SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 26.09.2018

ARICAN:24 HAZİRAN'IN ÖĞRETTİKLERİ

ARICAN:24 HAZİRAN'IN ÖĞRETTİKLERİ
CHP; tarihine ve Mustafa Kemal Atatürk’ün CHP’yi kurarken, kuşandığı ve gözettiği ideolojik ve siyasi hedeflere yeniden geri dönmeli; ideolojik ve siyasi kimliksizlikten bir an önce kurtulmalı, kurtarılmalıdır. Kemalistler, günümüz CHP ’sinde bugün “kiracı” konumundadır. CHP, işgal altındadır ve bu işgali en kısa zamanda sonlandırıp,partilerini işgalden kurtarmalıdırlar.27.06.2018 13:18
24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği erken genel seçimleri gerçekleşti...

Oyumuzu kullanmak için evden çıkıp da oyumuzu kullanacağımız okula yöneldiğimiz de kadın erkek, genç yaşlı herkesin gayet sakin ve vakur bir şekilde oy kullanacakları okullara giderken kendi kendime düşünmeden ve söylenmeden edemedim.

İşte seçim günü gelmiş çatmış ve cumhurbaşkanı adoayları ile seçime katılan siyasi partilerin, milletvekili adaylarının birbirlerine yönelik incitici zaman zaman belden aşağıya varan söylem ve hakaretlerine, itiş kakışlarına karşın seçmen ne yapacağından emin bir şekil de oy kullanacağı sandığın yolunu tutuyordu..

Siyaseten yaşanmış ve yaşanmakta olan hiç bir şey umurunda bile değildi..!

Oy kullanacağımız okula vardığımız da seçmen ağıtlarında ismini arayan, merdivenler de oy kullanacağı sandığı arayan seçmenlerle karşılaşıyoruz. Ortam sakin ve herkez işini yapıyor.Oy kullanacağımız sandığı buluyor ve eşim, küçük oğlum ile hep birlikte sırayla oy pusulalarımızı alıp, oyumuzu kullanıp, denize gidiyoruz...

Bizler gibi fırsat bu fırsat kendilerini deniz kıyısına atmış aileler de güzel havanın ve dinizin keyfini çıkartmakla meşgul..Akşamında YSK’nın seçimlerle ilgili yayın yasağının kalkmasıyla birlikte insanların verdiği ilk tepkileri ilgiyle izliyorum. Tepkilerden, mırıldanmalardan, fkelenmelerden üç aşağı beş yukarı kimin cumhurbaşkanlığında hangi adayı ve milletvekilliğinde hangi siyasi partiye  destek verdiğini anlıyor, zaman zaman tepkilere gülüyorum...

24 Haziran seçimlerinde yurt içinde ve yurt dışında toplam 59 milyon 391 bin 328 seçmen oy kullandı ve seçime katılım oranının hem yurt dışında hem de ülke de tavan yaptığı, seçime katılım orahıhıh yaklaşık % 90’lara yaklaştığı dile getiriliyor.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genrel seçimleriyle ilgili son dönem de şahsıma yönelik en temel soru, seçimlerin kaderi ve kimin, hangi partinin kazanacağı yönünde idi...

Bir gazeteci-yazar için zor ve aslında mesleki açıdan tuzak bir soru kabul edilebilir.

Gördüğüm şu idi ve hep bunu söyledim:  Bu zor bir seçim olacak ve seçimin sonucunu toplumdaki suskun, konuşmayan, konuşmaktan imtina eden sessiz  çoğunluk ve milyonların tercihi ve kararı belirleyecek..!

Bu milyonların kararsız olduğu anlamına gelmiyor. Tam tersi,ben 24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimlerine üç-dört phafta kala seçmenin kimi destekleyeceği ve hangi partiye oy atacağı konusunda karara büyük ölçüde vardığına inanıyor ve düşünüyor, öngörüyordum.

Bunu değişik bir çok ortamda da açıkça dile getirdim.

Seçmenin 24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerde tercihini ne belirledi ve neye göre oy attı?

1.si,AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu “Cumhur İttifakı”nın başkan adayı Erdoğan, oyların %52,37’sini alarak, sandıkta büyük bir başarı da göstermiş olsa, bu başarının ve sonucun en büyük pay sahibi,başını CHP’nin çektiği  “Millet İttifakı” içinde yer almış İP,SP,DP yanı sıra dolaylı destekçileri HDP’nin izlediği seçim politikası ve vaatleridir.

“Yıkmak”,”yakmak”, “durdurmak” ekseninde siyaset yapanların bu milletle ve seçmenle  işi olmaz..!

Milyonlar ve seçmen taşın üzerine taş koyacak,ülkesini güçlü kılarken, yaşamını geliştirip,iyileştirecek aday ve parti arıyor!

2.si,toplum ve seçmen,birbirleriyle benzeşik  hiç bir ideolojik ve politik yanı ve yönü bulunmayan  siyasal partilerin ve adayların sadece Erdoğan ve AK Parti düşmanlığı ekseninde biraraya gelerek, her ne şekilde ve nasıl olursa olsun Erdoğan’ı alaşağı etme,devirme, hesap sorma politikalarını ve taleplerini red etti. Bu politikanın ve taleplerin iktidara gelmeleri durumunda ülke ve toplum için yeni kaotik ortamlara zemin hazırlayacağı, gerilim ve çatışma ortamını besleyeceğini gördüve bu riski kabul etmedi...!

3.sü, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinin erkene alınması ile birlikte toplum ve seçmen, başta CHP olmak üzere “İttifakın” bileşkenlerinin,paydaşlarının nasıl kendi içlerinde  ortak bir cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi konusunda birbirlerine düştüklerini, Abdullah Gül seçeneğinden sonra hepsinin  kendi başlarına adaylık yarışına girerek,, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda 2.tur hesapları ile  bir siyasi bilinmezliğe yatırım yapmaya çalıştıklarını gördü ve ‘hayır’ dedi..!

4.sü, FETÖ’cü terör ve bölücü PKK terörü ülkenin ve toplumun öncelikli güvenlik ve huzur sorunudur.Seçim sürecinin ilk gününden itibaren başta CHP olmak üzere İP,SP,DP’nin cumhurbaşkanı adaylarının ve milletvekilliği genel seçimlerine yönelik seçim programlarında, vaatlerinde terör konusunda sarih davranmamaları, sorulara kaçamak yanıtlar vermeleri, “Millet İttifakı”nın paydaşlarının FETÖ’cülerle ve PKK’nin legal siyasi kanadı HDP ile  oynaşmaları toplumu ve seçmeni hızla bu partilerin başkan adaylarından ve partilerinden uzaklaştırdı.

5.si,başta CHP olmak üzere “Millet İttifakı” içinde yer almış siyasi partiler,ülkenin ve toplumun ulusal bağımsızlık ve egemenliği noktasında “yerli” ve “milli” olanın gözetilmesi noktasında  ABD ve NATO’nun,AB’nin, siyonistlerin dolaylı ya da dolaysız sözcülüğünü üstlenirken, ABD ve Batı’da gelişen Erdoğan düşmanlığı ekseninde bu uluslararası emperyal güç ve çıkar odaklarıyla aralırana set çekemedi.Toplum ve seçmen, önceki yerel ve genel seçimlerde, referandumlyarda yaşandığı gibi 24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve milletvekiliği genel seçimlerinde de “dış” kaynaklı bu çaba ve düşmanca eğilimlere karşı “millilik” temelinde Erdoğan ve “Cumhur İttifakı”na ,paydaşlarına sahip çıktı.

6.sı, başta CHP olmak üzere “Millet İttifakı”nın bileşkesini oluşturan siyasi partilerin teme, Erdoğan ve AK Parti iktidarının ekonomik-politikalarına karşı izledikleri “ülke ve toplum çöktü”, “yıkıldık yıkılacağız”, ”üretim durdu”,”yoksulluk diz boyu” türünden toplumsal karşılığı olmayan tarz da  realist olmayan  ve popülist politikalarla  geniş halk yığınları nezdinde inandırıcılığını ve güvenirliğini yitirdi.Laiklik, Alevilik gibi mezhepsel politikalar yanı sıra Kürtçülük,Suriyeliler  gibi etnik ayrımcı politikalar toplumda karşılık bulmadı, itibar görmedi.

Bu ve benzeri daha bir çok neden üzerinde konuşulabilir...

Bu nokta da, Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetten sonra en büyük eserim diye övünç duyduğu CHP’nin ve CHP’lilerin 24 Haziraen cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçim sürecinde yaşadıkları,başlarına gelen halk tabiriyle pişmiş tavuğun başına bile gelmemiştir.

CHP; tarihine ve Mustafa Kemal Atatürk’ün CHP’yi  kurarken, kuşandığı ve gözettiği  ideolojik ve siyasi hedeflere yeniden geri dönmeli; ideolojik ve siyasi kimliksizlikten bir an önce kurtulmalı, kurtarılmalıdır.

Kemalistler, günümüz CHP ’sinde bugün “kiracı” konumundadır. CHP, işgal altındadır ve bu işgali en kısa zamanda sonlandırıp,partilerini işgalden kurtarmalıdırlar.

24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçim sonuçları iktidarı ve muhalefetiyle ülkemize ve halkımıza hayırlı olsun...

Esen kalın...

Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.