SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 21.09.2018

KIRCI:TOPRAĞIN BEREKETİ YERLİ ÜRETİMLE ARTIYOR

KIRCI:TOPRAĞIN BEREKETİ YERLİ ÜRETİMLE ARTIYOR
TBMM Başkanlık Divanı Üyesi AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı hafta sonunda Bandırma, Manyas ve Erdek’i kapsayan yoğun bir çalışma programı izledi. 05.03.2018 17:16

Manyas’ta KOSGEB desteğiyle iş yeri açan kadın girişimcileri ziyaret eden Kırcı, hayallerini gerçekleştirerek kendine güvenleri artan kadın girişimcilerin hedef büyüttüğünü de görmek istediklerini söyledi. ETİMADEN İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Borun Bitkiler Üzerindeki Etkisi konulu bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada ise tarım topraklarının zirai borla daha da bereketleneceğini söyledi.

KOSGEB DESTEĞİYLE İŞ YERİ AÇAN KADIN GİRİŞİMCİLERİ ZİYARET ETTİ

Cuma günü programına Bandırma AK Parti İlçe Başkanı Alp Bostancı ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte esnaf ziyareti yaparak başlayan Kırcı, buradan Manyas’a geçerek AK Parti Manyas İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti. Devamında Manyas Halk Eğitim Merkezi’nde Kaymakam Abdülhamit Mutlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Demir, AK Parti Manyas İlçe Başkanı İbrahim Koman ve öğrencilerle birlikte İstiklal İlkokulu öğrencilerinin Milli Mücadele’yi anlatan tiyatro oyununu izledi. Öğrencileri sergiledikleri bu güzel ve anlamlı oyun için tebrik etti. Devamında İstiklal İlkokulu ve Manyas Anadolu İmam Hatip Ortaokulu öğrencileriyle birlikte kitap okuma etkinliğine katıldı. Esnafların dükkanlarına misafir olan Kırcı; burada görüş, talep ve önerilerini dinledi. KOSGEB girişimcilik desteği alarak lokanta açan Kevser Eren ve organizasyon şirketi kuran Fatma Demircan’ı ziyaret ederek kadın girişimciliğin önemine vurgu yaptı. Kadınlarımız hayal ettikleri iş yerlerini açabilsinler diye KOSGEB kadın girişimcilerimize pozitif ayrımcılık uyguluyor, diyen Kırcı “Bunun somut örneklerini görmekten çok büyük bir memnuniyet duyuyoruz. İşyeri açarak kendine güveni artan kadınlarımızın hedef büyüttüğünü de görmek istiyoruz.” dedi.

YERLİ VE MİLLİ ÜRETİMİ DAHA DA GÜÇLENDİRECEĞİZ

Manyas programının ardından Bandırma’ya geçen Kırcı, programına köy ziyaretleriyle devam etti. AK Parti Bandırma İlçe Başkanı Alp Bostancı, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Cevat Yavuz, İlçe Kadın Kolları Başkanı Zeynep Özgün ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Eski Ziraatli ve Yeni Ziraatli Mahallelerinde kahvehane ziyareti yaparak hemşerileriyle çay içip bir süre sohbet eden Kırcı, “Sayın Başbakanımızın ilan ettiği Milli Tarım Politikasıyla birlikte yerli ve milli üretimi daha da güçlendirmek istiyoruz, bu noktada atılan ilk adımlar girdi maliyetlerini düşürmeye odaklandı. Gübreden KDV’yi kaldırdık, mazotun yarısını ödüyoruz. Tarım bizim için stratejik bir sektör.” dedi.

ÜRÜN VERİMİ ARTACAK

Cumartesi programına ETİMADEN İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Borun Bitkiler Üzerindeki Etkisi konulu bilgilendirme toplantısıyla başladı. Etidot-67 adlı borlu gübrenin tanıtıldığı toplantıda konuşan Kırcı, şunları söyledi. “Borun dünya rezervinin %73’ü bizde, bor 400’e yakın sanayi dalında kullanılan stratejik bir doğal kaynağımız. Kullanım alanlarından biri de tarım. Biz burada ülkemiz açısından stratejik olan iki sahayı daha fazla katma değer elde etmek üzere buluşturuyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana 21. yüzyılın petrolü olarak görülen borun yeni kullanım alanlarındaki çalışmalara ağırlık verdik, Etidot 67 bu ARGE çalışmalarının ürünü. Tarımda bor hamlesi üretimde yeni bir dönemin başlaması demek. Kalite ve verim için azotlu, potasyumlu, fosforlu gübreler yeterli olmuyor. Bu noktada borlu gübre devreye giriyor. Bor, bitkilerin büyüme ve gelişimi için gerekli bir madde. Bilinçli kullanıldığında başta zeytincilik olmak üzere bizim havzamızda bulunan şeker pancarı, ayçiçeği, kanola ve pamuk gibi ürünlerde ciddi kalite ve verim artışı söz konusu olacaktır. Topraklarımız zirai borla daha da bereketlenecek.” dedi. Devamında Bandırma Ziraat Odası’nı ziyaret eden Kırcı, burada yaptığı konuşmada Bandırma Havzası’nda destek kapsamında olan ürünlerin arasına pamuğun da alındığını belirtti. Susurluk Şeker Fabrikası’nın bölge için önemine değinen Kırcı, şeker pancarı ve pamuk gibi yüksek getirili iki ürünün bölge tarımına önemli oranda hareket getireceğini söyledi.

ERDEK’E DOĞALGAZIN GELECEĞİNİN MÜJDESİNİ VERDİ

Ardından Erdek’e geçen Kırcı, AK Parti Erdek İlçe Başkanı Kemal Kayan, Kadın Kolları Başkanı Gülser Sarıarslan ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte esnaf ziyareti yaptı. Erdekli hemşerilerine 2018 yılı çalışmaları hakkında bilgiler veren Kırcı, bu yıl sonunda Erdek’e doğalgazın geleceğinin müjdesini verdi. Devamında iki engelli oğlu bulunan Eşit ailesini ziyaret eden Kırcı, Erdek programını 1986 yılında Elazığ’da şehit düşen Teğmen Zafer Bilhan Öztanıl’ın annesi Suzan Öztanıl’a yaptığı ziyaretle noktaladı.


Etiketler: SEMA KIRCI

Diğer BANDIRMA haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.