SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.09.2018

KANSU: VERİMLİ ENERJİ

KANSU: VERİMLİ ENERJİ
Gazetemizin köşe yazarlarından Çağlar Kansu, enerji tasarrufu ve verimliliği üzerine yazdı.12.07.2018 09:24
Enerji kaynakları, buharlı makinelerin icadı ile insanoğlunun yaşam kaynağı haline gelmiştir. İlk olarak kömürden üretilen enerji daha sonraki yıllarda doğalgaz, su ve fueloil gibi fosil kaynaklar da kullanılarak enerji üretimi sağlanmıştır. Enerjiye artan talep ve fosil kaynakların tükenme ihtimali insanoğlunu yenilenebilir enerji kaynaklarına sürüklemiştir. Sürdürülebilir ve sonsuz enerji elde etmek isteyen insanoğlu rüzgâr, güneş, jeotermal, biokütle, dalga ve gel-git, hidrojen gibi sonsuz enerji kaynaklarına yönelmiştir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımıyla beraber fosil kaynaklara bağımlılık gün geçtikçe azalmaktadır. Gelişen teknolojiyle beraber yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretimi daha verimli ve daha kontrol edilebilir hal almaktadır. 

Enerjinin üretimi zahmetli bir süreç olmasına karşın tüketimi oldukça savruk ve bilinçsizce yapılmaktadır. Verimleri düşük makineler, uygunsuz oluşturulan otomasyonlar, bilinçsiz tüketiciler enerjiyi sönümleyecek etkenlerdir. Bunun dışında enerjiyi sadece enerji üretim santrallerinde üretildiği olgusundan çıkmak gerekir. Mecazi olarak değinecek olursam, enerji verimliliğiyle de bir enerji üretimi yapmış olursunuz. Yani üretilen ve şebeklere gelen enerjiyi uygun koşullar ve uygun makinelerde kullanırsanız verimli enerji tüketimi sağlamış olursunuz. Bununla birlikte alışılagelmiş kullanımın dışına çıkarak elde edilen enerji sizin kazancınız olacaktır. Dolaylı yoldan enerji üretimi diyebiliriz. 

Bahsi geçen enerji verimliliği nedir ve nasıl uygulanmalıdır?

Enerji verimliliği mevcut malzeme ve donanımların, üretim miktarının ve kaliteyi ve ekonomik kalkınmayı düşürmeden tüketilen enerjiyi asgari koşullara indirme eylemidir. Enerji verimliliği yaşamın her anında uygulanması gereken ciddi bir husustur. Sürdürülen enerji verimliliği çalışmaları enerji ve ekonomik bağımsızlığın kazanılması için birer adımdır. 
Enerji verimliliği uygulamalarını hayatın her köşesine uygulanabilir. Ev için bahsedersek; mevcut akkor ampullerin enerji tasarruflu ampullerle değiştirilmesi, merkezi sistem binalar için kalorifer kazanı izolasyon çalışmaları ve periyodik bakımı, dış cephe mantolama çalışmaları, su ısıtıcısı gibi yüksek enerji tüketen araçların rezistans bakımının yaptırılması ve enerji tasarruflu olan modeliyle değiştirilmesi, muslukların periyodik sızdırmazlık kontrolü, kombilerin verim analizinin kontrolü gibi etkenleri göz önünde bulundurarak yapılan çalışmalar evler için enerji verimliliği sağlar.

Sanayi için ele alırsak; atık ısı geri kazanım uygulamaları(reküperatör, ekonomizer, ısı değiştiriciler,…), mevcut elektrik motorlarının yüksek verim IE3, ultra verim IE4 motorlarla değiştirilmesi, aydınlatma sistemi için LED armatür kullanımı, buhar kazanları ve boru hatları için izolasyon uygulamaları, vanalar için vana-ceket uygulaması, fırınlar için rezistans analizi ve yanma verim hesaplamaları, tesisin kendi tükettiği enerjiyi karşılayabilmesi için “kojenerasyon” uygulanması gibi çalışmalar ise sanayide verimlilik için yapılabilir.

Endüstri 4.0 ile birlikte enerji verimliliği çalışmalarına yeni soluk gelmektedir. Endüstri 4.0 sayesinde akıllı fabrika sistemleri kurularak bilinçsiz kullanıcı oluşturulmasına izin verilmeden sistem kendi içinde verimlilik sağlayabilecektedir. Nesnelerin interneti uygulaması ile nesneler kendileri içinde Wi-Fi ağ bağlantısını kullanarak iletişim kurarlar. Böylece makineler verimli çalışacağı aralığı ve verim hesabını kendisi yaparak kullanıcıya sunar.

Sanayi için yapılacak bu uygulamalar yüksek maliyet gerektirmektedir. Ancak Enerji Bakanlığı enerji verimliliği konusunu ciddi görüp ayrıca ilgilendiği için enerji verimliliği için hibe ve finans sağlamaktadır. Enerji bakanlığı dışında bölgesel kalkınma ajansları, TURSEFF, KOSGEB enerji verimliliğiyle alakalı projelere destek olmaktadırlar. 

Enerji verimliliği destekleri yeterli mi?

Sağlanan finans ve destekler çokça fayda sağlamaktadır. Ancak yeterlilik konusunda halen tam anlamıyla yeterli değildir. Çünkü enerji verimliliği projelerine destek veren sayılı kurumlar vardır. Bu kurumlar ise projelere yeterli miktarlarda finans sağlayamamaktadır. 

Ne yapılmalı? 

Projelere destek olacak kuruluşlar artmalı ve sağlanan finans miktarları artmalıdır. Proje kapsamında alınacak makine ve teçhizatların “yerli” olmasına önem verilmelidir. Yerli üretim ve yerli üretim ile yapılacak verimlilik her anlamda ülkemiz için maddi ve manevi ciddi kazançlar sağlayacaktır.  

e-mail: kansu.caglar@outlook.com


Etiketler: ÇAĞLAR KANSU

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.