SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 20.10.2018

ARICAN: EHLİYETSİZ VE LİYAKATSIZLAR..!

ARICAN: EHLİYETSİZ VE LİYAKATSIZLAR..!
Gazeteci-Yazar Engin Arıcan, 24 Naziran genel seçimlerinde AK Parti listesini Balıkesir Politika ve SonKurşun gazetelerinde değerlendirdi.26.05.2018 12:38
24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimleri için seçime katılacak siyasi partilerin milletvekili listelerini YSK’na sunması ve Balıkesir’de partilerin milletvekili aday sıralamasının netleşmesiyle birlikte hem kamuoyunda hem da siyasi parti kulislerinde  olumlu ya da olumsuz hareketlenme başladı.

Öncelikle kalemdaşım  Sürmelioğlu’nun vurguladığı ve dikkat çektiği gibi, siyasi partilerin Balıkesir milletvekili aday listeleri  sadece iktidar partisi için değil muhalefeti de kapsayacak tarzda bir yenilenme ve değişim zorunluluğunu beraberinde getirmiş.

En ciddi değişim ve yenilenme ise iktidar partisi AK Parti ve ana muhalefet partisi CHP’de gözleniyor.

Şaşırtıcı mı?

Hayır..!

AK PARTİ, DÖRT VEKİLİN ÜZERİNİ NASIL ÇİZDİ?

İktidar partisi AK Parti de  mevcut dört milletvekili Poyrazlı, Bostan, Aydınlıoğlu ve Kırcı 24 Haziran erken genel seçimlerinde yeniden aday adayı olmalarına karşın, gerçekleşmiş temayül yoklaması ve genel merkez  nezdinde parti üst yönetiminin değerlendirmelerine karşın hiç birine liste de yer verilmedi. Ayrıca, Balıkesir’de parti listesine giremeyen dört milletvekili diğer 80 vilayette de listelere alınmadı…
Bilindiği gibi, listelen konusunda son kararı “Reis”in yani cumhurbaşkanı ve parti genel lideri Erdoğan’ın verdiği biliniyor. 2015 yılı Haziran ve Kasım genel seçimlerinde listeye girmiş ve milletvekilliği görevinde bulunmuş  dört ismin de, üzerini çizen Erdoğan’ın  partisinin listelerinde yer verilmemiş milletvekilleriyle ilgili söylemi ilginç olmanın ötesinde düşündürücü olmalı…

Bosna Hersek ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, liste dışı kalan mevcut vekiller için "Ehliyet, liyakat prensiplerimize dikkat etmemiş arkadaşlarımızı listelere koymadık" dedi.
Dikkat edin:

-ehliyet…
-liyakat…

Bu açıklamanın ve değerlendirmenin Türkçesi şu: Poyrazlı, Bostan, Aydınlıoğlu, Kırcı Balıkesir milletvekillikleri döneminde ehliyet ve liyakatlı olmayı başaramadılar ve bu konularda partinin prensiplerine dikkat etmediler..!

UĞUR, HAKLI MI ÇIKTI?

Bu sözleri büyükşehir eski belediye başkanı A. Edip Uğur söylemiyor. Bu sözleri söyleyen ve bu sözler çerçevesinde söz konusu kişileri değerlendirerek liste dışı bırakan partinin kurucusu ve lideri, cumhurbaşkanı Erdoğan..!
Bilindiği gibi Erdoğan, daha önce de Aydınlıoğlu’na benzer bir serzenişte bulunarak yalan-yanlış şikayetlerle ve beyanlarla  Uğur konusunda yanlış yapmak durumunda kaldığını vurgulamıştı…

Ne oldu..!?

Biz söyleyelim: Olan AK Parti  ve partililer bir yana büyükşehir belediyesine ve Balıkesir’e oldu!

2015 yılı Haziran ve Kasım genel seçimlerinde listelerde yer bulmuş ve seçilmiş dört ehliyetsiz ve liyakatsız isim, bu süre zarfında özellikle Bostan ve Poyrazlı’yı bir yana koyuyorum, özellikle  Aydınlıoğlu ile Kırcı, partililer ve parti sayesinde elde ettikleri payeleri tepe tepe parti ve partililere karşı kullanarak, büyükşehir merkez ve seçim bölgelerinde hem parti içerisinde hem de bürokraside akla hayale gelmeyecek olumsuzluklara imza attılar. Bunu yaparken de yine tepe tepe parti il ve ilçe yöneticilerini kendi arzuları ve ihtiyaçlarına göre kullandılar. Partiyi önce kendi tabanına ve beraberinde ise  seçmen tabanından kopartıp, uzaklaştırdılar.

Parti yaşamına ,belediyelerine nifak topumu ekerek, sen-ben davasıyla ,klikleşmeyi ve hizipçiliği soktular. Bir milletvekili düşünün seçildiği günden bugünlere  muhalefet partisinin bir vekili gibi büyükşehir belediye başkanı  Uğur’u kendisine hedef yaparak, altını oyuyor, karalıyor…Parti içi karmaşa öylesi bir noktaya taşındı ki, muhalefet partilerine parmak ısırtacak muhalefet  Aydınlıoğlu ve Kırcı üzerinden geliştirildi ve bürokrasi de buna göre şekillendirilmeye çalışıldı.

PARTİ İÇİ DEMOKRASİ BUNUN İÇİN ŞART

Poyrazlı ve Bostan yaşanmış tüm  bu sürecin en yakın tanıklarıdır ve gördüler ama sustular eleştirisi  her ikisi için de büyük haksızlık olacaktır. Her ikisi de gördükleri ve tanık olduklarını parti hiyerarşisi içerisinde her fırsatta parti üst yönetimine ve Erdoğan’a taşıdılar ama çaresiz bırakıldılar. Özellikle parti içinden ve il başkanlığından gelmiş Poyrazlı’nın yaşananlara tepkisini ve hoşnutsuzluğunu ben biliyorum.

Ehliyetsiz  ve liyakattan yoksun olan Aydınlıoğlu ve Kırcı’nın davranış ve eylemlerine karşı parti içerisinde oluşmuş tepkilere karşı il başkanı ve yönetimi ne yaptı? Sadece Demiraslan ve yönetimini değil, eski il başkanı Dinçer Okan da bu sürecin izleyicilerindendir.

Okan ve yönetimi parti tüzüğünü işletemediği gibi, gelişmelere müdahale etmek yerine izleyici konumunda kaldı ve sonuç da şık olmayan bir yöntemle görevinden alındı. Demiraslan ise yaşanan sürece adeta teslim oldu.
Kim direndi?

Büyükşehir eski belediye başkanı Uğur ve kimi ilçe belediye başkanları ki, Uğur’un görevden alınması sonrası bu ilçe belediye başkanlarının da görevlerinden alınması için Aydınlıoğlu ile Kırcı’nın yapmadığı kalmadı..!
Gelinen nokta ortada…

KAFAOĞLU,ROTASINI İYİ BELİRLEMELİ

Bu yaşanmış sürecin ortada kalmış tek kişisi Uğur sonrası büyükşehir  başkanlık koltuğuna taşınmış ve atanmış Zekai Kafaoğlu’dur.. Koltuğa oturduğu günden bugüne 2014 yılı Mart’ından başlayarak 2017 aralık ayına kadar büyükşehir belediyesini muhalefet partisinden seçilmiş biri yönetmişçesine  davranış ve söylem geliştirerek,  görev süresini tamamlamaya çalışıyor…

24 Haziran erken genel seçimleri sürecinde AK Parti lideri ve cumhurbaşkanı Erdoğan, büyükşehir için yeni bir siyasal rota belirleyerek, yeni yol haritasını yine isimlerle çizdi. Ben, büyükşehir belediye başkanı Kafaoğlu’nun da yeni döneme uygun eski defterleri kapatacağına ve dönemin özelliklerine uygun davranış sergileyeceğine inanmak istiyorum. Bu konuda 24 Haziran listesinde sorumluluk alarak aday olarak belirlenmiş isimlerin  gerekli adımları atacaklarına da, etkili olacaklarına da inanmak istiyorum.

Balıkesir AK Parti, yeni bir anlayışla  bölünmüş, hırpalanmış süreci   toparlamaya çalışacaktır. Bu kolay mıdır? Hayır..! Bu sürecin mimarları, parti içerisinde ve dışında her adım attıklarında Aydınlıoğlu ve Kırcı’nın yaratmış bulundukları enkazla yüz yüze geleceklerdir ama başarmak zorundalar..

Esen kalın..


Etiketler: ENGİN ARICAN

Diğer GÜNDEM haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.