Bugün: 19.06.2018

AKSOY: BÜYÜKŞEHİR İLE MAHRUMİYET BİTTİ!

AKSOY: BÜYÜKŞEHİR İLE MAHRUMİYET BİTTİ!
TV100 ekranlarında yayınlanan usta gazeteciler Aziz Han ve Engin Arıcan’ın sunduğu ‘Basın Ekspres’ programının konuğu Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy oldu. 13.02.2017 12:35

Marmara Adaları’nın Büyükşehir Belediyesi’nden öncesine kadar hep mahrumiyet ve mağduriyet bölgesi olarak öne çıktığını ancak Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları ve projeleriyle cazibe merkezi haline gelmeye başladığını dile getiren Aksoy, 3 yıl içerisinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’a her fırsatta minnetlerini sunduklarını belirten Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, “Allah Edip başkanımızı başımızdan eksik etmesin” dedi.

“ADALAR BALIKESİR KİMLİĞİNDEN

UZAK KALMIŞTI”

 

Adalarda yaşamanın zorlukları olduğunu ve bu zamana kadar birçok mağduriyetler yaşadıklarını dile getiren Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, “Marmara Adası’nda benden önceki zamanlarda elektrik belli zamana kadar verilirdi. Jeneratörler çalışırdı. Ulaşım, ağaç teknelerle haftanın belli günleri giderdi. Marmara Adası’nın Saraylar Bölgesi dünyanın en büyük mermer rezervine sahip ikinci yer. Bu yerde mermerler o günkü şartlarla jeneratörlerle, matkaplarla işlenerek çıkartılıyordu. Turgut Özal zamanında Marmara Adası’na denizin altından kablo döşendi. Adalara en büyük hizmet, elektrik gelmesiyle oldu. Elektrik gelince Adalar çağ atladı. Öyle bir boyuta geliyor ki bu hatta ihtiyaçları kaldıramaz duruma geldi. Sonrasında ulaşımı sağlayan feribotlar büyümeye başlıyor. Teknoloji her ne kadar ilerlese de Marmara, Saraylar ve Ekinlik Adaları Balıkesir merkezden pek tanınmıyor. Balıkesir merkezde oturan kişiler Körfez’i biliyor. Marmara’ya gidenlerde Erdek’e kadar biliyor. Bilinmediği için Marmara Adaları, imkânlardan Balıkesirliden uzak kalmış. Balıkesir’in kimliğinden uzak kalmış.

 

ULAŞIM SORUNUMUZ ÇÖZÜLDÜ

Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’un göreve geldiği günden bu yana Adaların birçok probleminin çözüme kavuştuğunu vurgulayan Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, “ Biz hiçbir zaman günü birlik Balıkesir’e gidip işimizi yapamamıştır son üç yıla kadar. Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra çok şeyler değişti. Ulaşım değişti. Büyükşehir olmadan önce Erdek-Marmara arasında Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın kurmuş olduğu bir feribotu vardı. Büyükşehir Belediyesi olunca 7 kişi birleşip Erdek Taşıyıcılar Kooperatifini kuruyor, düzenli olarak taşımacılık yapılıyor. Kış şartlarında sabah 10.00-11.00-16.00-17.00-19.00’da seferler var. Ayın 15’nden sonra bir sefer daha ekleyeceğiz. Marmara Adası’ndan sabah 06.45 var. Marmara’dan Balıkesir’e gelen biri akşam 19.00 motoruna yetişmesi lazım” dedi.

 

HAYIRSEVER TARAFINDAN

HASTANE YAPILACAK

 

Marmara’daki en önemli eksikliklerin başında hastane geldiğini, mevcut hastanenin yeterli olmadığını kaydeden Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, “Marmara Adası merkezdeki hastane yeterli değil. Hastane adıyla yapılmış ama sağlık ocağı duruyor. Bir aydır bu mevzu üzerinde konuşuluyor. Bizim Marmara Adamızın Saraylar Mahallesi’nde 30 yıllık mermercilik yapan Ankaralı Süleyman abimiz, bize okul yapmak istediğini söyledi. Adada yaşlı nüfus fazla. Marmara’da lise,ortaokul var. Saraylar Mahallesi’nde okullar var. Bende Süleyman ağabeyimize okulu devlet yapıyor, spor salonu yap dedim. Olmaz dedi. Süleyman İlik ağabeyimizde, hastane yapsak olur mu? dedi.İmar alanında hastane yeri belirlediğimiz bir yer var. 20-25 yataklı hastane projelerimiz var. Sağlık Bakanlığından onayı aldık. Hayırseverimizle Valimize gelip protokolü yapacağız” dedi.

 

TEKİRDAĞ’A BAĞLANMAK İSTİYORDUK

Balıkesir’in, büyükşehir belediyesi olmadan önce Adaların Tekirdağ’a bağlanmak istediğini belirten Marmara Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, “Referandum yapıldı, Marmara Adası Tekirdağ’a bağlanmak istedi. Yüzde 98 bağlanmak istedik. Ne bilelim biz Büyükşehir olacağımız. Belediye Meclis üyeleri birbirine düştü, bağlanmayalım diye. Avşa ben bu işin dışında olayım diyor, onlar bağlanırsa ben ilçe olurum hesabı yapıyor. Ben bunu siyasilerle konuştum. Biz Tekirdağ’a bağlanırsak Balıkesir’in bir milletvekilinin düşeceğini öğrendim. Bu iş komisyona kadar gitti. Balıkesir milletvekilleri buna engel oldu. Tekirdağ yine istiyor bizi. Ada dünyanın en güzel yeri. Hava ulaşımıyla ilgili girişimlerimiz oldu. Ancak büyükşehirle birlikte mahrumiyet bitti. Biz şu anda Balıkesir’in en gelişmiş ilçesinden daha iyi durumdayız” dedi.

 

 

KIŞ NÜFUSU 8 BİN YAZ NÜFUSU 137 BİN

Marmara Adalarının kış nüfusuyla yaz nüfusu arasında büyük bir fark bulunduğunu ve bunun da bazı dezavantajları ortaya çıkardığını dile getiren Aksoy, “ Nüfus olarak 8 bin 878 nüfusumuz var. Devlet bu nüfusa göre bana para veriyor. Yaz nüfusumuz Ramazan Bayramında 137 bindi. Sadece Avşa’ya gelen kişi sayısı. Suda bir sıkıntı yaşamadık, çöpte bir sıkıntı yaşamadık. Hiçbir şeyde sıkıntı yok. Basında baktık “Ada aç kaldı, survivol adası” dediler. Artniyetli oldu. Sıkıntı, oraya gelen turist saatlerce İstanbul’da trafikte kalır kızmaz ama ekmek kuyruğuna girmiş ona kızmış. Fırıncıyı arıyorum, benim bin tane ekmeğim var diyor. Bizde yardımlaşma üst seviyededir. Kooperatifin gemilerini kaldırdım, boş gitti dolu geldi. 2 bin 500 kişilik ada 137 bindi. Marmara Adası’nda Ramazan Bayramı’nda 37 bin oldu. 7 kişilik Ekinlik Adası’nın nüfusu 2 bin oldu. Nüfusa göre para geldiği için İller Bankası’ndan 68 bin lira geliyor.Bütçemiz belli, gücümüz belli” dedi.

 

“EDİP UĞUR OLMASAYDI

KEPENK İNDİRİRDİK”

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’un her zaman desteğini gördüğünü belirten Aksoy, “ Büyükşehir Belediye başkanımdan Allah razı olsun. Ahmet Edip Uğur başkanım olmasaydı kepenk indirirdik biz. Geldi cesaret verdi bize. Bunu derken de ben hiç nakit para almadım. Onu öyle yapın bunu böyle yapın dedi. Elektrik olayı Büyükşehir Belediye Başkanımızın katkısıyla oldu. Benden önceki zamanlarda başkasının cebine giren para belediyenin kasasına girdi. 25 bin toplanan pazaryerinden 225 bin lira toplamaya başladık. Her şey şeffaf ihaleye çıkarıyorum her şey ortada” dedi.

 

ÖZEL STATÜ İSTİYORUZ

 

Adaların cazibe merkezi olması için özel bir statüye kavuşmasını istediklerini belirten Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, “ Adalarda hiçbir çaba gösterilmemiş.  Yunanistan’ın adalarını gezdim. Yunanistan açlıktan boğuşuyor ama yatırımlar önce adalara yapılıyor. Bizden farklı olarak doğaya tarihe sahip çıkmışlar. Adada yaşayan insanla Atina’da yaşayanlar arasındafark var. Adada yaşayan insanlara teşvikler sağlanıyor. Bu belli ölçüde Gökçeada’da var. Gökçeada’da çalışan doktor 5 lira alıyorsa bizde çalışan doktor 4 lira alıyor. Önceden Gökçeada büyük ada diyorduk şimdi tek büyük ada var Marmara Adalar Belediyesi. Üç ada birleşti. Bizim öyle bir statümüz yok. Biz bunu siyasilere de söyledim. Eğer biz bu statüyü alırsak adalardaki kalkınma bir o kadar daha artacak. Biz göç veriyoruz. 9 bin 600 nüfustan 8 bin 800 nüfusa düştü. Bir tarihte Cumhurbaşkanımız Balıkesir’e geldiğinde görüşme yapma fırsatı buldum. Ben sağlık bakanıyla birlikte makama girdim, kendimi tanıttım. Sen orayı nasıl kazandın dedi. Ben yüzde 52 oy aldım. Bu oyu insanlar bana hizmet et diye verdi. Kendisine yazlık-kışlık nüfus arasında fark olduğunu sıkıntı yaşadığımızı söyledim. İstanbul’dan CHP’li adalar belediye başkanı aradı, adalar için özel statü çıkartalım dedi. Ama bu bizim çabamızla olmuyor. Bizim diğer adalardan ne farkımız var. Gökçeada neyse Marmara Adası’na da olsun. Adalarda çalışan bir memurla Kepsut’ta çalışan bir memur eşit” dedi. 

 

“ALLAH EDİP BAŞKANIMIZI

BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN”

 

Topağaç Mahallesi’ne yapılan sahil yürüyüş yoluyla bölgenin değer kazandığını vurgulayan Aksoy, “ Adalar Belediye Başkanı olunca Topağaç Mahallemiz var. Denize bloklar koyduk yürüyüş yaptık. İçme suyunu,kanalizasyonunu Büyükşehir Belediyemiz yaptı. Mart’ta buraların açılışını yapacağız. Dua ediyoruz, Allah Büyükşehir Belediye Başkanımızı başımızdan eksik etmesin. Mezbaha yapıyoruz. Topağaç Mahallesi adada tarımın hayvancılığın olduğu yer. Ben şanslı adamım, ne söz verdiysem üç yılda bana Allah bunu nasip etti. Muhalefet dalga geçiyordu. Erdek-Marmara Adası arasında köprü düşünülüyor. Asmalı mahallemizde sahil bandımız yazın çok kalabalık oluyor. Buranın sahil bandını komple yeniledik. Yazın gelen turistler görsün. Büyükşehir Belediyesi olunca en çok üzülenlerden biri bendim. Saraylar bize yetiyordu, gelen giden oluyordu. Sonrasında baktım ki hizmetler ve yatırımlar gelince iyi ki büyükşehir olmuşuz dedim. Büyükşehir Belediyesi imdadımıza yetişti. Cumhuriyet tarihi boyunca bu kadar yatırımı adalar hiç görmedi. Büyükşehir, bu işi iyi yönetiyor. Biz cesaret alıyoruz. Avşa Adasında 4.5 milyonluk ihale yaptık. Belediyenin bütçesini 20 trilyona çıkardık.

 

15 TEMMUZ BİZİ BİTİRDİ

15 Temmuz askeri darbe girişiminden sonra turizmin bitme aşamasına geldiğini dile getiren Süleyman Aksoy, “ 15 Temmuz’da adaların bittiği tarihtir. Belediyemizin 2 trilyon zararı var. Esnafı bilmiyorum. Gemiler boş gelip dolu gitmeye başladı. İşgaliyelerin yüzde 50’sini almayacağım dedim. Seneye çok kazanırsanız çok alırım dedim. Sormadan bir şey yapmam. Sezon öncesi konuşuyoruz. Biz her şeyi konuşarak yaptık. Ben her şeyi bilemem. Her şey oy birliğiyle geçiyor. Halk günlerimiz oluyor.

 

TAKIMIMIZ LİDER AMA

FUTBOL SAHAMIZ YOK

Marmara Adalarspor’un 1. Amatör Lig’de lider olmasına rağmen futbol sahasının bulunmadığına işaret eden Başkan Aksoy, “ Biz geçen yıl futbol takımı Adalarda futbol oynayacak halı saha bile yok. Seçim beyanlarında vardı. Biz bunu yaptık. Kalktık bir Ankara’da Spor Toto’dan çağırdılar. Bunun mimarı yine Büyükşehir Belediye Başkanıydın. Spor toto sponsorluğunda bu sahayı yaptı. Aynı parayla iki tane de halı saha yaptık.  Geçen yıl Mahalle liginde adanın takımı Balıkesir ikinci oldu. Salonumuz yok. Diğer takımımız Türkiye üçüncüsü oldu. Bizim Adamıza acilen futbol sahası yapılmasını istiyoruz” dedi.

 

AVŞA’YI CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ

Avşa’yı cazibe merkezi haline getirip turizm gelirlerini arttırmak amacıyla projeler geliştirdiklerini vurgulayan Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, “Avşa’yı ilk iki sene izledik. Sonrasında orayla ilgili projeler yapalım istedik. Büyükşehir oraya çok büyük bir park yaptı. İDO Genel Müdürlüğü’ne gittim, bizden para alıyorsunuz insanları çadırın altında bekletiyorsunuz dedim. İDO’dan para alamıyoruz. İskele benim diyor, iskele onların değil. İskeleler zamanında Bakanlar Kurulu Kararıyla köylere verilmiş, Avşa Köyü’ne verilmiş, Saraylar Köyü’ne verilmiş. Bakanlar Kurulu kararını yine Bakanlar Kurulu kararı bozar. Hiçbir belediye başkanı İDO’ya yapışmamış. Sonra benden ne istiyorsunuz dedi. Avşa’daki eski bekleme yerini komple yıkılmasını istedik, yeni bir yer istedik. Proje yaptık. Çay bahçelerini yıktım. İhaleleri yapıldı. Avşa’ya girdiniz zaman gözünüz açılacak. Mayıs ayında hepsi teslim edilecek. Bunları 4.5 milyonluk bir yatırım yapıldık. İhale yapacağız, şartnameye uygun olacak kişilere vereceğim. İçerisinde kafeler, restoranlar olacak. Avşa binlerce insan ağırlıyor ama böyle sistem yok. Hediyelik eşya satan çadırlar vardı. Orayadükkânlar yapacağız. Pazaryeri yapıyoruz. U şeklinde olacak ve içinde 17 tane dükkân olacak. Avşa çağ atlıyor. Avşa varken Marmaris yoktu, Bodrum yoktu. Oralar aldı başını girerken Avşa geride kalmaz. Sezona yetiştireceğiz” dedi. (Ümit Ulus)


Etiketler: SÜLEYMAN AKSOY -MARMARA ADALAR

Diğer GÜNEY MARMARA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.