SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.09.2018

TÜRK HALKINI NBŞ VE MISIR ŞURUBUNA MAHKUM ETMEYİN

TÜRK HALKINI NBŞ VE MISIR ŞURUBUNA MAHKUM ETMEYİN
Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Dr. Selim Panç Şeker Fabrikaları için alınan özelleştirme kararını eleştirdi. Panç daha önce ziyaret ettiği Susurluk Şeker Fabrikası’nda işçilerin mutlu ve özverili bir şekilde çalıştığına tanık olduğunu belirterek ülke ekonomisine katkı sağlayan fabrikaların satılmamasını istedi.07.03.2018 14:08

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Dr. Selim Panç Şeker Fabrikaları için alınan özelleştirme kararını eleştirdi. Panç daha önce ziyaret ettiği Susurluk Şeker Fabrikası’nda işçilerin mutlu ve özverili bir şekilde çalıştığına tanık olduğunu belirterek ülke ekonomisine katkı sağlayan fabrikaların satılmamasını istedi.

Türkiye’de şeker tüketiminin giderek arttığına dikkat çeken Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selim Panç, üretimin ise giderek azaldığına dikkat çekti. Panç, “2016 yılında 280 bin ton şeker ithal etmişiz, demek ki kapatmak değil üretimi arttırmak gerekiyor” diye konuştu.

SATIŞIN ARKASINDA KİMLER VAR?

Dr. Selim Panç Şeker Fabrikalarının satışı ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu satışların arkasında,   Nişasta Bazlı Şeker, Mısır ve glikoz –fruktoz şurubu ve Aspartam tatlandırıcı üreten özel Amerikalı şirketlerin etkisinin de bulunduğunu biliyoruz. Bu ürünlerin kullanımı diyabet, sindirim, Alzheimer, astım, kalp hastalıkları ve pankreas kanserine kadar birçok hastalığa neden olmaktadır. Şeker fabrikalarını kapatmak halkımızı sağlıksız ve ülkemizi dışa bağımlı hale getirecektir.

 PANCAR ÜRETİMİ TÜRKİYE İÇİN STRATEJİK BİR ÜRÜNDÜR

Pancar üretimi Türkiye için stratejik bir üründür. Üretimi mutlaka desteklenmelidir. Bu fabrikalarda ve üretim yapılan tarlalarda binlerce işçi ve çiftçi aile geçimini sağlamaktadır. Bu 14 fabrika özelleşince yaklaşık 250 bin pancar çiftçisi ile 5 bine yakın şeker fabrikası işçisinin işlerinden olacağı biliniyor. İddia o ki satın alanlar bu fabrikaları ya hemen, ya da birkaç yıl çalıştırıp kapatacakla

AVRUPA’DA ŞEKER ÜRETİMİ DESTEKLENİYOR

Özelleştirme nedeniyle 2008 yılından bu yana Türkiye’de şeker fabrikalarında Ar-Ge, teknoloji, insan gücü yatırımı yapılmadığı ve kaliteli tohuma önem verilmediği bilinen bir gerçektir. Eğer bunlar yapılsaydı şeker fabrikalarının zarar etmeleri mümkün değildir. Ayrıca Avrupa’da şeker üretimi hükümetlerce sübvanse edilerek desteklenmektedir.”

HÜKÜMET HALKIN SESİNE KULAK VERMELİ   

Şeker fabrikaları “yüzde yüz milli ve yerlidir” diyen Dr. Selim Panç, “şeker fabrikaları kapatılarak, Türk çiftçisi ve işçisinin ekmeği elinden alınırken, aynı zamanda Türk halkının sağlığı ile oynanmaktadır. Bundan dolayı hükümetten halkın sesine kulak vererek Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesinden vazgeçmesini bekliyoruz” dedi.


Etiketler: selim panç

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.