SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 17.10.2018

Gönen Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı Tamamlanıyor

Gönen Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı Tamamlanıyor
Balıkesir Su Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Gönen’de 21.06.2016 tarihinde inşaatına başladığı Gönen Atıksu Arıtma Tesisinde sona yaklaşıldı.İş bitim tarihi 03.09.2017’ den önce hazır olacak tesis Gönen halkına temiz bir çevre sağlayacaktır.20.07.2017 11:26

Gönen ilçesinin mevcut kanalizasyon yapısında yağmursuyu ve kanalizasyon sistemi birlikte çalışır durumda olup Gönen çayına farklı noktalardan deşarj edilmektedir. İnşaatı son aşamaya gelen Atıksu Arıtma Tesisinin işletmeye alınması ile Gönen çayına dökülen bu mevcut hatların toplanması ve yeni yapılacak olan 15 km. uzunluğundaki kanalizasyon şebeke hatlarının bir araya getirilerek kollektör hattına verilmesi ve buradan da Gönen Atıksu Arıtma tesisine iletilerek arıtılmış, çevre mevzuatı şartlarını sağlayan suyun Gönen çayına deşarjının sağlanması amaçlanmıştır. Böylece kanalizasyon yapısının birçok farklı noktadan Gönen çayına deşarj olmasından kaynaklanan çevre kirliliği engellenecektir.

Aynı zamanda su kaynaklarını korumak ve sürdürülebilir bir çevre yaratmak amacıyla inşa edilen tesis uzun havalandırmalı aktif çamur prensibine göre ileri biyolojik arıtma sağlayacak, azot ve fosfor arıtılmasını da gerçekleştirecektir.

Gönen Atıksu Arıtma Tesisi ve Kısmi Kanalizasyon İnşaatı İşi’ nin yatırım bedeli 18 milyon TL olup 80.000 kişiye hizmet verecektir. Hitap ettiği alanda bulunan nüfus ve gelecekteki nüfus artışı da göz önünde bulundurularak tesis 2050 yılında 100.000 kişinin rahatça atıksuyunu arıtabilecek tasarım debisiyle donatılmış olup her türlü mekanik, elektrik, elektronik teçhizata sahiptir. Böylece tesise ait tüm üniteler SCADA sistemi ile 24 saat uzaktan izlenerek kontrol edilecektir. GÖNEN TEMİZ SU İÇİN

GERİ SAYIMA GEÇTİ

Balıkesir Su Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün(BASKİ) Gönen’de geçen yıl yapımına başladığı Atıksu Arıtma Tesisi’nde sona gelindi. 18 milyon lira yatırım bedeli bulunan ve 80 bin kişiye hizmet verecek Gönen Atıksu Arıtma Tesisi, nüfus artışı göz önünde bulundurularak 2050 yılında 100 bin kişi kapasiteye kadar hizmet verebilecek.

Dev yatırımlarla Balıkesir’deki su sorununa kalıcı çözümler üreten BASKİ’nin, Gönen’de geçen yıl yapımına başladığı Atıksu Arıtma Tesisi’nde sona gelindi. Mevcut kanalizasyon yapısından dolayı yağmursuyu ve kanalizasyon sistemi birlikte çalışan Gönen’de, yeni sistemle birlikte Gönen Çayı’na deşarj edilen atıksu modern tesislerde arıtılacak. BASKİ’den yapılan açıklamada; inşaatı son aşamaya gelen Atıksu Arıtma Tesisinin işletmeye alınması ile Gönen Çayına dökülen bu mevcut hatların toplanması ve yeni yapılacak olan 15 km. uzunluğundaki kanalizasyon şebeke hatlarının bir araya getirilerek kollektör hattına verilmesi ve buradan da Gönen Atıksu Arıtma tesisine iletilerek arıtılmış, çevre mevzuatı şartlarını sağlayan suyun Gönen çayına deşarjının sağlanacağı belirtildi.

18 MİLYON LİRA YATIRIM BEDELİ BULUNUYOR

BASKİ, kısa bir süre sonra hizmet vermeye başlayacak Gönen Atıksu Arıtma Tesisi’nin 80 bin kişiye hizmet vereceğini belirtilirken, tesisin nüfus artışını da göz önünde bulundurarak 100 bin kişinin suyunu rahatlıkla arıtabileceğini vurguladı. BASKİ’nin tesisle ilgili açıklaması şöyle: Aynı zamanda su kaynaklarını korumak ve sürdürülebilir bir çevre yaratmak amacıyla inşa edilen tesis uzun havalandırmalı aktif çamur prensibine göre ileri biyolojik arıtma sağlayacak, azot ve fosfor arıtılmasını da gerçekleştirecektir.  Gönen Atıksu Arıtma Tesisi ve Kısmi Kanalizasyon İnşaatı İşi’ nin yatırım bedeli 18 milyon TL olup 80 bin kişiye hizmet verecektir. Hitap ettiği alanda bulunan nüfus ve gelecekteki nüfus artışı da göz önünde bulundurularak tesis 2050 yılında 100 bin kişinin rahatça atıksuyunu arıtabilecek tasarım debisiyle donatılmış olup her türlü mekanik, elektrik, elektronik teçhizata sahiptir. Böylece tesise ait tüm üniteler SCADA sistemi ile 24 saat uzaktan izlenerek kontrol edilecektir.”


Etiketler: GÖNEN -HÜSEYİN YAKAR

Diğer GÜNEY MARMARA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.