

Balıkesirspor’da görev yaptıkları süre boyunca kulübe toplam 11 milyon 250 bin TL para girişi olduğunu söyleyen Çiftçi asla toplu bir para giriş olmadığını ve sürekli küçük miktarlar halinde para geldiğini belirtti.

Çiftçi; “ Büyükşehir Belediyesinden gelen parayla ilgili kamuoyunda bir takım bilgi kirliliği var. Görevde olduğumuz 18-19 aylık süreçte kulübe giren para miktarı 11 milyon 250 bin TL’dir. Belediyeler kulüplere direk olarak para yardımında bulunamaz. Fakat bazı şeylere ön ayak olabilirler. Belediye gücü olmadan reklam ve sponsorluk almak kolay değil. Bu süreçte gelen 11 milyon lira eğer bir seferde gelmiş olsaydı biz Balıkesirspor kulübünün borcunu bitirirdik. Bizim hiçbir zaman borçlularla pazarlık edecek fırsatımız olmadı. Bize gelen paralar her zaman küçük parçalar halinde geldi. Ve sadece o günkü problemi çözdü. Bu kulübe her hafta 2 haciz geliyor. Biz bunun çoğunu yansıtmamaya çalışıyoruz. Biz bu kulübü güçlü göstermek zorundayız. Balıkesirspor’un içinde bulunduğu durumlara rağmen bu ligdeki oyuncuların ve hocaların % 80’i bu takımı çalıştırmak ve bu kulüpte oynamak istiyorlar. Biz az bir miktarla gelen parayla zor işleri yapmaya çalıştık ve hala çalışıyoruz. Burada her gün patlayan yere yama yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.


Etiketler: BALKES

Diğer SPOR haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.