SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.09.2018

TANER YILDIZ: AMBARGOYU DELMEDİK

TANER YILDIZ: AMBARGOYU DELMEDİK
ESKİ ENERJİ BAKANI, KAYSERİ MİLLETVEKİLİ TANER YILDIZ AK PARTİ BANDIRMA İLÇE KONGRESİNDE ABD VE RIZA SARRAF OLAYINI DEĞERLENDİRDİ.04.12.2017 09:07

AK Parti Bandırma İlçe Teşkilatı’nın kongresine katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı, Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, ABD’de devam eden Rıza Sarraf davasıyla ilgili açıklamalar yaptı.

Tek liste ile gidilen kongrede İlçe Başkanı Alp Bostancı yeniden seçildi. Kongreye Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Milletvekilleri Sema Kırcı, Ali Aydınlıoğlu, Kasım Bostan da katıldı. Bandırma İlçe kongresinde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Taner Yıldız, Avrupa ülkelerinin de İran’a uygulanan ambargoyu deldiklerini, Avrupa bankalarının ceza aldığını, ancak bunların hiçbir yerde konu olmadığını söyledi. Yıldız, Türkiye’nin ambargoyu delmediğini, kural neyse onu uyguladığını ifade etti.

 

BU İŞTE BİR NUMARA VAR

Kayseri Milletvekili Taner Yıldız şöyle konuştu:

“Biz ambargoyu delmedik. O zamanlar görevde olan bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Onlarca ülke İran’dan doğal gaz ve petrol aldı. İran’da üretilen petrolün yüzde 23’ü Çin aldı. Yüzde 17 Japonya, yüzde 7 Fransa, yüzde 7 Türkiye aldı. Hiç başka ülkeyle ilgili bir şey duydunuz mu? Duymadınız. Biz delmedik, kural neyse onu uyguladık. Ambargoyu delmiş olan İsviçre’den 3, Fransa’dan 2 banka, Almanya ve İtalya’dan birer tane banka var. Birine 3,5 milyar dolar ceza geldi, bir diğerine 400 milyon, bir başkasına 2 milyar dolar ceza geldi. Hiç o ülkelerin Cumhurbaşkanlarıyla alakalı bu dava görüşülürken hiç bir şey duydunuz mu? O zaman bu işte bir numara var.

15 TEMMUZ’DA YENİLMEDİK ŞİMDİ Mİ YENİLECEĞİZ?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaptı. Bu konular için ‘Bizden herhangi bir evrak talep edilmedi, biz de evrak göndermedik’ diye. İsterse gönderecekler. Peki, ne için siz bu ülkeye siyasi konularını ekonomik bir problemle alakalı, bahsettiğiniz tırnak içerisinde söylüyorum, onun gerekçesi haline getiriyorsunuz. Biz o zaman şu soruyu sorarız: Sizi MİT Müsteşarı kriziyle 2012’de, Gezi Parkı olaylarıyla beraber yakıp yıktığınız sokaklarda başaramadığınız siyasi istikrarı yıkma eylemini, 6-7 Ekim sokak hareketlerinde hayatını kaybeden 55 vatandaşımızın ve daha sonra 15 Temmuz’da FETÖ darbe hareketiyle beraber bu ülkenin fiziğini, kimyasını, sınırlarını bozmak üzere gelen bütün bu hareketlerle başaramadığınızı şimdi mi başarmak istiyorsunuz? Biz 15 Temmuz’u bu meydanlarda, yürüklerinden korkusu alınmış bu milletimizle beraber geliyoruz. Biz oradan geliyoruz biz buna mı yenileceğiz.”

 

BİZ BUNU YER MİYİZ?

İran’a uygulanan ambargo konusunda da uçakların ambargoya dâhil edilmediğini belirten Taner Yıldız, şu değerlendirmelerde bulundu:

 “Stratejik yatırım olduğu için ambargo listesi hazırladılar. İçinde domates salatalık yok eyvallah ama uçak da yok. Allah Allah ya, uçak nasıl stratejik yatırım olmaz? Nasıl teknolojik yatırım olmaz? Ha baktım ki İran’ın yedek parçalarla ilgili eski Boing uçaklarının parçaları ve yeni uçak alımı ile ilgili bir projesi var. ABD senatodan uçağı ambargo kapsamının dışına aldı. Peki, biz bunu yer miyiz? Bu doğru bir şey mi? Uçak satılabiliyor ama herhangi bir makine tesisat satılamıyor. Bu kadar iletişim ve teknoloji çağında artık anlık olarak her şeyi bildiğimiz bu noktada algıyla gerçekleri bir araya getirdiğimiz için bizi uzaklaştırmak istiyorlar.” 


Etiketler: AK PARTİ

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.