SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 23.09.2018

ARAZİ VE EVLERİN SATIŞ İHALESİ İPTAL EDİLDİ

ARAZİ VE EVLERİN SATIŞ İHALESİ İPTAL EDİLDİ
Ayvalık ilçesine bağlı kırsal Çamoba, Akçapınar, Bağyüzü ve Karaayıt mahalleleri başta olmak üzere toplam 16 kırsal mahallede halkın yaşadığı arazilerin bir kısmının Hazine tarafından ihale yoluyla satışa çıkartılmasıyla ilgili CHP ve AK Parti Ayvalık ilçe başkanlarından köylüleri sevindirecek açıklama geldi. CHP Ayvalık İlçe Başkanı Ahmet Toker ve AK Parti Ayvalık İlçe Başkanı Hasan Kıtay, ihalelerin durdurulduğunu açıkladı.(Politika)01.12.2017 10:49

Ayvalık ilçesine bağlı kırsal Çamoba, Akçapınar, Bağyüzü ve Karaayıt mahalleleri başta olmak üzere toplam 16 kırsal mahallede halkın yaşadığı arazilerin bir kısmının Hazine tarafından ihale yoluyla satışa çıkartılmasıyla ilgili CHP ve AK Parti Ayvalık ilçe başkanlarından köylüleri sevindirecek açıklama geldi. CHP Ayvalık İlçe Başkanı Ahmet Toker ve AK Parti Ayvalık İlçe Başkanı Hasan Kıtay, ihalelerin durdurulduğunu açıkladı.

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, 16 kırsal mahallede halkın yıllardır yaşadığı ev ve arazilerinin bir bölümü, 6292 sayılı Orman Köylüleri'nin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun gereği tarım arazisi olarak, bir bölümü ise 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu gereği arsa statüsü ile Hazine tarafından satışa çıkarıldı. Bazı evler için 45 bin liraya ulaşan satış fiyatı ile ihalenin açık usulle yapılacak olmasına köylüler tepki gösterdi. Başta Çamoba Mahallesi'nde olmak üzere köylüler imza kampanyası başlattı. İlk etapta 200 imza toplandı.

MAĞDURİYETLER GİDERİLMELİ

Köylerinde 11 evin satışa çıkarıldığını belirten Akçapınar Mahallesi Muhtarı Yasin Ataş, Mahallem 450 haneli. 2011 yılında tespit oldu ama yürürlüğe geçmesi 2014-2015 yılları arasında oldu. Mahallemin yüzde 60'ı Maliye'den evlerinin, arazilerinin satışını aldı ama geri kalanı şu anda ihale edilip satışı yapılacak. Köylümüz, çok zor durumda. Köylülerimiz arasında ev ve arazisini satın alabilecek arkadaşlarımız var ama alamayacak olanlar da mevcut. Metrekareye göre evlere farklı fiyatlar belirlenmiş ama aralarında 45 bin liraya kadar olan evler var. Haksızlık oluyor. Mağduriyetin giderilmesi için imza kampanyası başlattık. 2 bin 3 imza topladık. Bu mağduriyetin giderilmesini istiyoruz dedi.

ÖNCELİK KÖYLÜNÜN OLMALI

AK Parti Ayvalık İlçe Başkanı Hasan Kıtay, MKYK Üyesi ve Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu'nun girişimleriyle kırsal mahallelerde yıllarca yaşadıkları ev ve tarlaların ihale ile yapılacak satışlarına yabancıların da girmesi nedeniyle söz konusu satışlara müdahale ederek, satışların iptal edilmesini sağladığını söyledi.
Söz konusu durumun kırsal mahalle sakinleri için büyük bir yıkımı beraberinde getirebilmesi durumuna karşın Ali Aydınlıoğlu'na teşekkür eden Hasan Kıtay, “Köylümüzün mağduriyeti bizim mağduriyetimizdir. Birileri söz konusu kanun uyarınca yıllarca köylünün yaşadığı ev ve tarlasını ihaleyle satın almak istemiştir. Oysa burada ihale açılırken, öncelik o ev tarlanın sahibi olan köylünün kendisinindir. Oysa bazı uyanıklar bunu hiçe sayarak, o evlerin arsalarıyla, ekili arazileri satın almaya kalkışmışlardır. İşte bu yüzden de köylümüzü mağdur etmemek adına Milletvekilimiz Ali Aydınlıoğlu bu satışları iptal ettirerek, köylümüzü mağdur olmasına engel olmuştur. Bu yüzden de kendisine köylümüz adına teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Öte yandan Ayvalık'ın Kırsal Mahallelerinden Çamoba'nın Muhtarı Mehmet Aygören ise; söz konusu ihaleli satışların gerçekleşmesi halinde köylünün çok ciddi mağduriyetlerle karşı karşıya kalmasına engel olduğu için başta AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu olmak üzere, AK Parti Balıkesir İl Başkanı Hasan Demiraslan ile AK Parti Ayvalık İlçe Başkanı Hasan Kıtay'a teşekkür etti.


Etiketler: BALIKESİR

Diğer GÜNEY MARMARA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.