SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.10.2018

İDDİALAR BANDIRMA'YI DA VURDU

İDDİALAR BANDIRMA'YI DA VURDU
Tarihi geçmiş etlerdeki kötü kokuyu ve görüntüyü gizlemek için kanserojen madde olan askorbik asit kullandıkları, ağırlığını arttırmak için etlere su enjekte ettikleri gerekçesiyle Brerizilya Federal Polisi tarafından 30 beyaz et üretisi firma içinde BANVİT’i alan ülkenin en büyük beyaz et üretisi BRF’yi de kapsayan suistimal ve yolsuzluk soruşturmasının yankıları sürüyor.19.04.2018 12:36
2017 yılı Mayıs ayında  Genel Kurulu’nu gerçekleştirerek, %79,5 hissesini BRF ile Katar Yatırım Otoritesi ortaklığına devreden BANVİT böylece BRF'nin girişimi OneFoods'a dahil oldu.

Devrin gerçekleşmesinden kısa bir süre sonra Brezilya ve uluslararası alanda beyaz et üretiminde küresel bir marka haline gelen BRF,hakkındaki suistimal ve yolsuzluk iddialarıyla borsada %10’a yakın hisseleri değer kaybederken Brezilya Mineiros’taki kesim  ve üretim tesislerinin soruşturma kapsamında kapatıldığı biliniyor.

Brezilya Federal Yargısı’na intikal eden soruşturma kapsamında 40’a yakın kişi tutuklanırken,soruşturmada onlarca kişinin banka hesapları bloke edildi.Bir çok Bakan ve siyasi rüşvet aldıkları gerekçesiyle soruşturma kapsamına alındı.

beyaz et ile ilgili görsel sonucu
Türkiyenin beyaz et üretiminde  öncü markalarından BANVİT AŞ’nin  hisselerinin yabancı yatırımcı Brezilya merkezli BRF ile Katar Yatırım Otoritesi ortaklığına satış süreci  2017 yılının ilk aylarında  başlamış ve satış işlemleri ve devir ise BANVİT’in son genel kurulu ile  tamamlanmıştı.
,
BANVİT AŞ  yaptığı açıklamada sözleşmenin imzalanmasını takiben BRF ile Katar merkezli Qatar Investment Authority iştiraki olan Qatar Holding LLC arasında, yüzde 60'ı BRF, yüzde 40 ise Qatar Holding'de bulunmak kaydıyla yeni bir ortaklık oluşturulacağı, yeni ortaklığın kurulması ile birlikte sözleşme tahtında alıcının tüm haklarını devralacağı, işlemin kapanışı ile birlikte yeni ortaklığın, şirketin paylarının yüzde 79.48'inin sahibi olacağı belirtildi. 

BREZİLYA’YI SARSAN OPERASYON

  BANVİT AŞ’nin Brezilya merkezli BRF ile Katar Yatırım Otoritesi ortaklığına hisse devri ve satış işlemlerinden kısa bir süre sonra ise  Brezilya’da Federal Polis ve Federal Yargı tarafından  21 et üreticisi şirketa yönelik birbirinden farklı iddialarla soruşturmalar, tutuklamalar ve yargı süreci başlatılırken 3 şirkete de  üretim yasağı getirildi.

İDDİALAR BİZE YABANCI DEĞİL

beyaz et tesisi ile ilgili görsel sonucu

Bu iddialara göre söz konusu şirketler;

- Bozuk etlerin son kullanma tarihlerinde hile  yaptıkları,
-Firmaların, tarihi geçmiş etlerdeki kötü koku ve görüntüyü gizlemek için potansiyel kanserojen madde olan askorbik asit kullandıkları, 
- Ürettikleri ve pazarladıkları etlerin ağırlığını arttırmak için etlere su enjekte ettiklerini  ve sosis yapımında kağıt kullandıklarını,
-Marketlerdeki etlerin de Tarım Bakanlığı müfettişlerine para ve kutularca et rüşvet verilerek incelemelerden geçtiği ve satışa sunulduğu,
-Davaya adı karışan politikacılardan 27 Şubat'ta göreve gelen Adalet Bakanı Osmar Serraglio'nun henüz bakan olmadığı dönemde, suç şebekesinin lideri tarım savcısı Daniel Golçalves Filho ile konuşmalarının federal polisin takibine takıldığı,

Brezilya’da Federal Polis ve Yargının yürüttüğü operasyonlar ve soruşturmalar sonucunda üç şirkete üretim yasağı getirilirken,36 kişi tutuklandı ve Yargı tarafından 46 kişinin banka hesapları bloke edildi.

BRF DE SORUŞTURMADA

Operasyonlar ve soruşturmalar kapsamında BAVİT AŞ’ni satın alan Brezilya’nın  er büyük et üreticisi BRF de yer alırken,BRF’nin Mineiros’taki üretim tesisi de kapatılan işletmelerin başında geliyordu.BRF piyasaya yaptığı açıklamada, tesisteki tüm faaliyetlerin devam edebilmesi için Tarım, Hayvancılık ve Gıda Tedariki Bakanlığı’ndan izin aldığını duyurdu. Günlük 26 bin hindi,15 bin tavuk  işleyen tesis detaylı bir inceleme sonucu yeniden üretim izni aldı ve kesimlere başladı.

İTHALATÇI ÜLKELER AYAĞA KALKTI
beyaz et kesimhane ile ilgili görsel sonucu

Brezilya’da et üreticisi firmalara yönelik perasyonlar ve soruşturmalar yaşanırken ülkeden et ithal eden ülkeler başta AB ülkeleri olmak üzere, AB dışında ABD,Çin,Suudi Arabistan, Malezya gibi ülkeler Brezilya’dan operasyon ve soruşturmalar kapsamında iddialar konusunda açıklama talep etti.

BRF’DEN AÇIKLAMA

Brezilya’da  operasyonların ve soruşturmanın, Yargının hedefindeki BRF de BANVİT AŞ’nin en büyük ortağı olarak, Türkiye’de KAP’a  ve kamuoyuna yaptığı yazılı açıklamada, şöyle dedi:

“Hakim ortağımız TBQ Foods GmbH'ın dolaylı ana hissedarı BRF SA'nın Brezilya'daki faaliyetlerine ilişkin olarak bazı medya / sosyal medya platformlarında yer alan haberler üzerine, şirketin genel merkezi tarafından kamuoyu ile paylaşılan resmi açıklaması aşağıdaki gibidir, yatırımcılarımızın dikkatine sunarız:

Kamuoyuna Açıklama

 BRF SA olarak; 5 Mart tarihinde Brezilya Federal Polisi tarafından başlatılan operasyona ilişkin tüm detayları takip ettiğimizi ve polisle iş birliği içinde olduğumuzu ortaklarımıza ve kamuoyuna duyururuz.

Şirket, üretim ve dağıtım süreçlerinde Brezilya'daki ve yurtdışındaki tüm standart  ve regülasyonlara uygun olarak çalışmakta, 80 yılı aşkın süredir hem Brezilya içinde hem de yurtdışında kalite ve gıda güvenliğine uygun şekilde varlığını sürdürmektedir.

Şirket olarak, bu süreçte yetkililerle tam bir  iş birliği içinde olacağımızı ve müşterilerimiz, tüketicilerimiz, ortaklarımız ve sektörle iletişimimizde şeffaflığımızı koruyacağımızı bir kez daha vurgularız. “ 

Haber Merkezi           

Etiketler: banvit -BFR -brezilya -türkiye -bandırma -beyaz et

Diğer TÜRKİYE haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.