SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.09.2018

TÜM: ÜNİVERSİTELERİN ÖZERKLİĞİNİ SAVUNMALIYIZ

TÜM: ÜNİVERSİTELERİN ÖZERKLİĞİNİ SAVUNMALIYIZ
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nin düzenlediği Birinci Uluslararası Eğitim Bilimleri ve Sosyal Bilimler Sempozyumu bugün başladı.04.11.2017 14:29

Sempozyumun açılış törenine, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Bandırma Garnizon Komutanı Vekili Albay Uğur Pesen, AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı, CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm ve çok sayıda konuk katıldı.


CHP Balıkesir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm, sempozyum açılışında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.


“Türkiye, bugün bir sosyal bilimci için araştırma cennetine dönüştü!”


Devlet ve toplumu doğru analiz etmenin ancak iyi bir sosyal bilim altyapısıyla başarılabileceğini ifade eden CHP’li Mehmet Tüm, şunları söyledi:


“Türkiye, bugün bir sosyal bilimci için konu cennetine dönmüş bir ülkedir. Ülkemiz özellikle son 15 yıllık süreçte, siyasi temsilden seçim sistemine, göçmen sorunlarından toplumsal hareketlere, toplumsal psikolojiden medya düzenine kadar binlerce alanda bilim insanlarının inceleme yapabileceği bir ülkeye dönüştü.  İşte böyle bir alanda sosyal bilimcilere çok büyük görevler düşmektedir. Bu toplumsal karmaşa tablosunu doğru çözümlemek, devleti ve toplumu doğru analiz etmek ancak iyi bir sosyal bilim altyapısıyla başarılabilir.”


“1980 darbesiyle kurulmuş YÖK gibi kurumlar yerine üniversitelerin özerkliğini savunmalıyız”


Üniversiteleri özgür olmayan ülkelerin gelişim gösteremeyeceğini belirten CHP’li Tüm, konuşmasının devamında “Üniversiteler sadece özgür ve bağımsız olabildiği takdirde insanlığa faydalı bilgiler üretebilir. Bu nedenle devlet akademi dünyasına müdahale etmemeli ve bilim insanları da siyasi otoriteye asla boyun eğmemelidir. Kurucu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, ‘Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin’ demiştir. Ülkemizi aydınlatacak ve daha çağdaş düzeye taşıyacak şey de işte bu anlayıştır. Bizler eğer gerçekten ülkemizde bilimin gelişmesini istiyorsak, tarafsız ve özgür üniversitelerden yana olmalıyız. 1980 darbesiyle kurulmuş olan YÖK gibi kurumlar yerine üniversitelerin özerkliğini savunmalıyız. Sadece özgür üniversiteler, özgür bireyler yetiştirebilir. Özgür bireyler toplumu geliştirecek fikirler üretebilir. Bir ülkenin bilim insanları özgür düşünebildiği takdirde, o toplum özgürleşebilir.” dedi.


“Olayları ve olguları doğru kavrayabildiğimiz ölçüde, onu değiştirecek birikim ve güce de sahip olabiliriz”


Üniversitelerin sosyal bilimlere daha fazla yönelmesi gerektiğinin altını çizen CHP’li Tüm, “Günümüz dünyasında güç, artık para veya ordular değil; bilginin kendisidir. Bir gerçekliği değiştirebilmenin ilk adımı, o gerçekliği doğru kavrayabilmektir. Olayları ve olguları doğru yorumlayabildiğimiz ölçüde, onu değiştirecek birikim ve güce de sahip olabiliriz. Bu nedenle olabildiğince tarafsız, objektif ve bilimsel çalışmalara yönelmemiz gerekmektedir. Eğitim ve sosyal bilimlere daha fazla yönelip bir yandan toplumsal gerçekliği anlayabilmek ve bir yandan da bu alanlarda yeni kadrolar yetiştirmemiz gerekiyor. Farklı üniversite ve disiplinlerde çalışmış değerli bilim insanlarının buraya gelerek yapacağı paylaşımlar bu nedenle çok değerli ve çok yararlı olacaktır.” dedi.


Etiketler: CHP - MEHMET TÜM

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.