SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 23.09.2018

AFRİN ELE GEÇİRİLDİ

AFRİN ELE GEÇİRİLDİ
Afrin'den sabah saatlerinde son dakika haberi geldi... DHA, Afrin'e güneydoğu bölgesinden girmeye başlayan ÖSO birliklerinin Afrin kent merkezinde kontrolü sağladığını duyurdu.rn18.03.2018 18:15

Zeytin Dalı birliklerini mutlulukla karşılayan siviller, Afrin'i işgal eden terör örgütü YPG/PKK'lı teröristlerin TSK'ya karşı direnemeyeceğini anlayınca silahlarını araçlara yükleyerek birkaç gün önce ilçeden kaçtığını anlattı.

TSK, Türk bayrağının Afrin merkezine dikilme anlarının görüntüsünü yayımladı.

İlçe merkezinin ardından, Afrin'in temizlenmeyen tek beldesi olan Mabatlı da teröristlerden kurtarıldı. Son olarak akşam saatlerinde TSK ve ÖSO'nun Afrin'de 29 köyü daha teröristlerden kurtararak, ilçe merkezinin kuzey, doğu ve batı bölgelerini tümüyle kontrolüne aldığı açıklandı.


Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı kapsamında kuşatılan Afrin kent merkezine, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri sabah saatlerinde kentin güneydoğusundan bölgeye girdi. Kısa bir sürenin ardından Afrin ilçe merkezinde kontrolün sağlandığı bilgisi geldi. ÖSO güçleri, bazı noktalarda çatışmalar yaşanırken, çok fazla direnişle karşılaşmadı. Kontrolün sağlanmasını kent meydanında havaya ateş açarak kutlayan ÖSO güçleri, burada bulunan Kawa heykelini iş makinesiyle yıktı. ÖSO güçlerinin kentin mahallerinde kontrollü ilerleyişleri sürüyor.

TSK'dan yapılan açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından Afrin şehir merkezi kontrol altına alınmıştır. Mayın ve el yapımı patlayıcı arama çalışmaları devam etmektedir. Şehitlerimizin ruhu şad olsun!" ifadesi kullanıldı.

Son olarak akşam saatlerinde TSK ve ÖSO'nun Afrin'de 29 köyü daha teröristlerden kurtararak, ilçe merkezinin kuzey, doğu ve batı bölgelerini tümüyle kontrolüne aldığı açıklandı.

Pirinçle karşıladılar

Afrin’de yaşayan bazı aileler kenti TSK ile birlikte teröristlerden arındıran Özgür Suriye Ordusu askerlerini pencere ve balkonlarından pirinç atarak karşıladı. Yörede “Hoş geldiniz” ve “Gelişin bereketli olsun” anlamına gelen adet gereği siviller, ÖSO askerlerinin başına uzun süre pirinç attı, bazı kadınlar da zılgıt çekerek kutlama yaptı.

Teröristler silahlarını alıp kaçmış 

Afrinli siviller,  ilçeyi işgal eden terör örgütü YPG/PKK'lı teröristlerin TSK'ya karşı direnemeyeceğini anlayınca silahlarını araçlara yükleyerek birkaç gün önce ilçeden kaçtığını anlattı.

Esnaf Zeynel Abidin Kazan, "Teröristlerin bazı silahları araçlara yüklediğini gördük, üzerlerini kapattılar. Münbiç tarafına ya da Cezire'ye gittiklerini düşünüyoruz. Son günlerde zaten sayıları azalmıştı. Türkiye'ye çok şey borçluyuz, teşekkürler" dedi.

Fırıncı Ali İmceddemi de "Allah Türkiye'den ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan razı olsun. Teröristler bize çok zulüm yaptı, insanların şehrin dışına çıkmasına izin vermediler.  İnşallah ilçemiz en kısa sürede eski günlerine döner, başka bölgelerde olan komşularımız da bir an önce geri gelmeli" diye konuştu.


MEHMETÇİK'TEN 18 MART MESAJI

TSK, Türk bayrağının Afrin merkezine dikilme anlarının görüntüsünü yayımladı.

Görüntülerde Türk bayrağı açan Mehmetçik, "Türk Silahlı Kuvvetlerinin  18 Mart Şehitler Günü'nde tüm Türk milletine ve tüm şehitlerimize armağanıdır"  diye konuştu.

ÖSO birlikleri, bugün sabahın erken saatlerinde PKK/YPG'li teröristlerden arındırılması hedeflenen Afrin'e kentin güneydoğusundan girmeye başlamış, kent merkezine doğru ilerleyişi sürerken, bölgeden sık sık silah ve patlama sesleri duyulmuştu.Türk savaş uçaklarının da Afrin semalarında uçtuğu gözlenmişti.

 

Afrin kent merkezinde kontrolü sağlayan ÖSO birlikleri bölgede bulunan heykelin önünde YPJ bayrağını yakarken...

ÖZEL KUVVETLER TEMİZLEME OPERASYONUNA BAŞLADI

TSK'ya bağlı Özel Kuvvetler Afrin ilçe merkezinde temizleme operasyonuna başladı. Operasyona Özel Kuvvetler'in yanında ÖSO birliklerinin de katıldığı öğrenildi.


Etiketler: AFRİN

Diğer TÜRKİYE haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.