SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.09.2018

TÜM: 8 MART KUTLU OLSUN..!

TÜM: 8 MART KUTLU OLSUN..!
CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yazılı basın açıklaması yaptı. 07.03.2018 14:51

Ülkenin karanlık gidişatını ancak kadınların değiştirebileceğini vurgulayan CHP’li Mehmet Tüm, önceki gün Ankara ve Çorlu’da gerçekleşen 8 Mart etkinliklerine polisin saldırmasını sert sözlerle eleştirdi.


‘İktidarın kadın düşmanı söylemleri, kadın cinayetlerini, istismarları ve ayrımcılığı artırıyor!’


CHP’li Mehmet Tüm’ün açıklamasında şu ifadeler yer aldı:


Dünya Emekçi Kadınlar Günü 161 yıl önce ağır yaşam ve çalışma koşullarına karşı kadınların greviyle başlayan bir süreçten gelmektedir. Kadınların mücadelesi tüm dünyada zorbalığa karşı direnişi örgütlemiş ve yıllarca süren mücadeleler sonucu kadınlar birçok kazanım elde etmiştir. AKP’nin OHAL Türkiyesi’nde ise ne yazık ki kadınların en temel kazanımları bile tartışmaya açılmış, kadın düşmanı iktidarın ürettiği erkek egemen söylemlerle kadın cinayetleri, cinsel istismarlar ve kadına yönelik ayrımcılık ciddi seviyelere ulaşmıştır. Kadını yok sayan ve ötekileştiren bu anlayışın bir sonucu olarak 2016 yılında 328, 2017 yılında ise 409 kadın katledilmiş; bu süreçte binlerce kadınlara yönelik taciz ve tecavüz olayları yaşanmış ve bugün çocuk istismarı yüzde 700 oranında artmış durumdadır. Tüm bunlara karşı ‘dur’ diyen kadınlar eylem yaptığında ise önceki gün yaşandığı gibi polis şiddetine maruz kalmaktadır.”


‘Barış, adalet, eşitlik ve özgürlük kadınların elleriyle kuracakları bir demokrasiyle mümkün olacaktır’


“İçinde bulunduğumuz tablo tüm kazanımları ve değerlerimizi hedef alıyor olsa da, bu karanlık gidişatı değiştirebilecek olanlar yine kadınlar olacaktır. Kadınları yok sayan, eve hapseden, köle gören, erkekle eşitleyemeyen her türlü iktidar çabası er geç yenilgiye mahkûm olacaktır. Bundan 161 yıl önce New Yorklu kadınlar direnerek ve örgütlenerek nasıl haklarını aldıysa, Gezi eylemlerinde kadınlar direnişin destanını nasıl yazdılarsa, bugün de dayanışma ve mücadele azmiyle ‘tek adam’ faşizmini sonlandırılacak ve nihayetinde kadınların haklı mücadelesi aynı şekilde kazanacaktır. Bu topraklarda barış, adalet, eşitlik ve özgürlük kadınların elleriyle kuracakları bir demokrasiyle mümkün olacaktır. Bu duygularla tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyor, Helin Palandöken şahsında erkek egemen şiddet sonucu hayatını kaybeden tüm kadınlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum.”


Etiketler: CHP - MEHMET TÜM

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.