SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 20.09.2018

EDİP UĞUR KILIÇDAROĞLU'NUN GÜNDEMİNDE

EDİP UĞUR KILIÇDAROĞLU'NUN GÜNDEMİNDE
KEMAL KILIÇDAROĞLU CHP GRUP TOPLANTISINDA EDİP UĞUR’UN İSTİFA MESAJINI OKUDU.(Balıkesir Politika)08.11.2017 09:55

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında istifa eden belediye başkanları konusunu gündeme taşıdı. 30 Ekim’de görevinden ve partisinden istifa eden Balıkesir eski Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’un ‘aileme kadar ulaşan tehditler var’ sözleri üzerinden iktidarı eleştiren Kılıçdaroğlu, “hiç kimsenin can ve mal güvenliği yok” dedi. Kılıçdaroğlu, “atamayla belediye başkanı gelmesin, onu Kenan Evren yapıyordu” sözleriyle atama başkanlığa karşı çıkarken, grup toplantısında erken seçim teklifini yineledi.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeminde yine Edip Uğur vardı. AK Partili büyükşehir belediye başkanlarının istifa ettirilmeleriyle ilgili süreçte ‘demokrasi gereği seçimle gelen seçimle gitmeli’ tavrını ortaya koyan Kılıçdaroğlu, hem partisinden hem Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa eden Edip Uğur’un “aileme ve evime kadar uzanan tehditler var, bu katlanılacak bir durum değil” şeklindeki sözlerini dünkü grup toplantısına taşıdı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmadı demiştim, o zaman kıyameti kopardılar. ‘Ne demek, herkesin can ve mal güvenliği var’ dediler. Olmadığının en tipik örneği seçilen belediye başkanları. Halkın oyuyla seçilen bir belediye başkanının can ve mal güvenliği yoksa sokaktaki vatandaşın nasıl olacak?” diye sordu.

 

EDİP UĞUR’UN İSTİFA AÇIKLAMASINI CHP GRUBUNDA OKUDU

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup toplantısında, 30 Ekim’de Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden ve AK Parti’den istifa eden Edip Uğur’un istifa açıklamasını da okudu. “Hafızalarınızda kalsın diye o sözleri bir daha okumak istiyorum” diyen Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı herkesin önünde açıkça ve ağlayarak bunu itiraf etti. Hafızalarınızda kalsın diye bir daha o sözleri okumak istiyorum. ‘Yolsuzluğunuz yok, usülsüzlüğünüz yok, başarısızlığınız yok, FETÖ bağlantınız yok, ama ailenize ve evinize kadar ulaşan tehditler var. Katlanacak bir durum olmanın ötesine geçmiştir. AK Parti’de siyaset yapma imkanımız ortadan kaldırılmıştır. Partimden ve Belediye Başkanlığı görevimden istifa ediyorum.’

Hiç kimsenin can ve mal güvenliği yok. Bir kişinin ailesine kadar tehdit ediyorsanız, hiç kimsenin can güvenliği yok demektir. Sıradan bir insan değil, Belediye Başkanı. Seçimle gelmiş, halkın desteğiyle gelmiş. Diyor ki, ‘bana ve aileme tehditler geldi, bunun için istifa ediyorum.’ Tehdit suçtur. Peki ‘gel bakalım seni kim tehdit etti’ diye soruşturma açtılar mı, açmadılar, korktular.”

 

17 AY BEKLEMEYELİM, ERKEN SEÇİME GİDELİM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, erken seçim çağrısını da tekrarladığı grup konuşmasında hükümetin erken seçimden korktuğunu ileri sürdü. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

“Kanun Hükmünde Kararnamelerle bazı belediye başkanlarını görevden aldılar, bazılarını istifa ettirdiler. Dedik ki, gel 17 ay beklemeyelim, erken seçime gidelim yerel yönetimlerde. Niçin? Demokrasinin namusunu kurtarmak için. Gelmediler. Kaçtılar. Teklifi biraz daha yumuşatıyorum, kaçmasınlar diye. Gel, istifa eden ve görevden alınan belediye başkanları için erken seçim yapalım, milli iradeye saygılı olalım. Bunun için özel düzenleme yapalım. Niçin korkuyorsun? Milletten korkuyorsan seçimi nasıl yapacaksın?

 

ATAMAYLA BELEDİYE BAŞKANI GELMESİN

Hodri meydan dedim, demeye devam edeceğim sonuna kadar. Demokrasiye sahip çıkmak için. Atamayla belediye başkanı gelmesin, onu Kenan Evren yapıyordu.”


Etiketler: CHP

Diğer TÜRKİYE haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.