SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018

ERSOY:SESİMİZİ DUYAN YOK MU?

ERSOY:SESİMİZİ DUYAN YOK MU?
Gazetemizin köşe yazarlarından Esen Ersoy, kadına ve çoçuklara yönelik şiddet, taciz ve tecavüz olaylarını değerlendirdi.12.07.2018 09:29
Toplumun kanayan yarası kadın ve çocuğa şiddet, istismar olayları son zamanlarda daha da artarak yaygınlaşmaya başladı.

   Konunun sosyolojik, psikolojik ve kültüren neden-sonuçları açısından incelenmesi başka bir boyutun parçası. Onu daha sonra kapsamlı olarak yazacağım.

   Ülkemizin her kesiminde infiale yol açan bu konu kentimizde de kadın örgütleri tarafından protesto eylemleri yapılmasına sebep oldu.

   Tüm Türkiye'de eş zamanlı olarak yapılan eylemlerin Bandırma ayağı 6 Temmuz Cuma günü saat 12:30'da Cumhuriyet meydanında ''Kadın Muhtarlar Derneği'' başkanları Nur Demir Hancıoğlu öncülüğünde gerçekleşti.

   32 + 3 (basın mensubu) aktivist -ki büyük çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşuyordu- kaynar sıcağın altında tek renk siyah kıyafetler içinde basın açıklamasını yaptılar ve dağıldılar.

   Eylem saatinin ve gününün yanlış olduğunu düşünmemek elde değil diyerek, aynı günün akşamı saat 18'de yapılan 2. protesto eylemine gözlerimi çevirdim. 

   Bandırma Kent Konseyi ve Bandırma Kadın Danışma Merkezi'nin ortak düzenlediği eylemin adresi yine aynı yerdi. Sunumunu Gültekin Özcan'ın, basın açıklamasını Ömür Yüce'nin yaptığı eyleme katılanlar maalesef 70-80 kişiyi geçmedi...

   Bu kez akşam saatleriydi, çalışanların mesaileri bitmiş üstelik hava serinlemişti ve deniz kenarında hava almaya çıkıp, eylemin önünden hiç başını çevirmeden geçenlerin sayısı oldukça çoktu.

   Herkesi ilgilendiren bu hassas konuyla ilgili yapılan protesto eylemine gelmediler... Gelmediler... Gelmedier...

   Siyasi partiler neredeydi?..

   Onlarca esnaf odası üyelerine ne oldu?..

   Dernekler tatile mi çıktı?..

   Sendikalara sıcak mı çarptı?..

   Nerede?... Nerede?.. Nerede bu insanlar?!

   Klavye başında mangalda kül bırakmayan ''sözde çok duyarlı'' Bandırma'nın gençleri, kadınları, erkekleri neredeydi?

   Konu politik miydi? HAYIR!

   Toplumun sadece belirli bir kesimini mi ilgilendiriyordu? HAYIR!

   Eyleme katılmak için maddiyata mı ihtiyaç vardı? HAYIR!

   O zaman niçin her iki eyleme katılanların sayısı 100'ü zor buldu?..

   Haydi uzak yerleşimleri çıkartırsak kabaca en az 120 bin nüfuslu Bandırma'da kadın ve çocuk istismarlarına tepkili sadece 100 kişi mi var?..

   PES!..

   Oysaki konunun vahameti ve önemi dolayısıyla meydan tıklım tıklım olmalıydı. Sokağa çıkabilen yaşlı, genç, kadın, erkek akın akın gelmeliydi; bangır bangır inlemeliydi meydan.

   Olmadı!.. Olmadı!.. Olmadı!..

   Üzgünüm, kızgınım, öfkeliyim...

   Umarım bir daha böyle eylemlere gerek duyulacak olaylar yaşamayız ve temenni ederim ki tez vakitte daha duyarlı bir toplum haline dönüşebiliriz.

Esen kalın
   

Etiketler: ESEN ERSOY

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.