SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 20.09.2018

ARICAN:AKIN'A BÜYÜKŞEHİR BAŞKANLIĞI YAKIŞIR!

ARICAN:AKIN'A BÜYÜKŞEHİR BAŞKANLIĞI YAKIŞIR!
Gazeteci-Yazar Engin Arıcan, 2019 yerel seçimleri ve Ahmet Akın'ın adaylığı konusunu Balıkesir Politika, İlkHaber ve Son Kurşun gazetelerinde değerlendirdi.18.01.2018 10:44

ENGİN ARICAN / Arka Pencere

AK Parti’nin Balıkesir’de gerçekleştirdiği “vefa” yemeğinde  söz alan  milletvekili Ali Aydınlıoğlu konuşmasında, "Bu kalabalık, bu heyecan gösteriyor ki biz birlikte olduğumuz zaman bizi Allah’ın izniyle hiçbir güç yıkamaz. Şimdi zaman zaman konuşuluyor; Ahmet Akın Büyükşehir’e adaymış, kazanacakmış. Yahu Ak Parti’den başka sokakta bir parti gören var mı? Var mı nasıl kazanacaksın kardeşim? Senin kilon kaç kilon? CHP’yi bu millet tanımıyor mu? Bu memlekete, bu bölgeye hizmetleri yapan biziz. Bunları lütfen herkese anlatın."


Doğaldır, Aydınlıoğlu’nun fiziki olarak kilosu dışında CHP milletvekili Ahmet Akın ile rekabet edebilecek, konu edeceği  fazla bir zenginliği, ne yazık ki, yok!


Akın da yanıtını çok güzel vermiş ve her zaman ki siyasi nezaket ve kibarlığı, mütevaziliği ile,” Boyum 1.86, kilom 84 Ali Abi; gencim, yakışıklıyım, başarılıyım. Ali Abi ile Meclis’te her zaman karşılaşırız, sohbet ederiz. Bana ‘kaç kilosun’ diye hiç sormadı, şimdi parti etkinliğinde arkamdan konuşmuş. Ben hiçbir yerde adayım diye bir şey söylemedim. Ali Abi ile de görüştüğümüz zaman böyle bir soru sormadı. Ama partim beni Büyükşehir’e aday gösterirse o zaman gerçekten korksunlar, çünkü kazanırım.”


Siyasi ve sosyal yaşam da, “nezaket”, “kibarlık” ve “mütevazilik” yani “alçak gönüllülük” önemlidir ve Ahmet  Akın,  aktif olarak siyasal yaşamda yer aldığı, milletvekili adayı olup, seçildiği  günden bugüne bu niteliklerini kaybetmemiş bir insan..!

Bu önemli..


VATANDAŞ AKIN’I KENDİNDEN GÖRÜYOR.!


Bir kişinin yaşamda hangi konumda ve hangi görevde bulunursa bulunsun öncelikle insani kimliğini ve kişiliğini yitirmemiş olması, bu yönünü koruyup, geliştirmesi, güçlendirmesi önemli…Bu siyasi ve sosyal yaşamda vatandaşların  seçilmişler de atanmışlar da aradığı ve gözettiği en önemli  özellik.


Balıkesir’de AK Parti’nin  kuruluşunda yer almış, parti içinde üst düzeyde sorumluluklar almış, milletvekili seçilmiş bir çok isim daha 2015 Haziran genel seçimleri öncesinde sergilediği siyasi ve sosyal eforu izleyerek, CHP içerisinde Ahmet Akın’a dikkat çekmiş ve örümüzdeki yıllarda Balıkesir nezdinde kendilerini en fazla yoracak ve zorlayacak kişinin CHP içerisinde Akın olduğuna dikkat çekmişlerdi.


Büyükşehir merkez ve ilçelerinde gazeteci meslektaşlarımın da çok iyi bildikleri, kişiliği ve çalışmalarıyla  takdir ettikleri Akın’ın, biz gazeteciler için en önemli yanlarından biri insanlarla  kurduğu sıcak ilişkiler ve hangi ortamda olursa olsun çevresini  pozitif olarak etkilemesidir. Anımsarım. Vekil adayı olduğu zaman  Balıkesir’de dağ tepe gezmediği  ve gittiği yerlerde çalmadığı kapı, sıkmadığı el, hatırını sormadığı küçük büyük, kadın erkek insan kalmaz ve karşılaştığımızda, bitmeyen enerjisi ve heyecanı, sonsuz coşkusuyla   “Bugün şu kadar insanın elini sıktım. Biz kazanacağız Engin abi” derdi…


Evet, önümüzde 2019 yılı Mart ayında gerçekleşecek yerel seçimler var ve büyükşehir için Ahmet Akın’ın adaylığı sadece CHP içinde değil, siyasi çevrelerde, basın dünyasında ve kamuoyunda en çok konuşulan ve  bu  göreve yakıştırılan isimlerin başında geliyor. Akın, bugüne kadar büyükşehir belediye başkanlığına adaylığı konusunda  ağzından tek sözcük çıkmasa da seçim günü yaklaştıkça adaylığı en çok konuşulan isimlerin başında geliyor.


Peki, yakışır mı?

Evet, yakışır..!


BÜYÜKŞEHRİN EN GÜÇLÜ ADAYI AKIN..!


Bu konuyu aylar günler önce Akın ile konuştuğumuzu da belirtmeliyim. Yaşananların farkında olduğunu ama kendisinin bu konuda hiçbir çalışmasının olmadığını, hazırlıksız olduğunu ve son sözü partinin genel başkanı ile üst yönetimin söyleyeceğini belirterek, böylesi bir görevin verilmesi durumunda, sorumluluk almaktan ve başarılı olmak için çalışmaktan öte yapacağı hiçbir şey olmadığını söylemişti. Aydınlıoğlu’nu verdiği yanıtta söylediği “…partim beni Büyükşehir’e aday gösterirse o zaman gerçekten korksunlar, çünkü kazanırım.” demesi ise şahsının da artık yavaş yavaş bu konuya ısındığını gösteriyor.


Peki, CHP ve  Akın için büyükşehir seçimlerini kazanması  imkansız ve hayal mi..?


Büyükşehir merkez ve ilçelerinde tüm basın camiası görüyor, izliyor ve biliyor ki, özellikle A.Edip Uğur’un belediye başkanlığı görevinden istifa ettiriliş biçimi ve yaşananlar, parti içi demokrasinin kabaca çiğnenmiş olması, kurulmuş parti içi kumpaslar ve Uğur’un yerine Zekai Kafaoğlu’nun taşınış biçimi, yaşanan olayların perde arkası ve Kafaoğlu’nun başkanlık makamına oturduğu günden bugüne izlediği  politikalar, reddi miras anlayışı AK Parti’yi  yerel seçimler sürecinde sert bir dönüm noktasına sokmuş durumda…Tüm bu yaşananların, oldu-bittilerin seçimlerde bir siyasi faturasının olması kaçınılmaz gözüküyor.


Bu olayın bir yönü…


AK PARTİ,BALIKESİR’DE  EKTİĞİNİ BİÇİYOR..!


Diğer önemli yönü ise, büyükşehir coğrafyasının genişliği ve AK Parti’nin Körfez ile Güney Marmara’da ilçelerdeki  oy yüzdesi, durumu ve CHP’nin sahil şeridindeki güçlü konumu..


Siyasi açıdan ne ekerseniz seçimlerde onu biçersiniz..!


Diğer bir ifadeyle, tarlada iziniz yoksa harmanda da söylenecek sözünüz de olamaz…Ben, Kafaoğlu’nun Uğur’un makamına oturduğu günden bugüne “şirinler” i oynayarak, kıyı yerleşkelerinde partisi aleyhine yaşanan dengesizliği(uçurumu) en azından dengeye getirebilmesinin bile zor olduğunu görüyorum. Bunun da başta teşkilatlar olmak üzere onlarca nedeni var.


AK Parti, büyükşehir de kolay olan başarısını kendi elleriyle bir anlamda zora soktu. Bu nedenle 2019 Mart’ında büyükşehir belediye seçimlerini CHP ve olası en güçlü aday olarak öne çıkan Akın’a karşı kaybederse, bu CHP ve Akın’ın siyasi başarısından çok, AK Parti’nin beceriksizliği ve yanlış politikalarının ve icraatlarının sonucu yaşanmış olacak gibi görünüyor.


Biliyorum ki, okurlarımız ısrarla bunun neden ve niçinlerini merak ediyorlar.Ben de midesinden konuşan, ağzında lafı eveleyip gevelelemeyi sevmiyorum. Milletvekilleri Mahmut Poyraz ve Kasım Bostan’ın bu neden ve niçinleri iyi bildiğine ama  Uğur ile aynı makus kaderi yaşamak zorunda kalmamak için  “şimdilik” sustuklarına inanıyorum. Parti içerisinde böyle çok insan var. Bugün bir çok belediye başkanı adeta makamlarında gün sayıyor…Bir çok partili ise hala yaşananları sindirememiş olmanın şaşkınlığı içinde “bize ne oldu” sorusuna yanıt arıyor.


BÜYÜKŞEHİRDE “GÖZ” KAZANIYOR..!


Şu denebilir: AK Parti, Balıkesir’de 2014 yerel seçimlerinde kazanılmış başarıyı ve yerel iktidar gücünü kaldıramadı ve taşıyamadı. Parti içerisinde “birileri”ne  yerel seçimlerde kazanılmış başarılar ve sonuçları  “ağır” geldi. Ölçüsüzce  ve şuursuzca kendi insanlarını hırpalamanın, örselemenin ve yiyip, tüketmenin derdine düştü.


Sonuç ortada…Beceriksizlik ürünü kıyımlar başta CHP olmak üzere muhalefetin yerel iktidar iştahını kabarttı ve AK Parti, kendi elleriyle muhalefeti besleyip, büyüttü, güçlendirdi.


Anımsıyor musunuz, büyükşehir belediye başkanı Uğur’a yönelik parti içi yaşanan kumpaslar döneminde “göz”den söz etmiş ve “göz”e dikkat edilmesi gerektiğini vurgulamıştım. “Göz” kazandı ve zaferini ilan etmek için 2019 seçimlerini ellerini ovuşturarak beklemeye başladı. Büyük bir olasılıkla 2019’da da Balıkesir nezdinde kazanan ne yazık ki yine  “göz” olacak..!


Sözünü ettiğim “göz”ün ne olduğunu merak edenler, etrafına sorsun soruştursun,kitapları biraz karıştırsın bakalım. O her şeyi bildiğini sanan “kibir” abideleri  o “göz”ün nasıl esiri ve askeri olduklarını daha iyi anlayacaklardır.

Esen kalın..


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.