SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 17.10.2018

KILKIŞLI,ECO CC TOPLANTISINA KATILDI

KILKIŞLI,ECO CC TOPLANTISINA KATILDI
Bandırma Ticaret Odası Başkanı Kılkışlı,Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası’nın 20. yürütme kurulu ve 14. genel kurul toplantısına katıldı,28.12.2015 15:08

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ev sahipliğinde 21-23 Aralık 2015 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası’nın 20. yürütme kurulu ve 14. genel kurul toplantısına Bandırma Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kılkışlı Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ulaştırma Komitesi Başkanı olarak katıldı.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası (ECO CCI) 20. Yürütme Kurulu Toplantısı’nın açılışı TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ECO CCI ve Pakistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu Başkanı Mian Muhammad Adrees, ECO Genel Sekreteri Halil İbrahim Akça ve İran Ticaret Sanayiler Madenler ve Tarim Odası Baskan Yardımcısı Gholamhossein Shafei’nin de katılımıyla gerçekleştirildi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında dünya ekonomisinde güneşin yeniden doğudan doğmaya başladığını kaydederek, ticaretin önündeki engellerin kaldırılmasıyla başarının geleceğini anlattı ve Türkiye örneğini verdi. Hisarcıklıoğlu Türkiye’nin yılda 25 milyar dolar yabancı sermaye çektiğini hatırlatarak, ECO Bölgesi içerisinde de ECOTA anlaşmasının yürürlüğe girmesini istediklerini dile getirdi. ECO Bölgesi’nin önemli bir potansiyele sahip olmasına rağmen dünya ticaretinden aldığı payın düşük olduğunu açıklayan Hisarcıklıoğlu özellikle bölge ülkelerinin birbiriyle ticaretinin azlığından yakındı. 

Gümrüklerin modernizasyonunun büyük önem taşıdığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, “İki komşu ülkenin gümrüklerinin çalışma saatleri bile uyumlu değil. Gümrük idarelerinde standartların aynı olması lazım” diye konuştu. E-TIR uygulaması hakkında da bilgi veren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, bu kapsamda İran’la birlikte pilot uygulamayı başlattıklarını anlattı.

Tahkim konusunun da ticaret açışından çözülmesi gereken bir sorun olduğuna değinen Hisarcıklıoğlu, “ECO olarak tahkimin merkezinin neresi olacağını tartışıyoruz. Öncelikle sistemi kurmamız lazım” diye konuştu.

Üye ülkeler Türkiye, İran, Pakistan, Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Tacikistan ve Özbekistan’ın yetkililerinin katılımlarıyla yapılan genel kurul öncesinde ulaştırma, ticareti kolaylaştırma, sanayi ve yatırım, turizm, tahkim komiteleri ve kadın girişimciler konseyinin toplantıları yapıldı.

Ulaştırma Konseyi Başkanı Mehmet Kılkışlı yaptığı konuşmada; “İran ile Türkiye arasında  tır karnelerinin elektronik ortamda kullanılması amacıyla e-tır pilot projesine başlanmıştır. Böylelikle küresel ticarette bütün dünyaya örnek olacak bir projeyi coğrafyamızda biz ürettik ve uyguluyoruz. Bunun yanı sıra hazar geçişinin aktifleştirilmesiyle hem ipekyolunun yeniden canlanması, hem de bu güzergahtaki taşıma maliyetlerinin düşmesine ciddi katkı sağlamaya başlamıştır. Bölgemizde taşımacılığı kolaylaştıracak ve yaşanan birçok sorunu ortadan kaldıracak önemli bir çalışma olan transit taşımacılık çerçeve anlaşması ile coğrafi olarak transit taşımacılığın önündeki engellerin kaldırılmasını amaçlıyor ve tüm üye ülkelerde hayata geçirilmesini bekliyoruz. Özellikle vizelerde kolaylık, eşya ve yolcu taşımacılığının kolaylaştırılması, transit taşımacılığın kolaylaştırılması ve standartlaştırılmasının sağlanması gibi çok temel unsurun hayata geçirilmesi planlanmaktadır.” dedi.   


Etiketler: KILKIŞLI

Diğer EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.