SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.10.2018

GÖRGÜN:NE EKONOMİ NE DE SEÇİM

GÖRGÜN:NE EKONOMİ NE DE SEÇİM
Gazetemiz köşe yazarlarından Alp Görgün sizler için yazdı.09.05.2018 12:46
Memleketin acı dolu tarihini bir tarafa bırakırsak; gelecek her zaman farklı ve umut verici görünür  gören gözlere. Geçmişin karanlığına takılmak marifet değildir. Her yerde ve her zaman umut dolmalıdır ruhumuz. İleriye hep ileriye odaklanmalı şahsımız. Bedenizmizde hissettiğimiz stres ve acı esir etmemeli bizi. 

 Ekonomik çalkantılar, kazalar ve ölümler, hiç bitmeyen terör ve savaşlar nedeniyle pes etmemeliyiz. 
 Günümüzde, toplumumuzun ve kent insanının sorunu bu karamsarlık denilen kara bela!
 Yaşama sıkı sıkı tutunmalıyız. Hep mutluluğu, huzuru ve refahı yakalamaya odaklanmalıyız.

 Ben evde oturarak, iş yerinde futbol konuşarak, kahvede batak oynayarak, ömrümün yitip gitmesine razı değilim. Bence sizde öyle yapın! Spor yapın, sanat ile uğraşın, sivil toplumda emek harcayın. Kendinizi eğitin ve geliştitirn. Yeni ve modern olanı yakalayın. 

 Ne demiş Darwin amca '' Evrende uyum gösterenler hayatta kalabilir.'' Aslında tam olarak böyle dememiş ama en kısa ve yalın halini yazmak istedim.  

  Yine bir pazar günü 30 nisanda, yeni bir coğrafyayı kesfetmek için Gönendeydim sevdiğim dostlarımla beraber. Gönen doğa sporları ve ekip lideri Mustafa Konakoğlu liderliğinde Gönen Aladağ mevkiinde bir hiking düzenlendi. İlk defa yürüyüşe açılan bir rotada adım atmanın heyecanı içerisindeyim. Katılımcı sayımız ne mutlu ki yüksek.
 Bandırma ve Gönen şehirlerinden oluşturulan hiking grubu yaklaşık 16 km uzunluğunda bir mesafeyi yaklaşık 8 saat gibi bir sürede tamamladı. Yer yer karma yapraklı ormanlarla kaplı alanda deniz seviyesinden 600 metre kadar yükselerek ter döktük. Kimi zaman dere yataklarında kimi zamanda tepe inişlerinde düşe kalka performans gösterdik. 

  Ben umudu bedenimle yüceltirim. Bedenimin çektiği acı, ruhumun gösterdiği sabır benim kendi içimde mertebe yükseltmemi sağlar. Nefesimdeki değişimler, Kalbimdeki ritim aralığı benliğimi ve amacımı tekrar ve tekrar bana sorgulatır. Üşenmem, Kötü olasılığı aklıma getirmem, inançsızlığa kapılmam. Bu mentel gücü bedenimden alırım ve hayatın her alanında kullanmak üzere hafızama saklarım.

 Ruhumdaki güç profesyonel işimde çalışırken bana ışık tutar. Deneyimlediğim her acı bana umut verir. Başıma gelecek her türlü olumsuz olay benim gözümde hiç hükmündedir. Bize bizden başka zarar verecek düşman yoktur sevgili kenttaşlarım. Bunu böyle bilin. Güçlü olun.

 Umutsuz olmayın!

 Sabahın kör saatinde uyanmak ile başladığımız pazar gününde zamanın büyük bir bölümü doğanın içinde geçti. Hemen başlangıç yolunda mola verdiğimiz kayıp göl gönlümüzü şenlendirdi.
 Bu gölün etrafında Karadeniz ve kafkaslarda daha yaygın görünen Sarı Ormangülü bitkisini ya da daha bilindik adıyla Zifin görmek beni çok etkiledi. Fundagiller ailesinde olan bu bitkinin orman içinde ki görselliğine hayran kaldık. Karadeniz bölgesinde üretilen deli balı duyanınız var mıdır bilmiyorum. Ama delibalın deli olmasına sebep işte bu zehirli Zifin bitkisi. Bölgede bu keşfi yapan Mustafa Konakoğluna sonsuz teşekkürler. Mutluluğumuz vadi içinde gizlenmiş adsız şelale ile devam etti. Öğle yemeğini hayvan ve egsoz kokusu eşiliğinde değilde temiz atmosfer  ve kuş cıvıltıları eşliğinde yemek beni uzun süredir arzuladığım huzura kavuşturdu. Yol üzerindeki obruk mağara keyifli anlar yaşattı. Gün sonunda, özel aracınız ile toprak yoldan da ulaşabileceğiniz Alacaoluk Kalesinde yolculuğumuz sona erdi. Alacaoluk kalesi hakkında tutarlı tarihi bilgi yok ama ilk olarak Roma İmparatoru Theodosius tarafından M.S 300 yıllarında yaptırıldığı tahmin ediliyor. Gönen sadece çeltik ekilen şirin bir ilçe değil sevgili dostlar. Hayata birden fazla gözle bakıp, bambaşka güzellikleri görebilirsiniz. 

 Gönende böyle bir şehir. Başka başka yüzleri, başka başka güzellikleri olan...

 Yolculuk sırasında, hiking yaparken, hoş sohbetlerini eksik etmeyen sayısız dostuma ve Değerli Şimale ayrı bir yer ayırmak lazım. Arazinin coğrafi yapısı ile yüzleşen tüm arkadaşlarıma bir defa daha teşekkür ediyorum. Her İyi tecrübe paylaştıkça güzelleşir. Her kötü tecrübenin yükü paylaştıkça hafifler. 

 Ben eve döndüğümde ana haber bültenleri acımasızca birbirine saldıran politikacılar ile dolup taşıyordu. Memleketin her köşesi bir fiil yalan ve hile ile işgal edilmiş. Her kutsalına girilmiş. Tüm kaynakları elit denilen açgözlü kana susamış insanlarca ele gçirilmiş durumda.

 Ama bunlar dert değil. Zaman en büyük düşmanınız olarak istikrarını bozmadan ilerliyor.

 Olabildiğince öğrenmeliyiz. Olabildiğince tecrübe etmeliyiz. Olabilidiğince pozitif motivasyon sahibi olmalıyız.  Önümüzde bir seçim var. Bu memleketin ne ilk ne de son seçimi olacak.

 Dert etmeyin dostlar, buda gelir geçer. Önemli olan sizin iyi, mutlu ve dürüst olmanız. Biz iyi olursak, toplum iyi olur. Toplum iyi olursa, devlet iyi olur. Tüm sistem doğru çalışır. Adalet, huzur ve mutluluk Dünyaya hakim olur. 

 Sağlıcakla kalın...


Etiketler: ALPGÜN GÖRGÜN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.