Bugün: 17.01.2018

ARICAN: SEÇİMLERE HAZIRLANIN.!

ARICAN: SEÇİMLERE HAZIRLANIN.!
Gazeteci-Yazar Engin Arıcan, büyükşehir başkanı Kafaoğlu ve AK Parti il başkanı demiraslan'ın Bandırma'daki konuşmalarını İLKHaber ve SonKurşun gazetelerinde değerlendirdi.22.11.2017 14:09

Balıkesir AK Parti’de Eylül ayının son günlerinde başlayan Ekim ayını içene alan partinin kurucu lideri ve genel başkanı Erdoğan’ın ateşlediği kimi büyükşehir belediye başkanlarının  görevden istifa etmelerine yönelik  daveti sonrası söz konusu büyükşehirlerde  yaşanan  sancılı  siyasal  süreç başkanların birbiri peşi sıra görevlerinden istifa etmeleriyle  bir nebze yatıştı.


“Bir nebze” sözcüğünü bilinçli olarak kullanıyorum.


Çünkü, daha önce de bir çok kez yazdığım ve vurguladığım gibi ülkemiz çok partili siyasal yaşamında ilk kez tanık olduğumuz bir olaya tanık olduk. Seçimle iş başına gelmiş büyükşehir belediye başkanlarının parti lideri tarafından görevlerinin yasal olarak bitirilişine 1,5 yıl gibi kısa bir zaman kala istifaya davet edilmelerini yaşadık.

Bu daveti zamana yayan ve duymazdan gelen büyükşehir başkanları yine siyasal tarihimizde ilk kez olarak partilerinin genel başkanı tarafından “ istifa etmezseniz gereğini yaparız” türünden demokratik teamüllere aykırı bir söyleme ve dayatmaya  tanık oldular.

Ne mi oldu?


BÜYÜKŞEHİRDE NE EMİR NE DE DEMİR KALDI.!


İstanbul büyükşehir belediye başkanı Kadir Topbaş başta gelmek üzere Bursa büyükşehir belediye başkanı Recep Altepe, Ankara büyükşehir belediye başkanı Melih Gökçek itirazsız “emir demiri keser” düşüncesiyle “tıpış tıpış” bulundukları başkanlık görevlerinden istifa edip, koltuklarını terk ederken sadece bir kişi düzeni bozdu..! .


Balıkesir büyükşehir belediye başkanı Ahmet Edip Uğur…


Uğur’un büyükşehir belediye başkanlığı yanı sıra diğerlerinden farklı olarak partisinden de istifa etmiş olması, gerçekleştirdiği basın toplantısında yaptığı konuşmanın içeriği konusunda bugüne kadar Balıkesir basını dahil hemen hiç bir basın organında bir satır yorum yazısı yayınlanmadı.


Ülkemizde uzun bir süredir ağızlar ve kalemler mühürlü. Bunun nedenselliği ayrı bir yazı konusu .Ancak, Uğur’un başkanlık görevinden istifası sonrası parti içinde gerçekleştirilen  “teamül yoklaması” ve  büyükşehir başkanlığına getirilen ismin Erdoğan ve parti üst yönetimi tarafından belirlenmesi  ve  Altı Eylül ilçe belediye başkanı Zekai Kafaoğlu’nun isminin kamuoyuna deklare edilmesi sonrası büyükşehir meclisinde yapılan oylama öncesi CHP meclis grubu adına Bandırma belediye başkanı Dursun Mirza’nın yaptığı konuşma tarihsel ve siyasal önemdeydi.


Ben, büyükşehir ve ilçelerinde bu idari ve siyasal, sosyal sürecin bugüne kadar basın dahil layıkıyla değerlendirilemediği, sorgulanamadığı, tartışılamadığı düşüncesindeyim.


Bu idari ve siyasal süreç bitmiş ve tamamlanmış, son noktası konmuş bir süreç değildir. Büyükşehir belediye başkanı Uğur’un görevinden ve partisinden istifa ediş gerekçelerinin önümüzdeki süreçte de sürekli gündeme geleceğine, özellikle AK Parti ve partililer nezdinde farklı sorgulamalara, tartışmalara ve yorumlara neden olacağını düşünüyorum.


YAŞADIĞIMIZ GERÇEKTEN “YENİ BİR DÖNEM “Mİ.?


Sonuç olarak, Uğur gitti ve Kafaoğlu, büyükşehir belediye başkanlığı görevine seçilerek, büyükşehir belediyesinde “yeni bir dönem”in  kapısını açtı. Evet, bu noktada da “yeni bir dönem” ifadesini tırnak içine alıyorum. Çünkü, Uğur’un başkanlık görevinden ayrılmasından bugüne Kafaoğlu, il başkanı Demiraslan dahil parti adına yapılan tüm açıklamalara bakıldığında hemen hepsinin ortak bir söylem içerisinde  bulunarak, “yeni dönemden” söz ettiğine tanık oluyoruz.


Öyle ki, sanki “A” partisinden  büyükşehir belediye başkanlığına seçilmiş ve  3,5 yıldır iş başında olan Uğur başkanlık görevinden devrilmiş ve yerine “B” partisinden bir belediye başkanı göreve getirilerek, iş başı yapmışçasına  ortada bir hava oluşturulmaya çalışılıyor. Oysa ki giden de gelen de aynı partinin insanlarıydı..!


Başkan Kafaoğlu, makamına oturduktan sonra ilk ziyaretini il başkanı Hasan Demiraslan ile birlikte  Bandırma, Erdek ve Gönen’e gerçekleştirdi. Önce ilçe parti teşkilatları tarafından karşılandı, sonrasında   tanıtım ve iştişare amaçlı genişletilmiş salon toplantıları yapıldı. Ziyaret edilen ilçelerde ilçe başkanları, il başkanı ve Kafaoğlu konuşmalar yaptı, şikayetleri  ve talepleri dinledi.


SORUNLARIN GERÇEK NEDENLERİ PAS MI GEÇİLİYOR.?


Tam bu noktada gözlemlediklerimizden hareketle bir saptama yapmakta yarar var. 2014  yılı Mart yerel seçimlerinden bugüne uzun bir süredir eski başkan Uğur, ziyaret ettiği ilçelerde il başkanı ve yönetimi, ilçe başkanları ve yönetimleri, gençlik ve kadın kolu temsilcileri ile geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştiremiyordu. 


Evet, “uzun bir süredir” ilk kez büyükşehir belediye başkanı, il başkanı ve yönetimiyle, ilçe başkanı ve yönetimleriyle, gençlik ve kadın kolları temsilcilerinin de katılımıyla  böylesine geniş katılımlı toplantılar gerçekleştirdi. Kuşkusuz, bir siyasal partinin kendi içinde birlik ve beraberliğini koruması ve geliştirip, güçlendirmesi açısından atılmış adımın önemi yadsınamaz.


Ancak, şu soruyu da sormak gerekmiyor mu?

Özellikle, 2015  yılı Haziran ve Kasım genel seçimlerine ve sonrası aylara kadar büyükşehir belediye başkanı  Uğur, eski il başkanı Dinçer Okan ve yönetimi ile  tüm ilçe teşkilatlarıyla iç içe  benzer ziyaretleri ve toplantıları  gerçekleştirirken, Aralık 2016’da “bir anda” Okan’ın il başkanlığından alınarak yerine Hasan Demiraslan’ın il başkanlığına atanması ile  Uğur ve parti teşkilatları arasında acaba neden ve niçin sorun yaşanır hale geldi?


AK PARTİ DE BU OPERASYON KAÇINILMAZDI AMA..?


Partide kurucu il başkanlığı, üç dönem milletvekilliği, genel başkan yardımcılığı, idari ve mali işlerden sorumluluk gibi  üst düzey sorumluluklar almış Uğur’un büyükşehir  belediye başkanı seçilmesi sonrası teşkilatların önemini unutmuş olması  mümkün mü?


 Mümkün değil ise Kafaoğlu ve Demiraslan’ın ısrarla konuşmalarında “ Teşkilatlar olmadan bir şey olmaz. Bizler olmayız. Maalesef seçilenler seçildikten sonra teşkilatları unutuyorlar. Bizler teşkilatlara önem vereceğiz. Teşkilatlara önem vermeyenlerin geleceği olmaz.” demelerinin  acaba gerçeklikle ne kadar ilgisi var ve siyasi mantığı ne?


Kafaoğlu ve Demiraslan, buna da konuşmalarında aslında yanıt veriyorlar ve şöyle diyorlar: “Makamlar kibirlenecek, insanları küçük görecek makamlar değildir. 3,5 yıldır makama çıkamayanlar şimdi oluk oluk ziyaretimize geliyorlar.  Siyaset de herkesi kucaklayacağız.”


Evet, Kafaoğlu ve Demiraslan’ın Uğur ve büyükşehir nezdinde dillendirilen  ve parti yaşamına yönelik bu itham ve iddiaları ne kadar gerçekçi ve karşılığı olan şeyler hep birlikte yaşayarak, gözlemleyeceğiz. Bu bizim mesleki açıdan görevimiz…


HER ŞEY %50+1 İÇİN..!


Bir değer konu ise  Kafaoğlu’nun Bandırma’ya yönelik söylemi.. Tüm Bandırma ve partililer, muhtarlar Kafaoğlu ve Demiraslan’ın konuşmalarını dinlediler. Konuşmalar ayrıca basın-yayın organlarında  haber olarak yayınlandı.


Bizim işimiz soru sormak..!

Bu konuşmalarda Bandırma adına dişe dokunur, müjde anlamında ne vardı?


Şimdilik, HİÇ BİR ŞEY..!


Kafaoğlu da olayın farkında ve Uğur’un başkanlığı döneminde yapılmış işler, gündeme taşınmış hizmetler ve yatırımlara yabancı olmadığını ama tüm bunların yeniden ele alınıp incelenerek, doğrudan halka dokunmayan, halkın yaşamını kolaylaştırmayan projelerin ve yatırımların  “lüzumunun” sorgulanacağını ve “lüzumsuz yatırımlar rafa kaldırılacak” sözleriyle son noktayı koyuyor.


Öncelikle bu söylemin Bandırma ya da Erdek, Manyas  için, yerel seçimlere 1,5 yıl kala, anlam ifade etmediğini vurgulayalım. Büyükşehir merkez ve diğer ilçelerin durumlarının da iyi sorgulanması gerekiyor.


Ötesi başkan Kafaoğlu ve Demiraslan’ın “yeni dönem” ile ilgili söylemleri ya olası bir erken yerel ya da erken milletvekilliği ile Cumhurbaşkanlığı  seçimlerine yönelik siyasal açıdan “imaj” tazelemeye, güçlendirmeye ve oy oranını arttırmaya dönük çabalar olarak değerlendirilebilir.


Esen kalın…


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.