SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 20.10.2018

ARICAN: HAZIRLIKLI OLUN..!

ARICAN: HAZIRLIKLI OLUN..!
Genel de dile getirilmekten imtina da edilse biz açıkça yazalım ve vurgulayalım: Bu ittifak, Erdoğan karşıtlığı eksenin de şekillendilmiş bir ortaklık.Bu ittifakın uluslararası saç ayaklarına değinmek ve girmek istemiyorum. Çünkü, ortaya dehşet verici bir bağlaşıklık çıkıyor...06.06.2018 13:01
24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlere sayılı günler kala yurttaşların en büyük eleştirisi ve tepkisi,siyasi partilerin Balıkesir milletvekilliği listelerinde Güney Marmara ve Bandırma’ya gerekli önemin gösterilmemesi ve adaylara şans tanınmaması..

24 Haziran genel seçimlerine katılan siyasi partiler içinde Güney Marmara ve Bandırma’ya enbüyük değerive önemi vermiş siyasal partinin CHP olduğu söylenebilir.

ADAY VE SIRALAMA KAVGALARI

Balıkesir CHP’nin milletvekili aday sıralamasında listenin 1.sırasında Ahmet Akın bulunuyor ve Akın’ın vekilliğine kesin gözüyle bakılıyor.

Balıkesir AK Parti vekil listesinde ise  3.sırada yer alan Yavuz Subaşı’nın da  bugün açısından  sandıktan vekil olarak çıkması garanti gibi..

YAVUZ SUBAŞI KİM?
 
CHP’den Akın’ı biliyor ve tanıyoruz. Peki, AK Parti’den 3.sıra vekil adayı kim, ona bir bakalım:

Yavuz Subaşı, 1961 Balıkesir doğumlu. 1984 Marmara Ü.İ.İ.B.F Mezunu. 1985-1986 aynı okulda Yüksek lisans öğrenimi yaptı. 1994-1999 İstanbul İl Genel Meclis Üyeliği yaptı. 

Zengin bir siyasi geçmişe sahip Subaşı; Refah Partisi Gaziosmanpaşa İlçe Yönetim Kurulu üyeliği ve İlçe Sekreterliği (1988-1996) , Refah Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği (1998), Fazilet Partisi İstanbul İl Disiplin Kurulu Üyeliği (1999-2001), İstanbul il Genel Meclisi Üyeliği (1994-1999), Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziosmanpaşa İlçesi İlçe Başkanlığı (2001-2006), Bağcılar Belediyesi Başkan Yardımcılığı (2009-2014)gör8evlerinde bulundu..1990 yılından bugüne kadar serbest muhasebeci mali müşavir olarak kendi bürosunda meslek yaşamı devam etmekte.

Gaziosmanpaşa Hizmet Vakfı, Türkiye -Gürcistan Dostluk Dayanışma Derneği, B.J.K Spor Kulübü kongre üyeliği, Kızılay Eminönü Üyeliği, Marmara Üniversitesi Mezunları Derneği’nde üyelikleri vardır.Milli Türk Talebe Birliği ve Milli Gençlik Vakfı İstanbul Şubesi'nde görevler üstlendi.

23 Ekim 2014 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Atama Kararı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müşavirliği’ne atandı.Ekim 2014'de  atandığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müşavirliği'ni sürdürürken Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu'nun daveti üzerine 4 Aralık 2017'de Balıkesir'e geldi.  Subaşı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yaparken 24 Haziran seçimlerinde milletvekili adaylığı için istifa etmişti. 

24 Haziran erken seçim kararıyla birikte  Yavuz Subaşı’nın B.şehir genel sekreter yardımcılığı görevinden vekil aday adaylığı için istifa etmesiyle,padti içersinde ve kamuoyunda farklı tartışmalar yaşanmış Subaşı’nın Balıkesir’e bilinçli ve programlı olarakr gönderildiği, aday adayı değil kendisinin aday olacağı çok konuşulmuş idi.

Ben, Subaşı ile ilk kez B.şehir belediyesinin Bandırma’da düzenlediği  iftarda  tanıştım. Bilenlerin ve tanıyanların aktardığı gibi klasik bürokrat kimlikli bir siyasetçi idi...

Bir atasözü vardır: Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer, diye...

Balıkesir’in, Güney Marmara ve Bandırma’nın bir Sema Kırcı deneyimi oldu ve büyükşehirin,bölgenin ve kentin ağzı gerçekten de fazlasıyla yandı...Dileriz, Balıkesir ve bölge olarak aynı makus talihe uğramayız..!

Gnel olarak seçmen nezdinde listeler ve sıralamalar konusunda farklı kaygılar ve tepkilerin olduğuna  dikkat çekmiştik.

Öyle ki, kent içerisinde bir vekil adayından önce dkkana girenler daha adaylarını tanıtamadan, vatandaş, bilmediği ve tanımadığı içindir ki ilk girenleri “buyrun vekilim”diye karşılıyor..

ADAY VE LİSTE KAVGALARI
 ANLAMSIZ

Hayıflanmayın...

Çünkü,özellikle AK Parti ve MHP, listelerin hazırlanmasında Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini asas aldılar. Artık, TBMM’nde vekiller yürütmeden sorumlu olmadıkları içindir ki Cumhuriyet tarihinde yaşadığımız gibi ne TBMM’nin ne de vekillmerin ayrıcalıklı bir havaları olmayacak..!
Yani listelerde ilk üç ya da dörtte içinizden çıkmış bir adayın yazılmış olmasının artık Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde anlamı ve hükmü yok..!

Bu durumu ve sistemsel değişikliğini öncelikle  AK Partililer ve MHP bildiği içindir ki,liste konusunda genel de zınaran çıkmıyor. Çıkmış olanlar ise yeni sistemi bilmiyor.

Bir umut, 24 Haziran’da cumhurbaşkanlığını muhalefetin kazanarak, parlamenter rejime/sisteme yeniden geri dönüş yolunun açılması.

Mümkün mü?
Evet, mümkün..!

İNCE,BAŞKAN GİBİ 
ESKİ SİSTEMİ SAVUNAYOR

Ancak, CHP’nin  cumhurbaşkanı adayı İnce’nin konuşmalarına baktığınız zaman, vaatlerinin ancak cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde bir karşılığının olacağı, vaatlerle parlamenter demokratik düzen arayışlarının çeliştiği görülecektir.

Tam bu nokta da seçim tarihi yaklaştıkça güncelliğini arttıran bir soruna değinmeden geçemeyeceğiz.

Siyaset bilimi ve sosyoloji de genel olarak siyasal ve toplumsal kümülenmelerin mantığı vardır. Aynılar aynı yerde ayrılar farklı yerde kümelenir. Ayrıların aynıymışçasına aynı yerde kümelenmesi eşyanın tabiatına ve dolayısıyla siyasetin doğasına aykırıdır.

Biz de bir gariplik var..!

AYNILAR AYNI YERDE 
AYRILAR AYRI YERDE..!

CHP’nin başını çektiği “Millet İttifakı” nın paydaşlarına baktığımız zaman birbirinden taban tabana zıt siyasal eğilimlerin aynı çatı altında toplaştığını görüyorsunuz. İyi Parti, Saadet, Demokrat Parti, dolaylı olarak kurulu ittifakın gayri resmi paydaşı HDP..!

Bu ittifakta buluşanların ayrıntısına ve niteliğine girdiğiniz zaman ise beyniniz duruyor, aptallaşıyorsunuz..

Bu neyin birlikteliği ve ittifakı!?

Genel de dile getirilmekten imtina da edilse biz açıkça yazalım ve vurgulayalım: Bu ittifak, Erdoğan karşıtlığı eksenin de şekillendilmiş bir ortaklık...

Bu ittifakın uluslararası saç ayaklarına değinmek ve girmek istemiyorum. Çünkü, ortaya dehşet verici bir bağlaşıklık çıkıyor...

HAZIRLIKLI OLUN..!

Ben sadece güvenlik, huzur ve terör boyutuna değineceğim: FETÖ’cüler,PKK/YPG gi.bi ipliği ve taşeronluğu pazara çıkmış terör örgütleri sabırla ve yoğun bir çalışma iççerisinde 24 Haziran’da gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı ile genel seçimleri bekliyorlar.

Ne için?
Hesaplaşmak için..!

24 Haziran sürecinde sonucun “Cumhur ittifakı” lehine Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesiyle sonuçlanacağını gördükleri anda ise ben ülkeye ve topluma dönük ciddi provakasyonların, terör saldırılarının gündeme taşınacağına inanıyorum.

Kısacası bu işin şakası yok...

Esen kalın...

Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.