SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 16.08.2018

HDP, SEÇİM 2.TURA KALIRSA 'MİLLET İTTİFAKI'NI DESTEKLEYECEK..!

HDP, SEÇİM 2.TURA KALIRSA 'MİLLET İTTİFAKI'NI DESTEKLEYECEK..!
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması durumunda başlıkları belli bir protokol çerçevesinde Millet İttifakı'yla işbirliği kurma mesajı verdi. 'Başlıklar' arasında da 'eşit yurttaşlık' ve 'anadilde eğitim'i saydı.13.06.2018 14:43

Cumhuriyet gazetesine röportaj veren, PKK'nın Meclis'teki siyasi partisi HDP'nin Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Tayyip Erdoğan'a karşı muhalefette bir "oydaşma" gerçekleştiğini belirterek, 2. tur için protokol çağrısı yaptı. Temelli sorulara şöyle yanıt verdi...

Olası bir ikinci turda HDP’nin tavrının da belirleyici olacağı konuşuluyor. Sizce ikinci tur olacak mı? Olursa HDP’nin tavrı ne olur?

"İkinci tura kalan adayla ilgili şimdiden kimsenin kaygısı olmasın. Hem biz hem de diğer muhalefet 'Tek adamdan ülke kurtulsun' diyor. Burada bir oydaşma gerçekleşmiş. 25 Haziran’dan sonra kalan aday üzerinde ortaklaşmayı sağlamamız lazım. Demirtaş’ın programı da HDP’nin programı da bir geçiş programıdır. Geçiş dönemi yerel demokrasiyle güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönmektir. Bu konuda ortaklaşma sağlanıyorsa ikinci turda kaygılanmayı gerektirecek bir şey yoktur."

Olası bir ikinci turda ortaklaşmanın sağlanması için muhalefet partilerinin nasıl bir yöntem izlemesi gerekiyor? Sizin bu konuda yöntem öneriniz var mı?

"25 Haziran’dan sonra bu çok hızlı bir şekilde yapılabilir. Bu öneri, hem Demirtaş hem de bizim çağrımızda var. Bir protokole ihtiyaç var. Bu protokol çok hızlı sağlanabilir. Hiç teferruatta boğulmaya gerek yok. Ya Erdoğan rejimi ya demokrasi. Biz demokraside buluşacağımıza inanıyoruz. Nasıl bir demokrasi başlığının altını doldurmaya yönelik çağrı yapıyoruz. Diğer muhalefet partilerinde de bu yönde çalışmalar olduğunu biliyorum. Eşit yurttaşlık temelinde çalışmalar var. Artık herkes anadilinde eğitim konusunda bir konsensusu ortaya koydu. Eşit yurttaşlık, inançlar meselelerinde ortaklaşma ortaya kondu. Temel başlıkları belli bir protokol çok hızlı bir şekilde hayata geçirilebilir. Buna göre kabine şekillenebilir. Parlamento ve kabinenin nasıl çalışacağı belirlenebilir. Biz 18 ay ile 30 ay arasında bu sürecin tamamlanabileceğine inanıyoruz."(AYDINLIK)


Etiketler: HDP - MİLLET İTTİFAKI - CHP -İP -SP -HDP

Diğer TÜRKİYE haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.