SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.09.2018

ARICAN: NE YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ.?

ARICAN: NE YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ.?
Gazeteci-Yazar Engin Arıcan, Bandırma'da insan ve çevre sorunlarını Sonkurşun ve İlkHaber gazetelerinde yorumladı.13.11.2017 09:42

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, yaptığı açıklamada daha yeşil ve daha güzel  bir kent yaratabilmek için çalışmalara ve yatırımlara devam edildiğini belirterek, şöyle diyor:


“Bandırma'nın önemli ihtiyaçlarından biri de yeşil alandır. Geçmişten günümüze gelene kadar yerleşim planının içine yeşil alanlar yeteri kadar korunmadığından bugün kent içine yeşillendirmede zorluklar yaşıyoruz. Biz de bu zorluğu var olan mevcut alanları en iyi ve en verimli şekilde kullanmak için projeler geliştiriyoruz.”


Başkan Mirza’nın beyanında iki önemli dikkat çeken konu var.

Birincisi, kentin öncelikli sorununun tespitini içeriyor ve  bu sorun “yeşil alan”dır diyor.


Bu önemli mi?

Evet, önemlidir..!


BAŞKAN MİRZA, İKRAR VE İFŞA ETTİ


Başkan Mirza’nın bugün dikkat çektiği bu sorunu yıllardır gündeme taşıyor ve yerel yönetimin, yöneticilerin dikkatini çekiyoruz. Bandırma’da yerel yönetim bir hizmet ve yatırım yapacak ise, maliyeti en düşük ama siyasal ve sosyal getirisi en yüksek hizmet ve yatırımın kentin ağaçlandırılması ve yeşillendirilmesi olduğuna dikkat çekiyoruz.


Örneğin, yerel yönetimin ihale yöntemiyle yapımını gerçekleştirdiği ve hizmete sunduğu kapalı Pazar yerinin bizzat kendisi ve maliyeti kamuoyunda değişik tartışmalara ve spekülasyonlara neden oldu. Ancak, Kapalı Pazar yeri ile birleşik düşünülen çevre düzenlemesi ve vatandaşların kullanımına açık yeşil alanın kendisi bizzat bu tartışmaları sildi ve süpürdü. Bugün hemen herkes haftanın iki günü kapalı Pazar yerinden yararlanırken bölge sakinleri ve vatandaşlar hemen her gün  çevre düzenlemesinin sağladığı imkanlardan, yeşil alandan fazlasıyla yararlanıyor.


Neden ve niçin?


MALİYETİ EN AZ YATIRIM, AĞAÇLANDIRMA VE YEŞİL ALANDIR

Çünkü,  Bandırma’lılar yeşile ve rahat nefes alabilecekleri, günlük stresten uzaklaşabilecekleri, çocuklarına hoşça ve güvenlik içerisinde vakit geçirtebilecekleri, anlık ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alanlara ihtiyaç duyuyorlar.


Bugün Meclis’te grubu bulunan AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri dahil kentte siyaseten hiç kimsenin böylesi bir hizmet ve yatırıma karşı durabilmesi fiziken mümkün değil. Tam tersi, hepsi, bu tür hizmet ve yatırımların arttırılması arzusundalar. Bu gibi konularda eleştiriler de genel olarak eksikliklerin ya da yanlışlıkların giderilmesi noktasında odaklaşıyor.


KOCA KENTİ RANTA KURBAN ETTİLER

İkincisi ise, kentte yıllardır siyasal ve sosyal yaşam içerisinde aktif olarak çeşitli sorumluluklar üstlenmiş, yıllarca meclis üyeliği ve belediye başkan yardımcılığı görevi yanı sıra son 3,5 yıldır belediye başkanlığı görevini ifa etmekte olan Mirza’nın kentin ağaçla ve yeşil alanla kuşanmasının önündeki siyasi engeli ikrar  ve ifşa etmesidir.


Ne diyor Başkan Mirza.?


“…günümüze gelene kadar yerleşim planının içine yeşil alanlar yeteri kadar korunmadığından bugün kent içine yeşillendirmede zorluklar yaşıyoruz.”


Neden ve niçin yerleşim planının içine yeşil alanlar yeteri kadar korunamamış..?

Birileri bu kentin şehr-i emini’nin ve meclis üyelerinin, siyasi iradenin elini kolunu mu bağlamış?


KENTTE ELLER, AĞIZLAR MÜHÜRLÜ

Kenti yıllardır plansız ve çarpık kentleşmeye ve betonlaşmaya mahkum etmiş olanların siyasi iradesinin konu kentin ağaçlandırılması ve yeşillendirilmesine gelince dumura uğramaları ve imar planlarında kentin ve insanlarının gerçek ve öncelikli yaşamsal ihtiyaçlarına yanıt verememelerinin acaba nedeni ne idi?


Kimsenin yıllardır olduğu ve yaşandığı gibi ağzı ve kalemleri mühürlenmesin?

Peki, mühürlü mü, evet, mühürlü..!


Biz, her zaman olduğu gibi mührü kıralım ve yaşanan gerçeği bir kez daha vurgulayalım. Bandırma yıllardır kent olarak rantiyeciler tarafından birilerine peşkeş çekildi ve sürekli yağmalandı. Öyle ki, kentin imar planlarında boşluk gören, çocuk parkı, oyun alanı, spor alanı, yeşil alan dile planlara işlenmiş tüm alanlar  kenti yönetenlerle işbirliği içerisinde  kapalı kapılar ardında pazarlıklar  ve antlaşmalar yapılarak  imara açıldı ve bu alanların üzerine binalar konduruldu.


Herkes gücüne ve işgal ettiği makam ve mevkiye, üstlendiği role göre payını aldı..!

Biz de  güzel bir söz vardır: Kitabına uydurmak..!


Kenti parsel parsel anlaşarak, pazarlayanlar, aralarında paylaşanlar organizasyonlarının ve eylemliliklerinin yasadışılığının ve suç olduğunun farkında oldukları içindir ki, her şeyi kitabına uydurmanın ve böylece görevlerini kazasız belasız tamamlamanın sürekli arayışını da sergilediler.


Kenti ve yönetiminden sorumlu olduğunuz belediyeyi, kamu mülklerini, arazilerini ticari bir meta olarak gördüğünüz anda ya kendinizi bağlayan, sorumluluk alanınızı sınırlayan ne var ise etrafından dolanır ya da yasalarda, mevzuatta lehinize ve istismara açık boşlukları bulup, mevcut düzen içerisinde kendi düzeninizi kurmanın arayışını sergilersiniz.


BİR KENTİN ÖLÜMÜ KİTABA SIĞMIYOR


Bugün Bandırma nezdinde yıllardır yaşadığımız ya da yaşamaya mahkum edildiğimiz rezil  tablonun, yağmanın nedeni budur..!


Ne diyor sn.Mirza..?


“Biz de bu zorluğu var olan mevcut alanları en iyi ve en verimli şekilde kullanmak için projeler geliştiriyoruz.” Sözleriyle General Balcı çamlığı, Hürriyet Parkı, Ziraat Bahçesi gibi mevcut yeşil alanları rehabilite etmenin yanı sıra Merinos’un piknik alanı olarak halkın kullanımına sunulacağını vurguluyor.


Bu nokta da lafımız yok!


 Çünkü, en azından mevcudun en rantabl kullanımını, korunmasını ve geliştirilmesini içeren bir anlayış ve yaklaşım bu. Kendi içinde bir “ züğürt tesellisi” olarak algılansa da kent adına en azından hiç yoktan iyidir olarak görülebilir.


Esen kalın…


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.