SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.09.2018

TÜM'DEN BANDIRMA CEZAEVİ İLE İLGİLİ AĞIR İDDİALAR

TÜM'DEN BANDIRMA CEZAEVİ İLE İLGİLİ AĞIR İDDİALAR
CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm yapığı yazılı basın açıklamasında, Bandırma M Tipi Cezaevi’nde tutuklu anneler ve bebeklerinin işkenceye varan ciddi hak ihlalleri yaşadığını öne sürdü.19.12.2017 10:28
Tüm, cezaevindeki ihlaller nedeniyle bebeklerin sürekli hastalandığını, hasta bebeklerin hastaneye ‘yoğunluk’ gerekçesiyle götürülmediğini, bebeklerin keyfi şekilde cezalandırıldığını ifade ederek Adalet Bakanlığı’nı göreve çağırdı.

Tüm, “İktidar, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine karşı körler sağırları oynuyor. Suçunu bile bilmeyen on binlerce insan, şu an hukuksuz şekilde cezaevinde tutsak ediliyor. AKP’nin OHAL rejiminde cezaevlerinde insan haklarına dair hiçbir emareye rastlanmıyor. Özellikle tutuklu anneler ve bebekleri için cezaevleri işkence yuvasına dönmüş durumdadır. Bandırma M Tipi’nde yaşananlar bunun en açık örneklerinden biridir. Kalabalık koğuşlarda, bebekler havasızlıktan, soğuktan ve rutubetten dolayı sürekli hastalanıyor, sağlık kontrolü yapılarak hastaneye sevk edilmesi gerektiğine karar verilen bu hasta bebekler ‘yoğunluk’ gerekçe gösterilerek hastaneye götürülmüyor, anne ve bebekler hastalık yüzünden hayati tehlikeye varan sıkıntılar yaşıyor” dedi.
-bebeklere uygun gıdalar dağıtılmıyor iddiası

Tüm devamında şunları söyledi “Cezaevinde bebeklere uygun gıdalar dağıtılmıyor, bebeklere farklı numaralarda bebek bezleri satılmıyor, bu malzemelerin tutuklu yakınları tarafından verilmesine de keyfi olarak izin verilmiyor. Bebekler soğuk ve havasız ortamda hem hasta oluyor, hem iyi beslenmesi engelleniyor, hem de şikâyet edildiğinde annelere keyfi cezalar veriliyor. Cezaevinde dağıtılan yemeklerde defalarca haşerat çıkmasına rağmen kimsenin konuyla ilgilenmediği söyleniyor. Bandırma Cezaevi’nde suçsuz masum bebeklere yönelik işkenceye varan bu ihlaller, bir insanlık ayıbıdır. Adalet Bakanlığı bu iddiaları bir an önce araştırmalı ve tutuklu anne ve bebeklerin sıkıntılarını çözülmeli, bu ihlallerin sorumluları cezalandırılmalıdır.”

Etiketler: CHP - MEHMET TÜM

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.