SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 16.08.2018

ARICAN: SONKURŞUN VE YEREL GÜNDEM

ARICAN: SONKURŞUN VE YEREL GÜNDEM
Gazeteci-Yazar Engin Arıcan, gazetemizin yerel yönetimle ilişkileri ve genel yayın politikası yanı sıra yerel gündemi Sonkurşun'da değerlendirdi.08.08.2018 14:16

Bandırma Belediye Başkanı Mirza’nın geçtiğimiz günlerde şahsıma,Süleyman Takunyacıoğlu ve SonKurşun’a dönük dile getirdiği bir dizi itham ve iddiaya SonKurşun’un geçen sayısında istemeye istemeye yanıt verdi.

Çünkü, ne ben ne Takunyacıoğlu de de gazetemiz Başkan Mirza ve yönetimiyle bugünden bu tür bir polemiğe girmek istemiyor ve bundan da şiddetle kaçınıyor.

Ayrıca, anlamsız, kör döğüşlerine de kimsenin ihtiyacı yok..!OT İLE SAMANI BİRBİRİNE  KARIŞTIRMAMAK GEREK..!


 Bu ne benim, ne Takunyacoğlu’nun ne de SonKurşun’un Başkan Mirza ve yönetiminin karar ve icraatlarıyla ilgili söylenecek bir şeyi olmamasından da kaynaklanmıyor. Ancak, yazmak ve konuşmanın anlamını “piç” etmemek, olayır ciddiyetini sulandırmamak gerekiyor. Yeri geldiğinde yazmamanın ve susmanın da bir anlamı  ve ciddiyeti olduğuna inananlardanız.

Bu sürecin bize öğrettiği bir şey var: CHP,Başkan Mirza ve yönetimi ile ilgili  yekten yazmak ve konuşmaktan imtina edenler, farklı kaygılarla karşı karşıya gelmekten çekinenler bir başkasının ya da başkalarının üzerinden film çevirmenin ve gerginlik yaratmanın arayış ve çabası içersine düşüyorlar...YEREL SEÇİM SÜRECİNDE  AMAN DİKKAT..!


Tabiri caiz ise, ortalığı “yemliyorlar”..! Oltaya kim takılırsa....Ki mutlaka takılan biri leri zaten oluyor..

Açık ve net söyleyelim: Bizim ya da gazetemizin Başkan Mirza ve ekibiyle, aldıkları karar ve icraatlarıyla ilgili bir derdimiz ya da eleştirilerimiz var ise, muhataplarımız bellidir ve bizzat kendilerine söyler ve sorarız. 

O nedenle, Başkan Mirza’nın da değil, bizzat Dursun Mirza’nın  bizler ya da gazetemizle ilgili bir derdi ya da eleştirisi var ise, ya telefonu açar,söyler,sorar ya da uygun bir ortam da fırsatını bulduğunda bizzat bizimle ilgili sorun ve sıkıntısını söyler...

Konu,bu kadar basit ve anlaşılır...HERKES LAYIKIYLA İŞİNE BAKMALI..!


Başkan Mirza ile ya da Dursun Mirza ile benim ya da  gazetemizin kişisel ya da kurumsal açıdan bugüne kadar alacak verecek türden ticari bir ilişkimiz olmadı. Mirza’nın da böylesi bir yönelimi bugüne kadar vaki değil..Yani sonuç olarak kimse babasının malını paylaşma davası gütmüyor ve herkes  eksiği fazlazıyla, yanlışı doğrusu ile işine bakıyor.

Örneğin; Başkan Mirza’nın Özel Kalem Müdürü hakkı Çaha’nın belediye bünyesinde bu görevinden alınıp belediye Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne atanması kararını kamuoyuna duyurmanın ötesinde eleştirebilir,yanlış ya da doğru da görebiliriz. Bu durumun Mirza veya Çaha’nınkişiliği ile bir ilgisi olmadığı gibi, her ikisiyle de kişisel bir derdimiz ve davamız bulunmuyor.

Sonra ne oldu!?SONKURŞUN,YAŞANAN SÜRECİN  FİGÜRANI DEĞİLDİR..!


Başkan Mirza, Çaha’yı yine Özel Kalem Müdürlüğü’ne atadı. Gazete veya kişisel olarak diyeceğimiz tek şey, “hayırlı olsun”dur...  Belediye KİT’lerinin başından aldığı Vahit Ak’ı da belediye başkan yardımcılığına da atayabilir. Diyeceğimiz yine “hayırlı olsun”dur...

Bu atamaları ya da görevden almaları, öncelikle belediye meclis üyeleri, belediye personeli, partisi, partilileri ve kamuoyu takdir edecektir. 

Gazeteci ve yazar olarak bizler de tüm bu yaşananları öküzün trene baktığı gibi kuşkusuz izlemeyecek değiliz ve  mesleki açıdan eğrisi ve doğrusu ile olayı değerlendirip, çalıştığımız basın uruluşlarında yorumlayacağız...Bu konuda tüm meslektaşlarımızın çabalarına öncelikle saygı duyduğumuzu vurgulayalım.

Bundan daha doğal ne olabilir ki..!SONKURŞUN VE  YEREL BASIN..!


Sözlerimiz meclisten dışarı,kuşkusuz, aramızda öküzün trene baktığı gibi dünya, bölge, ülke ve kent gündemini takip edip, izleyenler de var ve ne yazık ki, hep olacaktır. Bunu da doğal yaşamın sonucu olarak karşılamak gerekiyor. Çünkü, doğal yaşamda öküzün de bir önemi ve değeri, yeri vardır.. “Öküzler” olacak ki öküz olmamaya uğraşanların farkı ve mücadelesi,değerleri  anlaşılsın.

Ne ben ve arkadaşlarım “öküz” olmadığımız gibi, ne de SonKurşun gazetesi “öküzlerin gazetesi”dir..!


Öküzlerin yazması ya da yazmaması ile konuşması ya da konuşmamasının şartları bellidir..Öküz öküzlüğünü yapacak bizlerde kendi kulvarımızda kendi işimizi yapmaya çalışacağız..

Bu nitelikler ve ayrımlar önemli..!


KENTİN VE TOPLUMUN DİLİNİ İYİ  ANLAMAK GEREK..!Şu görünen ve yaşanan gerçek, sır değil..Başkan Mirza’nın siyaseten ve idareci olarak işi zor.Bunu bulabildiğim her fırsatta bizzat Başkan Mirza’nın da yüzüne karşı söylemiş ya da bir çok yazımda yazarak vurgulamışımdır.

Neden ve niçin..!?

AK Parti; belediye meclisi üyeleri ve kamuoyunda çok ciddi muhalefet yapabildiği için mi.!?

Hayır..!

MHP; belediye meclis üyeleri ve ilçe yöneticileri CHP ve Başkan Mirza’ya  karşı kamuoyuna yönelik çok ciddi  muhalefet yaptıkları için mi?

Yine hayır..!


BAŞKAN MİRZA’NIN İŞİ GERÇEKTEN ZOR..!
24 Haziran genel seçimlerinde Bandırma’da şaşırtıcı biçimde yüksek oy alan İyi Parti’nin ilçe yöneticileri kamuoyuna yönelik ciddi yerel siyaset ve muhalefet yaptıkları için mi?

Elbette ki, hayır..!

Peki, o zaman neden ve niçin..?

Başkan Mirza ve yönetimi aleyhine asıl muhalefetin odağı ve merkezi bizzat CHP ve partililer, partili belediye meclis üyeleri ,belediye personeli olduğu için..!(Bunu belirtirken tüm CHP’li meclis üyelerini, partiyi ve partilileri asta kast etmiyorum)İşçi ve memur sendikalarını da yadsımamak gerekiyor..

Başkan Mirza ve yönetimiyle ilgili kamuoyunun gündemine getirilen yolsuzluk ve sustimal itham ve iddialarının ANA kaynağı bizzat başta belediye içinde, CHP’de, ve kimi partililerde aranmalıdır..MİRZA’NIN ANA SORUNU KİMİ CHP’LİLER..!Sorunun bu yönünü ve niteliğini en iyi idrak edenlerin  ve görenlerin başında CHP İlçe Başkanı Atilla Atakay  gelmekte ve bir çok parti yönetim kurulu üyesinin, belediye meclis üyesinin  yaşananların farkında olduğu  da bir gerçekliktir.

Peki, bu durum CHP yada Başkan Mirza lehine engellenemez veya  toparlanamaz mı!?

Bu,benim ya da bizim sorunumuz değildir.Bir partinin iç işlerine şu veya bu şekilde müdahil olmak ayrıca bizlere yakışmaz. İzlemek, haber yapmak ve değerlendirmek,yorumlamak  başka bir şeydir bir partili gibi olayların asli veya dolaylı tarafı olmak başka bir şeydir...AŞIRI ÖZ GÜVEN, KİBİR VE ŞIMARIKLIK..!


Geçtiğimiz günlerde AK Parti’nin ilçe örgütünde yıllarca yöneticilik yapmış isimlerden biri  CHP ve yerel yönetimde yaşananlarla ilgili şu  çarpıcı  yorumda bulunmuştu:

“Biz, 2009 yerel seçimlerini yerel yönetim olarak aşırı öz güvene, kibir ve şımarıklığa yenildiğimiz için kaybettik. Göz göre göre yaptığımız onca hizmet ve yatırıma karşın seçimi kaybettik.Bugün baktığım da aynı hata çukuruna CHP  ve Mirza düşmüş durumda. İçine sürüklendiği kibir dünyası ve  şımarıklık hem CHP’yi hem de Mirza’yı yerel iktidardan edecek ve aynı biz de olduğu gibi CHP’de kendi içersinden doğan muhalif lere yenilecek.”

Esen kalın..Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.