SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 23.09.2018

PANAGİA AYAZMASI ARTIK TURİZMİN HİZMETİNDE

PANAGİA AYAZMASI ARTIK TURİZMİN HİZMETİNDE
Ayvalık ilçesinde, Panagıa Phaneromeni Ayvalık Ayazması’nın restorasyonu Ayvalık Belediyesi ve birçok gönüllünün işbirliği ile tamamlanarak kültür ve turizm alanında hizmete sokuldu.26.03.2018 12:54

Ayvalık ilçesinde, Panagıa Phaneromeni Ayvalık Ayazması’nın restorasyonu Ayvalık Belediyesi ve birçok gönüllünün işbirliği ile tamamlanarak kültür ve turizm alanında hizmete sokuldu. 
Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, ÇEKÜL Vakfı Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, TKB’nin üyesi 120 belediye başkanın katıldığı Tarihi Kentler Birliği Ayvalık Bölge toplantısı sonrası hizmete sunulan Ayazma bu tarihten itibaren ziyaret edilebilecek. 


Restorasyonu tamamlanan Panagıa Phaneromeni Ayazması’nın açılış töreninde konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Kentsel sit alanı içerisinde yer alan Ayazma, dar sokaklarla çevrili. Bu dar sokaklarda 19. Yüzyıla ait eski dokuyu oluşturan evler yer almaktadır. Ayazma kutsal su anlamına geliyor ve bu suyu içen kişiye şifa verdiği, arzularının gerçekleştiğine inanılıyor. İnanç gözetmeksizin herkes son yüzyıllarda ayazmaları ziyaret ediyordu. Panagia Ortodokslarca Meryem Ana’ya verilen addır. Phaneromeni ise canlanan yeniden doğan anlamına gelir. Ayvalıklı Evaggelini isimli 1851 yılında 16 yaşlarında bir kız çocuğunun görmüş olduğu rüya sonucu burası kazıldı. 1852 yılında Meryem Ana’nın ikonası ve kutsal su bulundu ve 1890 yılında buraya büyük bir Ayazma inşa edildi. Yani burası Meryem Ana için yapılmıştır. Neo-klasik üslupla ve Ayvalık’ın yöresel malzeme olan sarımsak taşı kullanarak yığma sistemde inşa edilen Ayazma, yenileme çalışmaları sonucunda sadece Ayvalık’ın tarihi dokusuna değil, ulusal kültür mirasımıza çok önemli bir kazanım oldu. Çevrede sosyal alanlar oluşturup, bu sokaklarda insanların uzun süre vakit geçirmesini sağlamak istiyoruz” dedi. 

 


Etiketler: PANAGİA

Diğer GÜNEY MARMARA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.